• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23768 - تاریخ انتشار : یکشنبه 07 آذر 1395 - ساعت: 12:09

چاپ

آیا فاشیسم آمریکایی در راه است؟


به نطر می‌رسد منصب ریاست جمهوری در ترامپ تغییری بوجود نخواهد آورد بلکه ترامپ است که در آن تغییر و تحولات اساسی ایجاد خواهد کرد. بر کسی پوشیده نیست که ترامپ چگونه از انجام آنچه پرتکل ریاست جمهوری آمریکا خوانده می‌شود که توسط دیگر رؤسای جمهور اجرا شده است، سرباز می‌زند.

به گزارش میانخبر، روزنامه عرب زبان «السفیر» طی مقاله‌ای به قلم «سنان انطوان» انتخاب دونالد ترامپ به رياست‌جمهوری امريكا را حرکتی آشکار به سوی احیای گرايشات فاشيستی و تحرکات نژادپرستانه که حاوی تبعيضات دينی است، توصیف کرد.

انطوان در این مقاله نوشت: «باید به او فرصت داد»، این همان شعار معروفی است که در نخستین روزهای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توسط رسانه‌های گروهی و همچنین مطبوعات این کشور بسیار تکرار شد. گفتنی است که حتی کسانیکه در خصوص پیروزی ترامپ هشدار داده بودند و موضع مخالف با او گرفته بودند نیز این کلمات را تکرار می‌کردند. این اظهارت با سخن گفتن از روند انتقال مسالمت آمیز قدرت از دست دموکراتیک‌ها، تأکید بر اهمیت «وحدت ملی» و همچنین از بین بردن شکاف‌های اختلافات همزمان شده بود. همه این اطمینان‌های ساده لوحانه از سوی کسانی ایراد شد که اعتقاد داشتند اظهارات نژادپرستانه، تهدیدها و همچنین وعده‌های وحشتناک ترامپ که طی مبارزات انتخاباتی از آنها سخن به میان آورده بود، پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اگر کامل از بین نرود حداقل کاسته و یا از اهمیت آنها کم خواهد شد؛ با این استناد که سمت ریاست جمهوری نیاز به ادبیاتی متفاوت دارد که در خور این پست مهم است.

ولی ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، همچنان همان ادبیات کودکانه و ناشیانه خود را ادامه داد. به عنوان مثال، وی ضمن انتقاد شدید از مخالفانی که علیه او تظاهرات کرده بودند آنها را به دریافت دستمزد در ازای مشارکت در این تحصن‌ها متهم کرد. همچنین ترامپ چند روز پیش، خواستار عذرخواهی اعضای تیم تئاتر معروف به «هامیلتون» شد زیرا آنها در یکی از برنامه‌هایشان وقتی متوجه حضور «مایک پنس» معاون ترامپ در صحنه شدند پیامی شدیداللحن را خطاب به وی ایراد کردند. همینطور پاسخ ترامپ به یکی از پرسش‌ها در برنامه معروف تلویزیونی «60 دقیقه» در خصوص حملات نژادپرستانه ای که توسط حامیان وی انجام می‌شود، قانع کننده و در خور مقام ریاست جمهوری نبود.

به نطر می‌رسد مقام ریاست جمهوری در ترامپ تغییری بوجود نخواهد آورد بلکه ترامپ است که در آن تغییر و تحولات اساسی ایجاد خواهد کرد. برکسی پوشیده نیست که ترامپ چگونه از آنجام آنچه پروتکل ریاست جمهوری آمریکا خوانده می‌شود که توسط دیگر رؤسای جمهور اجرا شده است، سرباز می‌زند. به عنوان مثال طی دوره های قبل، هیچ یک از اعضای خانواده‌های رؤسای جمهور آمریکا مانند بستگان ترامپ صاحب نفوذ نبوده‌اند. در رخدادی کم سابقه، «ایوانکا» دختر ترامپ در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن حضور داشت و این در حالی‌ست که وی هیچ منصب سیاسی رسمی نداشته و این دیدار اولین دیدار رسمی ترامپ با یک رهبر خارجی محسوب می‌شود. ایوانکا، بخشی از کارهای شرکت پدرش را اداره می‌کند ولی قرار است طی دوره ریاست جمهوری پدرش وظایف مهم اداره شرکتها به وی واگذار شود. جالب اینجاست که خبر و همچنین تصاویر حضور دختر ترامپ، از دفتر روابط عمومی نخست‌وزیر ژاپن منتشر شد زیرا تیم همراه ترامپ به خبرنگاران اجازه حضور در نشست را ندادند. حضور دختر ترامپ در این نشست سیاسی سؤالات مهمی در خصوص مشکلات پیچیده حقوقی، تعارض منافع ملی آمریکا با منافع شخصی ترامپ، امکان توانایی ترامپ در جدا کردن بین کارهای تجاری سابق خود با سمت جدیدش به عنوان رئیس جمهوری آمریکا و از همه مهمتر نفوذ سیاسی وی که احتمال دارد به طور غیرقانونی مورد سوءاستفاده قرار خواهد بگیرد، را برانگیخت. آنچه موجب هراس بیشتر جامعه آمریکا از اقدامات آتی ترامپ شده، انتشار خبر دیدار ترامپ با سه تن از بازرگانان هندی است که شرکای وی در پروژه بزرگ جنوب شهر بمبئی بودند.

از سوی دیگر، تعدادی از جمهوری‌خواهان که ترامپ را طی مبارزه انتخاباتی به بدترین شکل مورد حمله قرار داده بودند، اکنون به امید دریافت موقعیت‌های مهم به دفتر ترامپ هجوم آورده اند. در نتیجه می‌توان گفت: شرایط عمومی برای تعامل و کنار آمدن با ترامپ مهیاست.

«کورنیل وست» اندیشمند چپ‌گرای سیاه پوست آمریکایی در جواب به این سوال که آیا وی از آنچه ممکن است در کشور رخ دهد نگران است؟ پاسخ داد: بسیاری از رهبران جناج راست آمریکا و حتی جناج چپ فکر می‌کنند که نهادها و روشهای دموکراسی به تنهایی می‌تواند تمایلات فاشیستی ترامپ را مهار کنند در حالیکه این افراد فرایند «شکنندگی دموکراسی»در آمریکا را فراموش کرده‌اند.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : آیا فاشیسم آمریکایی در راه است؟
دیدگاه شما در مورد : آیا فاشیسم آمریکایی در راه است؟

آیا فاشیسم آمریکایی در راه است؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ