• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25136 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 29 دی 1395 - ساعت: 16:14

چاپ

450 میلیارد تومان؛ بدهی دولت به مترو


مدیرعامل مترو با بیان اینکه بدهی دولت به مترو به 450 میلیارد تومان رسیده است افزود: پرداخت یارانه بلیت از سوی دولت و کمک به خرید واگن و تجهیزات موردنیاز می تواند مشکلات مترو تهران در این زمینه را حل کند.

به گزارش میانخبر، محمد احمدی بافنده با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد که استفاده از خطوط مترو تهران تنها در شش ماه نخست سال ۹۵ به میزان قابل توجهی در کاهش آلودگی هوا تاثیر داشته است اظهار کرد: استفاده از این حمل و نقل سبز در این مدت باعث شد تا 198 میلیون لیتر بنزین و 19 میلیون لیتر گازوئیل کمتر مصرف شود و به تبع آن از ورود 74 هزار تن آلاینده‌هایی چونCO، NOX، SO2،PM10 و HC به هوای تهران جلوگیری شد.

 

احمدی بافنده خاطر نشان کرد: مسلما با توجه بیشتر دولت و انجام چند اقدام مهم می توان نقش مترو را در کاهش آلودگی هوا و ترافیک پایتخت افزایش داد.

 

تامین تجهیزات و ناوگان برای استفاده بهینه از پتانسیل موجود

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران خاطر نشان کرد: یک راهکاری که می تواند در کوتاه مدت بخشی از مشکلات را حل کند توجه به افزایش واگن ها و استفاده از پتانسیل خطوط موجود در مترو تهران است.

وی ادامه داد: مترو یک سرمایه بزرگ زیرساختی است اما اکنون به علت کمبود واگن نمی توانیم حداکثر استفاده را از سرمایه گذاری صورت گرفته انجام دهیم.

احمدی بافنده با بیان اینکه بدهی دولت به مترو به 450 میلیارد تومان رسیده است افزود: پرداخت یارانه بلیت از سوی دولت و کمک به خرید واگن و تجهیزات موردنیاز می تواند مشکلات مترو تهران در این زمینه را حل کند.

 

خطوط حومه‌ای مترو تهران باید گسترش پیدا کنند

احمدی بافنده دومین راهکار را توسعه خطوط حومه ای و پیوند آن با مترو تهران دانست و افزود: باید وسایط نقلیه ای که از اطراف وارد تهران می شوند را کم کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که این سفرها با سیستم ریلی انجام شود اما در حال حاضر تنها یک خط تهران - کرج فعال است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به اینکه روزانه ۳.۵ میلیون از ۱۰ میلیون سفر با خودروی شخصی در تهران، مربوط به ساکنان شهرهای اطراف است تاکید کرد: 80 درصد این افراد به خاطر کار و تحصیلات از شهرهای اطراف به تهران می آیند، که می توان با راه اندازی خطوط ریلی حومه و اتصال آنها با مترو تهران حجم زیادی از این سفرهای روزانه را از خودروهای شخصی به حمل و نقل پاک ریلی منتقل کرد.

 

افق 1400 و جابجایی 10 میلیون مسافر در روز

احمدی بافنده از توسعه خطوط مترو داخل تهران به عنوان راهکار دیگر در کاهش آلودگی و ترافیک کلان شهر تهران یاد کرد و گفت: در برنامه 1400 قرار است مترو تهران به ظرفیت جابجایی روزانه 10 میلیون سفر برسد که برای تحقق این هدف جدا ازخطوط شش و هفت که درحال ساخت هستند باید خطوط هشت ، نه و 10 هم اضافه شود.

وی تصریح کرد: نهایت ظرفیت هر خط مترو با بهترین فاصله گذر حدود یک میلیون جابجایی در روز است بنابراین برای رسیدن به حدنصاب مورد نظر باید ساخت خطوط بیشتری مد نظر قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در پایان خاطر نشان کرد: اگر این سه نکته در کنار هم به نقطه مطلوب برسد مثل متروهای مطرح جهان می توانیم انتظار داشته باشیم تا این ناوگان حمل و نقل پاک نقش بهتری در کاهش آلودگی هوا ایفا کند.


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : 450 میلیارد تومان؛ بدهی دولت به مترو
دیدگاه شما در مورد : 450 میلیارد تومان؛ بدهی دولت به مترو

450 میلیارد تومان؛ بدهی دولت به مترو تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ