• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 24928 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 دی 1395 - ساعت: 14:33

چاپ

بی توجهی کمیسیون عمران به نامه 50 نماینده برای استیضاح آخوندی


آوانس های مکرر کمیسیون عمران مجلس به وزیر راه برای تعویق استیضاح در حالی است که 84 نماینده طرح استیضاح آخوندی را امضا کرده و بعد از گذشت یک ماه معطلی 50 نماینده در نامه ای به رئیس کمیسیون خواستار برگزاری نشست جهت بررسی این استیضاح شدند، اما کمیسیون عمران به این نامه توجهی نکرد و در طول این هفته هم هیچ نشستی برگزار نشد.

به گزارش میانخبر، طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پس از تصادف قطار سمنان - مشهد با قطار تبریز - مشهد در روز جمعه پنجم آذر در ایستگاه هفت خوان سمنان در مجلس کلید خورد. تصادفی که منجر به کشته شدن 49 مسافر زائر امام رضا(ع) شد.

این طرح در جلسه علنی روز یکشنبه 14 آذر با 84 امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شد که هیئت رئیسه هم برای بررسی آنرا به کمیسیون عمران مجلس ارجاع داد.

اما با گذشت 40 روز، کمیسیون عمران تا کنون یک دقیقه هم برای بررسی این استیضاح وقت نگذاشت. این در حالی است که طبق آئین نامه داخلی مجلس، این کمیسیون ظرف 10 روز باید نشستی میان نمایندگان متقاضی استیضاح و وزیر برگزار و نتیجه را به هیئت رئیسه مجلس اعلام می کرد.

 بهانه های کمیسیون عمران برای بررسی نکردن این استیضاح

یکی از بهانه های اولیه کمیسیون در دستور کار بودن لایحه برنامه ششم توسعه در صحن مجلس بود. این در حالی است که استیضاح روز یکشنبه 14 آذر تحویل هیئت رئیسه ولی لایحه برنامه ششم توسعه 2 هفته بعد در صحن مجلس مطرح شد.

کمیسیون عمران مجلس می توانست در این 2 هفته طبق آئین نامه به بررسی استیضاح بپردازد و نشستی بین وزیر و نمایندگان متقاضی استیضاح برگزار و گزارش خود مبنی بر قانع شدن یا نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را به هیئت رئیسه مجلس اعلام کند.

مسئولین کمیسیون از جمله رئیس و سخنگوی کمیسیون هم نبود فرصت برای برگزاری جلسه را دلیل تعویق استیضاح مطرح می کنند این در حالی است که کمیسیونهای تخصصی دیگر از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در همین ایام بنا بر ضرورت جلساتی برگزار کردند.

 

تعطلل کمیسیون عمران مجلس باعث شد تا نمایندگان متقاضی اسستیضاح وزیر، به هیئت رئیسه مجلس شکایت ببرند و خواستار دستور هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون عمران برای انجام وظایف شدند.

به رغم آنکه استیضاح‌کنندگان دستوری را از هیأت رئیسه مجلس گرفتند که بر اساس آن جلسه کمیسیون برای اعلام وصول و بررسی استیضاح برگزار شود، اما با گذشت 2 هفته هنوز این جلسه برگزار نشد. بهانه باز هم نبود فرصت اعلام شد.

در همین راستا روز شنبه 19 آذر ماه 50 نماینده متقاضی استیضاح‌کننده عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون مذکور خواستار برگزاری نشست میان وزیر و نمایندگان جهت بررسی این استیضاح شدند.

بعد از این موضوع رئیس کمیسیون عمران اعلام کرد که این نشست روز سه شنبه 21 دی ماه برگزار می شود. اما سه شنبه به دلیل فوت هاشمی رفسنجانی و تشییع پیکر وی، تعطیل رسمی اعلام شد.

مرحوم هاشمی رفسنجانی عصر رو یکشنبه فوت کرد. روز دوشنبه، چهارشنبه و همچنین امروز پنج شنبه مجلس برگزار بود و جلسه داشت. اما کمیسیون عمران که به دنبال بهانه برای تعویق نشست میان وزیر و استیضاح کنندگان بود، فرصت را مغتنم شمرد و وقتی روز سه شنبه تعطیل اعلام شد، دیگر زمان جلسه را جابجا نکرد. در حالی که می توانستند این جلسه را در روز دوشنبه و یا چهارشنبه برگزار کنند.

خبرنگار افکار نیوز در همین راستا از صدیف بدری سخنگوی این کمیسیون در خصوص برگزار نشدن جلسه کمیسیون عمران در این هفته سوال کرد که وی در جواب گفت: چون سه شنبه تعطیل اعلام شد، جلسه برگزار نشد.

وی در خصوص زمان برگزاری جلسه گفت: اگر هفته آینده مجلس برای سرکشی به حوزه های انتخابیه تعطیل باشد، نشست کمیسیون عمران برای بررسی استیضاح در بهمن ماه برگزار خواهد شد.

کمیسیون عمران تا کنون آوانس های متعددی به وزیر راه و شهرسازی داد.

البته معطلی 40 روزه یک طرح و مطرح نکردن استیضاح وزیر سوالات زیادی را بوجود آورده است. شاید یکی از اهداف این باشد تا استیضاح مشمول مرور زمان و منتفی شود.

شاید کمیسیون عمران مجلس را اولین کمیسیونی دانست که استیضاح یک وزیر را 40 روز معطل کرد و به رغم تقاضای 84 نماینده، دستور هیئت رئیسه و نامه 50 نماینده هنوز نشستی میان وزیر و نمایندگان متقاضی برگزار نکرد.

در هر حال روزهای آینده هم لایحه بودجه بعنوان مهمترین دستور کار سالانه مجلس، در دستور کار نمایندگان قرار می گیرد و معلوم نیست استیضاح به چه سرنوشتی دچار شود.

برنامه ششم توسعه و فوت هاشمی رفسنجانی تا کنون به داد وزیر راه رسیده و در روزهای آینده هم لایحه بودجه سال آینده و شاید موارد دیگر به داد این وزیر برسد.


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : بی توجهی کمیسیون عمران به نامه 50 نماینده برای استیضاح آخوندی
دیدگاه شما در مورد : بی توجهی کمیسیون عمران به نامه 50 نماینده برای استیضاح آخوندی

بی توجهی کمیسیون عمران به نامه 50 نماینده برای استیضاح آخوندی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ