• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 24545 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 08 دی 1395 - ساعت: 13:17

چاپ
فعالیت‌های هنری دنیا فنی‌زاده عروسک گردان کلاه قرمزی

فعالیت‌های هنری دنیا فنی‌زاده عروسک گردان کلاه قرمزی


دنیا فنی زاده مدتی است که از بیماری سرطان عضله دست راست رنج می‌برد.

به گزارش میانخبر، دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی است. او از کودکی به خاطر شغل پدرش معمولاً در جشنواره‌های مختلف کودک و نوجوانی که در ایران برگزار می‌شد حضور داشت و آثار داخلی و خارجی شرکت‌کننده در این جشنواره‌ها را می‌دید. همین مسئله سبب شد تا از کودکی با تولیدات و نوع آثار عروسکی که برای کودک و نوجوان ساخته می‌شود آشنا شود. پس از آن، با گذشت چند سال و به مرور زمان به آثار و تولیدات این عرصه علاقمند شد و در نهایت با انتخاب رشته عروسک‌گردانی برای همیشه در دنیای کودکان و نوجوانان باقی ماند.

این هنرمند کشورمان نخستین بار در سال ۱۳۶۴ در برنامه عروسکی تلویزیونی «چتر با آواز باران» عروسک‌گردانی را تجربه کرد. این برنامه برای شبکه اول سیما در قسمت‌های ۲۵ دقیقه‌ای طراحی شده بود که در آن ۲ عروسک جوجه وجود داشت که فنی‌زاده عروسک‌گردانی و آوازخوانی یکی از آن‌ها را بر عهده داشت. وی پس از آن در کاری با نام «زاغچه کنجکاو» به کارگردانی رضا فیاضی حضور داشت. او با حضور در این برنامه‌ها کم‌کم جای خود را به عنوان عروسک‌گردان در تلویزیون تثبیت کرد. عروسک‌گردانی در آثاری چون «گربه آوازخوان» ساخته کامبوزیا پرتوی از دیگر آثار او در این دوره می باشد.

بهرام بیضایی به دنیا فنّی‌زاده پیشنهاد بازیگری داده بود، ولی وی به خاطر این که پدرش در کودکی دوست نداشت دخترش بازیگر شود، این پیشنهاد را نپذیرفت.

وی که قبل از کلاه‌قرمزی با ایرج طهماسب و حمید جبلی چند کار عروسکی انجام داده و با کار یکدیگر به خوبی آشنا بودند اما با برنامه «صندوق پست» و ورود کلاه‌قرمزی به آن بود که به شهرت رسید. کلاه قرمزی که اصلاً قرار نبود در این برنامه ماندگار شود اما ماندگار شد و بدل به مشهورترین کار وی گشت.

گربه آوازخوان، کلاه‌قرمزی و پسرخاله، کلاه‌قرمزی و سروناز، کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه و مجموعه کلاه‌قرمزی پخش شده در نوروز سال‌های 88، 90، 91، 92، 93 و 94 از جمله مهمترین فعالیت‌های او در قامت عروسک‌گردان آثار کودک و نوجوان بود.

این هنرمند کشورمان مدتی است که از بیماری سرطان عضله دست راست رنج می‌برد.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : فعالیت‌های هنری دنیا فنی‌زاده عروسک گردان کلاه قرمزی
دیدگاه شما در مورد : فعالیت‌های هنری دنیا فنی‌زاده عروسک گردان کلاه قرمزی

فعالیت‌های هنری دنیا فنی‌زاده عروسک گردان کلاه قرمزی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ