• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 24527 - تاریخ انتشار : سه شنبه 07 دی 1395 - ساعت: 23:52

چاپ
خريد تضميني دولت يا نگران و سرگردان كردن باغداران

خريد تضميني دولت يا نگران و سرگردان كردن باغداران


دولت به واسطه عدم حمايت از باغداران، مركبات باقي مانده سالم را هم به‌خاطر سياست مبهم در اجراء خريد تضميني و عدم استفاده از كارشناسان فني به ورطه نابودي سوق مي‌دهد.

به گزارش میانخبر، خسارت سرما به باغداران مازندران مشکلات زیادی را برای این قشر زحمت‌کش و آسیب‌پذیر در سال جاری به‌وجود آورد.

کشاورزانی که یک سال برای کسب درآمد در فصل برداشت هزینه‌های زیادی کردند و حتی به صورت نسیه یا ارائه چک به تاریخ بعد از برداشت محصول مرکبات خود وعده بازپرداخت دادند.

همه ساله با برداشت محصول در مازندران حجم زیادی پول وارد استان می‌شد که باعث حرکت کردن چرخ اقتصاد استان می‌شد، استانی که به واسطه کشاورزی و آنهم بیشتر برنج و مرکبات اقتصاد آن نفس می‌کشد.

در سرمای امسال مشخص شد که در صورت تکرار این موضوع، در سال‌های آینده هم برنامه‌ای برای جبران خسارت کشاورزان وجود ندارد همان‌طور که سرمای چند سال گذشته نیز درس عبرتی نشد.

مازندارن با وجود قطب تولید مرکبات کشور چرا باید از کارخانه‌های صنایع تبدیلی محروم باشد و اگر وجود دارد به تعداد بسیار اندک است اما در استان‌های هم‌جوار باید دنبال آدرس چنین کارخانه‌هایی باشیم.

امروز کشاورز خسته از عدم حمایت، با ناامیدی به آینده می‌نگرد و دستانی خالی که باید برای برداشت مرکبات در سال آینده نیز هزینه کند، آینده‌ای که مشخص نیست چگونه خواهد شد.

دولت برای جبران خسارت کشاورزان اقدام به خریداری مرکبات درجه سه کرد اما این طرح تنها چند روز بعد از اجرا متوقف شد و کشاورزان مانند با وعده‌های مسئولان و بعد از آن آغاز خرید مرکبات درجه 2 و 3 آغاز شد که این هم با انتقاداتی از سوی کشاورزان و مسئولان روبرو شده است.

رییس هیئت مدیره تعاونی سورتینگ داران مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: دولت به واسطه عدم حمايت از باغداران، مركبات باقي مانده سالم را هم به‌خاطر سياست مبهم در اجراء خريد تضميني و عدم استفاده از كارشناسان فني به ورطه نابودي سوق مي‌دهد.

محمد احمدزاده، افزود: پس از گذشت يك هفته از اعلام خريد تضميني هنوز باغداران با مركبات برداشت كرده در مكان‌هاي خريد در نظر گرفته شده سرگردانند چرا كه ملاك‌ها و معيارهاي در نظر گرفته شده و اجراي استاندارد ٢٧٩ در بسته‌بندي از عهده باغدار خارج است.

وی بیان کرد: معيارهاي درجه‌بندي درجه يك و ٢ در توان باغداران نيست، لذا دولت و مسولان استان فقط برای رفع تكليف مبادرت به ايجاد مركز خريد کردند اما عملا هيج حمايتي از باغداران صورت نخواهد گرفت و باغدار بايد به بهاي خيلي پايين حتي كيلويي زير ٢٠٠ تومان حاصل دسترنج يك‌ساله خود را بفروشد.

احمدزاده، تصریح کرد: با این که تلاش دولت برای حمایت از کشاورز قابل تقدیر است اما در خريد پرتقال صنعتي هم موفقيت چنداني حاصل نشد و با خريد به اصطلاح تضميني هم راه به حايي نخواهد برد.

وی خاطرنشان کرد: امروز نياز به اقدام عملي و فوري خارج از چارچوب و ضوابط برای برون رفت از وضعيت موجود و كاهش ضرر باغداران هستيم.

احمدزاده تاکید کرد: پرتقال شمال در حال حاضر از نظر طعم و مزه هيج مشكلي ندارد و از استانداردهاي لازم و ارزش غذايي چه از نظر ويتامين‌هاي موجود و چه از نظر املاح و مواد محلول جامد برخورداراست.مطالب مرتبط با : خريد تضميني دولت يا نگران و سرگردان كردن باغداران
دیدگاه شما در مورد : خريد تضميني دولت يا نگران و سرگردان كردن باغداران

خريد تضميني دولت يا نگران و سرگردان كردن باغداران تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ