• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 23438 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 26 آبان 1395 - ساعت: 16:07

چاپ
عزاداری‌های ما به چه سمتی می‌رود/ بازخورد جمعیت زیاد در عزاداری‌ها چیست

سوال این روزهای مردم؛

عزاداری‌های ما به چه سمتی می‌رود/ بازخورد جمعیت زیاد در عزاداری‌ها چیست


ایام محرم بهترین و مهمترین زمان برای گسترش فرهنگ عاشورایی و دینی برای نسل‌های جوان است که از سوی بزرگان و عالمان انجام شده و می‌شود.

به گزارش میانخبر، ماه محرم و عزاداری اباعبدالله الحسین توسط شیعیان در سرتاسر جهان و به‌خصوص ایران اسلامی باعث حفظ و پایداری دین اسلام شده است و نمی‌توان شیعه را با عزاداری ایام محرم و صفر جدا دانست.

ایام محرم بهترین و مهمترین زمان برای گسترش فرهنگ عاشورایی و دینی برای نسل‌های جوان است که از سوی بزرگان و عالمان انجام شده و می‌شود.

در13 قرن گذشته در هر شهر و روستایی مردم با شکل‌های مختلف به عزاداری می‌پرداختند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی و امکانات شکل و نمای جدیدی به خود گرفته اما قطعا محتوا همان بوده و هست.

این روزها به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم و ایام عزاداری محرم و صفر در حال پایان یافتن است اما چندی پیش و بعد از تاسوعا و عاشورا یکی از اهالی روستای اسرم پیامی فرستاد که ته دل بسیاری از افراد است که که از نحوه عزاداری در این چندساله ناراحت هستند.

وی در این پیام آورده است:

"آیا وقتش نرسیده یک سوزن به خودمان بزنیم و بدانیم چه جایی از کارمان مشکل دارد که استقبال از مراسم تاسوعای حسینی در روستای اسرم رو به کاهش است؟

شاید تنها جاذبه تاریخی و پرمحتوای مراسم عزاداری تاسوعا، برگزاری آیین علم سوال و جواب و حفظ این سنت باشکوه است که قدمت فراوانی دارد. اما در مراسم دسته‌روی که هر ساله انجام می‌شود هیچگونه تنوع خاصی مشاهده نمی‌شود، ولیکن تا دلتان بخواهد سیستم صوتی و طبل و سنج و ... اضافه می‌شود !!!

به‌راستی چه اتفاقی افتاده که این مراسم سنتی به سمت و سوی دیگری پیش می‌رود؟ آیا پیشرفت صنعت و تکنولوژی باعث شده به این سمت پیش برویم؟!!!

از هر جنبه که به موضوع نگاه کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که تعداد بیش از حد طبل و سنج و سیستم‌های صوتی باعث شده صدای مداحان به‌خوبی به گوش عزادران نرسد و هیچ بهره‌ای از آن نبریم...

آیا می‌شود همانند شهرهای زنجان، یزد، اردبیل، آران و بیدگل، بوشهر و ... عزاداری‌ها به گونه‌ای باشد که همه هیئت‌های مذهبی در یک مکان مشخص تجمع کرده و با یک صدای واحد و یک مداح به عزاداری بپردازیم؟"

این مثال را برای اکثر روستاهای شهرستان و حتی شهر سورک می‌توان زد که هر ساله به تعداد طبل و سنج و سیستم صوتی اضافه می‌شود و عزاداری از شکل و نمای ساده و بی‌آلایش خود جدا شده است.

هر ساله عزاداری در شهر و روستاهای ما برگزار می‌شود و جمعیت زیادی از مکان‌های دور و نزدیک در این مراسمات شرکت می‌کنند، باید پرسید از این همه جمعیت چه بهره برداری‌هایی می‌شود.دیدگاه شما در مورد : عزاداری‌های ما به چه سمتی می‌رود/ بازخورد جمعیت زیاد در عزاداری‌ها چیست

عزاداری‌های ما به چه سمتی می‌رود/ بازخورد جمعیت زیاد در عزاداری‌ها چیست تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ