• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25080 - تاریخ انتشار : دوشنبه 27 دی 1395 - ساعت: 11:19

چاپ

وزیر بهداشت: بیمارستان آموزشی در کشور نداریم


وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بیمارستان آموزشی در کشور نداریم و اکثر این بیمارستان‌ها به مراکز درمانی تبدیل شده‌اند گفت: در حوزه پژوهش رشد خوبی در کشور حاصل شده است.

به گزارش میانخبر، سید حسن هاشمی در بیست و دومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با اشاره به رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: جای ایشان در بین ما خالی است و امیدوارم آنچه مهم است و تحقق آرزوهای ایشان بوده به وقوع بپیوندد و آرزوی ایشان همچون آرزوی کسانی است که در برپایی انقلاب اسلامی نقش داشته و هدف‌شان عظمت اسلام و آرامش مردم بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به انجام تحقیقات در علوم پزشکی گفت: فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه علوم پزشکی بسیار افتخارآمیز بوده و اگرچه برخی علاقمند نیستند تلاش‌ های دولت روحانی را ببینند و یا گزارش کنند.

وی افزود: همه ما داریم برای کشور تلاش می‌کنیم و آنچه برایمان مهم است خداوند متعال و مردم عزیز ایران هستند.

وزیر بهداشت گفت: اگر گره‌های سلامت به ویژه در حوزه آموزش برداشته شود جرات در پیشرفت‌ها افزایش یافته و این مساله در اقتصاد ایران ظهور و بروز بیشتری خواهد داشت.

وی به موضوع استقلال دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این مساله از سوی اقتصادیون و بخش‌های مختلفی ممکن است مورد تعرض باشد و علاقمند هستند دانشگاه‌ها مشابه بقیه بخش‌های دولتی ببینند که این مساله به صلاح نیست.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید در بخش‌های اداری و مالی اجازه داد دانشگاه‌ها خودشان صاحب مدیریت، نوآوری، خلق ثروت و خلاقیت باشند و انشاءالله این بخش از گزند آسیب‌ها در امان خواهد ماند.

وزیر بهداشت به چالش‌های اداره ساختار سلامت کشور اشاره کردو گفت: چند پارچگی به نظام سلامت آسیب وارد می‌کند و در این میان آموزش بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت به طوری که طی دو دهه گذشته بسیاری از مراکز آموزشی به مراکز درمانی تبدیل شده و امکان فعالیت موثر اساتید و پژوهشگران فراهم نیست.

هاشمی با تاکید برد توجه بیشتر به حوزه بهداشت و درمان گفت: هرچند که اصلاحاتی در این زمینه صورت گرفته ولی تا تحول هنوز فاصله داریم و باید آموزش هدف اول باشد.

وی گفت: در حال حاضر بیمارستان آموزشی به معنای تعریف شده آن نداریم و اکثرا تبدیل به مراکز درمانی شده اند همچنین به 20 هزار تخت آموزشی نیاز داشته که اگر دولت و مجلس نتواند همکاری کند با ورود و حمایت بخش خصوصی می‌توان گام‌های برداشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: اساتید برجسته در کشور داریم ولی فضا، امکانات و نیروی انسانی مغفول مانده که اگر در کنار استقلال دانشگاه‌ها و اصلاح ارائه خدمات و تصمیم‌سازی حوزه سلامت به آموزش توجه شود مسیر روشن‌تری را خواهیم داشت.

وی گفت: برخی می‌خواهند القا کنند که در حوزه پژوهش در گذشته متفاوت از امروز برنامه‌ها انجام می‌گرفته و این در حالی است که اکنون در زمینه پژوهش رشد خوبی حاصل شده و رقابت شدید در شکل کیفی فعالیت‌ها تاثیر داشته است.

هاشمی تصریح کرد: دولت و قوه قضاییه صیانت از دستاوردهای پژوهشی را برعهده داشته و برخی مجموعه‌های ساختگی که تعدادشان زیاد شده کارهای خلافی را در این زمینه انجام داده که شناسایی و جمع کردن آنها سخت نیست. البته دانشگاه‌های آزاد، وزارت علوم، وزارت بهداشت و ... تدابیری در این زمینه داشته ولی کارهای عمیق‌تری لازم است صورت گیرد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: برخی در خارج از مرزهای کشور به دنبال بد نام کردن مراکز تحقیقاتی بوده که باید با اقدامات لازم باید در حفظ هر چه بیشتر دستاوردهای پژوهشی کوشید.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : وزیر بهداشت: بیمارستان آموزشی در کشور نداریم
دیدگاه شما در مورد : وزیر بهداشت: بیمارستان آموزشی در کشور نداریم

وزیر بهداشت: بیمارستان آموزشی در کشور نداریم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ