• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 23399 - تاریخ انتشار : جمعه 21 آبان 1395 - ساعت: 15:02

چاپ
برگزاری مراسم شکرگذاری باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا می‌شود

جشن خرمن یا جشن شکرگذاری در روستای زیدسفلی؛

برگزاری مراسم شکرگذاری باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا می‌شود


حاج ابراهیم نجفی برگزاری مراسم شکرگذاری را باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا دانست.

به گزارش میانخبر، مراسم سنتی جشن خرمن در امامزاده محمد روستای زیدسفلی در شهرستان میاندورود طبق آیین هرساله برگزار شد.

در این مراسم مردم بر سر مزار گذشته‌گان خود حاضر شدند و با پخت غذا از مهمانان پذیرایی کردند و همچنین مراسم تعذیه خوانی طبق روال هر ساله از سوی تعذیه خوانان همین روستا برگزار شد و هدایایی اهدای مردم به انجمن حمایت از بیماران سرطانی ماهک اهدا شد.

محمد قلی‌پورزیدی یکی از اهالی روستای زیدسفلی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره این مراسم، گفت: این مراسم سنتی از نیاکانمان به ما ارث رسیده است که حداقل 150 سال قدمت دارد که در آن مردم روستا بعد از برداشت محصول برای شکرگذاری و یاد گذشته‌گان خود به مزار می‌آمدند و این مراسم را برگزار می‌کردند.

وی بیان کرد: چند دهه گذشته در این مکان کشتی‌های پهلوانی و لوچو برگزار می‌شد و به قهرمان‌ها جوایزی مانند گوسفند، طلا و ... داده می‌شد و همچنین افرادی از این فرصت استفاده و کالاهایی را به این مکان برای فروش می‌آورند و مردم نیز نیازهای خود را خریداری می‌کردند.

قلی‌پور خاطرنشان کرد: همچنین طبق گفته پدران ما از زمان ناصرالدین شاه تعذیه‌خوانی نیز در این مراسم برگزار می‌شده است که هنوز هم ادامه دارد.

این موسفید روستای زیدسفلی با بیان اینکه روستای زید دو امامزاده در دو مزار خود به نام‌های امامزاده محمد و امامزاده قاسم دارد، تصریح کرد: این مراسم در دو هفته متوالی و هر هفته در یکی از این امامزاده‌ها برگزار می‌شود.

قلی‌پور افزود: اهالی روستا همراه با خانواده به این مکان می‌آیند و با پخت غذا از مهمانان پذیرایی می‌کنند و همچنین مقداری غذا به متولیان امامزاده می‌دهند تا از مهمانانی که درمحوله امامزاده هستند پذیرایی کنند.

حاج ابراهیم نجفی زیدی یکی دیگر از موسفیدان این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: در گذشته این مراسم بعد از برداشت برنج برگزار می‌شد و در 65 سال عمرم که یاد دارم این مراسم برگزار می‌شده است.

وی تصریح کرد: در گذشته مراسم طبیعی‌تر بوده و امروز شکل مصنوعی به خود گرفته است.

نجفی ادامه داد: تعزیه‌خوان در گذشته با صدا و لحن واقعی خود می‌خواند و مانند امروز باند و بلندگو نبود.

وی همچنین برگزاری این مراسم را باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا دانست.مطالب مرتبط با : برگزاری مراسم شکرگذاری باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا می‌شود
دیدگاه شما در مورد : برگزاری مراسم شکرگذاری باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا می‌شود

برگزاری مراسم شکرگذاری باعث افزایش خیر و برکت در کار اهالی روستا می‌شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ