• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23386 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 آبان 1395 - ساعت: 14:32

چاپ
روحیه شهادت طلبی از عناصر رشد و تقویت ملت ایران

روحیه شهادت طلبی از عناصر رشد و تقویت ملت ایران


رئیس سابق اداره بهداشت و درمان نیروهای مسلح روحیه شهادت‌طلبی را از عناصر رشد و تقویت ملت ایران بیان کرد و گفت: بدون تردید با تبعیت از رهبری و حفظ روحیه شهادت‌طلبی می‌توانیم به مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فائق آییم.

به گزارش میانخبر، سردار نصرالله فتحیان ظهر امروز در یادواره شهدای بهداری رزمی شمال‌غرب کشور در تالار وحدت دانشگاه تبریز با بیان اینکه به عنوان فردی که توفیق حضور در جنگ را داشتم، اظهار داشت: شاهد عملیات زیادی را در هشت سال دفاع مقدس بوده‌ام که امروز با هم عملیات والفجر 8 و اتفاقات آن را ورق خواهیم زد.

وی حضور یک جراح متخصص در بیمارستان صحرایی که پسرش نیز به عنوان رزمنده در جبهه بود را بیان کرد و گفت: زمانی که پسر این پزشک شهید شد زمان دادن خبر، شهادت به این پدر او با ایستادگی ایستاد و ان لله و انا الیه راجعون گفت و سنگر امداد را ترک نکرد تا بالای بالین پسرش برود تا وقتی که فرمانده اجازه داد.

فتحیان ادامه داد: این روحیه یک جراح پر سال 61 عملیات رمضان بود و زیر سایه این روحیات انقلاب ما استوار و محکم‌تر از قبل شده است.

وی با اشاره به سختی و پیچیدگی عملیات والفجر 8 گفت: در این عملیات که ارتفاع جذر و مد تا 12 متر بالا می‌رفت رزمنده‌های اسلام به دل اروند رود زدند و عملیات را انجام دادند.

فتحیان در تشریح فعالیت‌های بهداری رزمی چنین گفت: قبل از عملیات بهداری رزمی وظایف آماده‌سازی امکانات و خدمات‌رسانی در شرایط کاملا طبقه بندی شده و حفاظت شده را داشت.

این مسؤول ادامه داد: وضعیت به گونه‌ای بود که شبانه برای احداث بیمارستان صحرایی در متراژهای بالای چهار هزار متر انجام می‌دادند.

پیشکسوت هشت سال دفاع مقدس در بهداری افزود: باید اورژانس‌های اضطراری در جبهه با تمام امکانات و در استتار کامل مهیا می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: بیمارستان‌ها به گونه‌ای ساخته شده بودند که تا 8 هزار تخت در آن وجود داشت و روزانه چندین عمل جراحی در آن صورت می‌گرفت که به همت و تلاش گروه پزشکی از مادر درمان تا امدادگر و پزشکان بود.

فتحیان همچنین به هماهنگی با هوانیوز در رابطه با بالگردهای و همچنین آمادگی 450 هزار تیپ اتوبوس برای امداد انتقال را از دیگر وظایف رزمی عنوان کرد و ادامه داد: در لشگر 31 عاشورا بیش از 800 نفر از جامعه پزشکی حضور داشتند که در حدود 80 نفر از آنها پزشکان حاذق بودند.

این مسؤول ادامه داد: در خود بهداری جنوب بیش از 8 هزار و 500 نفر از جامعه پزشکی حضور داشتند که آنها ساماندهی شده و در شرایط سخت به ارایه خدمت رسانی می‌پرداختند.

رئیس سابق اداره بهداشت و درمان نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در آن دوران تا این حد سطح‌بندی وجود نداشت و همه دلشان برای انقلاب و امام می‌تپید و حتی برخی از این پزشکان در شرایط عالی و رفاهی بودند که کار و زندگی خود را رها کرده و با یک تماس و بدون خداحافظی از خانواده به جبهه‌های نبرد می‌آمدند.

وی مشکلات بزرگی عملیات والفجر را که منجر به مجروحیت و مصدومیت شیمیایی 28هزار رزمنده که 10هزار نفر آنها شیمیایی و دو هزار نفر، شیمیایی بدحال شده بود را بیان کرد و افزود: روز 13اسفند که روز پزشک نامگذاری شده است به خاطر این مقاومت جامعه پزشکی است که توانستند در این عملیات‌های سخت حضور داشته و امدادگری کنند.

فتحیان به بمباران بیش از 10بار بیمارستان صحرایی فاطمه الزهرا را یادآور شد و گفت: این بیمارستان چند مرحله مورد بمباران قرار گرفت و در نهایت بمباران شیمیایی شد که از نگهبان تا پزشک فوت تخصص در آن شیمیایی شدند ولی در عرض 24ساعت پاکسازی شد و دوباره پذیرش بیمار کرد.

این یادگار هشت سال دفاع مقدس افزود: مردم ایران آمریکا و اروپا را امروز نمی شناسند، بلکه می‌دانند آنها چه بلاهایی بر سر ایران آورده‌اند و همچنان سناریوهای آنها پابرجا است.

وی با استناد به گفته‌ای از شهید مهدی بامری مبنی بر اینکه بهداری لشگر جلوتر از فرماندهان هستند، گفت: در بیمارستان‌های صحرایی بیش از سه هزار عمل جراحی بزرگ انجام گرفته و اورژانس‌های لشگر 31 عاشورا بسیار فعال بود تا جایی که امروز از منطقه شمال‌غرب 325 شهید بهداری اعم از پزشک و دانشجوی پزشکی و پرستار و ... شناسایی شده است که قطعا بیشتر نیز خواهد بود.

فتحیان اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهیدان و به برکت وجود رهبری آزاده، فقیه، عمیق، شجاع، مجاهد، جانباز فی سبیل الله بر مشکلات فائق آمده و اگر یه دستورات ایشان اطاعات کنیم به طور حتم مشکلات اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و .... کشور حل خواهد شد.

گفتنی است در پایان مراسم تمبر و آلبوم یادواره شهدای بهداری رزمی رونمایی شد.

گزارش فارس حاکی است، در این مراسم از خانواده شهدای شناسایی شده بهداری رزمی پنج استان و همچنین خانواده شهید ذاکر حیدری تجلیل شد.

یادواره 325 شهید بهداری رزمی لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس با حضور خانواده‌های این شهدا از استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان و قزوین در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : روحیه شهادت طلبی از عناصر رشد و تقویت ملت ایران
دیدگاه شما در مورد : روحیه شهادت طلبی از عناصر رشد و تقویت ملت ایران

روحیه شهادت طلبی از عناصر رشد و تقویت ملت ایران تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ