• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 23390 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 آبان 1395 - ساعت: 17:55

چاپ
تولید سالانه 20 تن خیار در فضای 500 متری توسط جوان دارابکلایی

با حمایت بسیج سازندگی میاندورود؛

تولید سالانه 20 تن خیار در فضای 500 متری توسط جوان دارابکلایی


جواد آهنگر دارابی ساکن روستای دارابکلا شهرستان میاندورود با حمایت بسیج سازندگی میاندورود اقدام به ایجاد گلخانه پرورش خیار در این روستا کرده است.

به گزارش میانخبر، جواد آهنگر دارابی ساکن روستای دارابکلا شهرستان میاندورود با حمایت بسیج سازندگی میاندورود اقدام به ایجاد گلخانه پرورش خیار در این روستا کرده است.

آهنگر در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه در سال گذشته در فضای 500 متری اقدام به ایجاد گلخانه برای تولید خیار کرده است، اظهار کرد: در سال گذشته بعد از اتمام مرحله ایجاد سازه و و نصب نایلون، بر اثر طوفان خسارت زیادی به من وارد شد و مجبور شدم دوباره از اول کار را شروع کنم که به همین دلیل هزینه اولیه من دو برابر شد اما از کار عقب نکشیدم.

وی با اشاره به اینکه قبل از ورود به این کار شغل آزاد داشتم و وضعیت زندگی من مشخص نبود، افزود: برای راه اندازی این گلخانه از بسیج سازندگی 20 میلیون تومان وام گرفتم که شاید برای بعضی‌ها اندک باشد اما برای ما بسیار تاثیرگذار است.

آهنگر مدت هر دوره کشت را 6 ماه بیان کرد و گفت: در هر دوره کشت هزار بوته کاشته می‌شود که از هر بوته 10 کیلو خیار برداشت می‌کنم و به نوعی در هر دوره کشت 10 تن محصول دریافت می‌کنم.

وی در ادامه یادآور شد: برای ایجاد فضای 500 متری نیاز به 15 میلیون سرمایه است و اگر بخواهیم همین فضا را به صورت مکانیزه درست کنیم 25 میلیون تومان سرمایه نیاز است.

آهنگر درباره فروش محصول خود، گفت: برای فروش خیار مشکل چندانی ندارم و مغازه داران و اهالی روستا خریداران محصول گلخانه من هستند.

این جوان میاندورودی تصریح کرد: چون گلخانه در زمین‌های کشاورزی و با فاصله از روستا واقع شده است به همین دلیل برق ندارم و اگر بتوانیم برق را به اینجا بیاوریم دو سالن دیگر اضافه خواهم کرد که باعث ایجاد اشتغال برای دو نفر خواهد شد.

وی تامین گازوئیل برای سوخت گرمایی را مشکل اصلی خود دانست و گفت: از گازوئیل به‌عنوان سوخت گرمایی استفاده می‌کنم و برای تهیه آن هیچ سهمیه‌ای ندارم و از کامیون‌ها گازوئیل می‌گیرم.

آهنگر اضافه کرد: برای تامین گازوئیل با شرکت نفت مذاکراتی داشتیم و از گلخانه بازدید کردند و هنوز معلوم نیست گازوئیل به ما می‌دهند یا نه.

وی با بیان اینکه برای تولید و ایجاد رونق اقتصادی باید حمایت بیشتری از تولیدگنندگان صورت گیرد، اظهار کرد: جهاد کشاورزی برای اینکه مجوز صادر کند می‌گوید گلخانه باید حداقل سه هزار متر به‌صورت سرپوشیده باشد.

آهنگر خاطرنشان کرد: پروانه فعالیت از نظام صنفی دارم و برای گرفتن مجوز باید 10 تا 15 میلیون هزینه کنم.

وی با اشاره به خسارت طوفان سال گذشته، گفت: گلخانه بیمه نیست و اگر مشکلی پیش بیاید کسی خسارت مرا جبران نمی‌کند و برای بیمه کردن نیاز به مجوز دارد.

آهنگر در پایان با تشکر از بسیج سازندگی بابت حمایت‌هایی که برای راه‌اندازی این گلخانه کردند، بیان کرد: مدرک تحصیلی من دیپلم است و همین که توانستم برای خود منبع درآمد ایجاد کنم و همچنین نیاز بیشتر اهالی روستا را تامین کنم برای من کافی است و اگر کمک بیشتر از من شود می‌توانم این کار را گسترش دهم.دیدگاه شما در مورد : تولید سالانه 20 تن خیار در فضای 500 متری توسط جوان دارابکلایی

تولید سالانه 20 تن خیار در فضای 500 متری توسط جوان دارابکلایی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ