• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 24382 - تاریخ انتشار : دوشنبه 06 دی 1395 - ساعت: 11:36

چاپ

ته‌لنجی‌ها ۵ میلیارد دلار کالا قاچاق می‌کنند


رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برخی از واگذاری طرح برخورد با کالای قاچاق به اصناف ناراضی هستند زیرا دست شان از منابع و درآمدهای سرشار از قاچاق کوتاه شده است.

به گزارش میانخبر، علی فاضلی از پدیده شوم قاچاق در اقتصاد ایران انتقاد کرد و ضمن اعلام آنکه بیش از 13 سال است اقتصاد ایران دچار این معضل و آسیب است، اظهار کرد: پدیده قاچاق در سال های گذشته و در زمانی که ایران بیشترین درآمد نفتی را در طول تاریخ به خود اختصاص داده بود، اوج گرفت.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برخی همچنان در تلاش هستند که عارضه ی قاچاق را به بازار نسبت دهند و توپ را در زمین اصناف بیاندازند اما خوشبختانه تا به امروز اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی در اجرای طرح برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه بسیار موفق عمل کردند.

وی با بیان این که ”کماکان این معادله لاینحل باقی مانده که چرا رانت و قاچاق در برهه ای که ایران دارای بیشترین درآمد نفتی بود، فزونی و اوج گرفت، افزود: نهادها و تشکل های مردم محور هیچ نقشی در قاچاق ندارند و آنچه که به عنوان نوعی رانت مطرح است، توسط اشخاص غیرمسئول شکل می گیرد.

رئیس اتاق اصناف ایران با انتقاد از مُقصر جلوه دادن بازار و اتحادیه های صنفی در ورود کالای قاچاق به کشور تصریح کرد: عده ای در کشور سعی دارند که درگیری ها و مبارزات با قاچاق کالا را به سطح بازار خُرد بکشانند؛ حتی پس از فرمان مقام معظم رهبری برای برخورد با پدیده شوم قاچاق نیز به تلاش های خود ادامه دادند که بازار را مقصرِ واردات قاچاق معرفی کنند.

*نارضایتی برخی از واگذاری طرح برخورد با کالای قاچاق به اصناف

وی به پیشنهاد واگذاری بخشی از طرح برخورد با کالای قاچاق در سطح عرضه از سوی دولت به اصناف و اتحادیه های صنفی اشاره کرد و افزود: برخی از واگذاری طرح برخورد با کالای قاچاق به اصناف ناراضی هستند چون دست شان از منابع و درآمدهای سرشار از قاچاق کوتاه شده است.

*اصناف از قاچاق تلفن همراه منتفع نیستند

فاضلی در ادامه انتفاع عده ای از سود چند میلیارد دلاری قاچاق تلفن همراه در کشور را متذکر شد و با تاکید بر اینکه اتحادیه های صنفی از قاچاق تلفن همراه در کشور منتفع نیستند، تصریح کرد: اخیرا واحدهای فاقد پروانه کسب را هدف گرفتند و این واحدهای صنفی را به عنوان دست اندرکاران قاچاق در کشور معرفی می کنند و با طرح این مباحث سعی دارند تا اذهان عمومی را نسبت به بازار و مجموعه بنگاه های شاغل در نظام توزیع کشور مشوش کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی یقینا بخشی از نیروهای حاکم در بدنه اجرایی بیکار خواهند شد، رانت های آنها قطع می شود و آنوقت هست که به بخش مولد و سرمایه گذار کشور تهمت و افترا می بندند.

رئیس اتاق اصناف ایران در عین حال اتحاد و همدلی اصناف را در برهه ی حساسیت برانگیز فعلی مورد تاکید قرار داد.

*میزان قاچاق کالا در ته لنجی ها 5 میلیارد دلار است

وی در ادامه آمارهای تقریبی قاچاق کالا در ته لنجی ها را مورد اشاره قرار داد و ضمن بیان آنکه میزان قاچاق کالا در ته لنجی ها حدود 5 میلیارد دلار است، افزود: اگرچه برخی همچنان در تلاش هستند که عارضه ی قاچاق را به بازار نسبت دهند و توپ را در زمین اصناف بیاندازند اما خوشبختانه تا به امروز اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی در اجرای طرح برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه بسیار موفق عمل کردند.

فاضلی با اشاره به نبود نظام تولید تلفن همراه در ایران و تاکید بر اصلاح نظام تعرفه ای موبایل در خواستار شکل گیری کمیته ی مشورتی متشکل از پنج تن از روسای اتحادیه صنفی دستگاه های مخابراتی در اتاق اصناف ایران به منظور بحث، بررسی و تبادل نظر پیرامون ریشه کن کردن قاچاق موبایل و ساماندهی مبحث واردات، توزیع و تعمیر و نگهداری شد.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : ته‌لنجی‌ها ۵ میلیارد دلار کالا قاچاق می‌کنند
دیدگاه شما در مورد : ته‌لنجی‌ها ۵ میلیارد دلار کالا قاچاق می‌کنند

ته‌لنجی‌ها ۵ میلیارد دلار کالا قاچاق می‌کنند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ