• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25230 - تاریخ انتشار : شنبه 02 بهمن 1395 - ساعت: 11:50

چاپ

خطر حفره ۲۵۰ هزار هکتاری در جنگل‌های شمال


قائم مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: ۲۵۰ هزار هکتار از جنگل‌‌های شمال نیاز به بازسازی و ترمیم دارند و بارها پیشنهاد کرده‌ایم که از خودروسازان مالیات سبز برای احیای جنگل‌ها دریافت شود.

به گزارش میانخبر، ناصر مقدسی در مورد وضعیت جنگل‌های کشور گفت: فشار زیادی روی منابع جنگلی کشور وجود دارد، تا حدی که در برخی مناطق به دلیل عدم توسعه‌یافتگی، بیشترین فشار بر روی جنگل‌هاست.

دلایل تخریب جنگل

وی به دلایل تخریب جنگل‌ها اشاره کرد و گفت:‌ در مناطق دور دستی که دسترسی به منابع تأمین انرژی ندارند، از چوب‌ جنگل‌ برای سوخت استفاده می‌کنند و همچنین پروژه‌های عمرانی ناسازگار و پروژه‌های بزرگی که از جنوب به شمال و شرق به غرب، جنگل‌ها را در می‌نوردند و از طرف دیگر، چرای بی‌رویه دام‌ها و تصرفات و قاچاق چوب سبب شده که منابع جنگلی تخریب شود.

قائم مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع به راهکارهای این سازمان برای حفاظت از جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: در برنامه داریم تا بهره‌برداری از جنگل‌ها را متوقف کرده و طرح تنفس را اجرا کنیم و در کنار آن، نیروهای حفاظت، آموزش‌ فنی و لازم را فراگیرند.

250 هزار هکتار از جنگل‌های کشور نیاز به ترمیم دارد

مقدسی به این نکته اشاره کرد که با توجه به خشکی منطقه ایران، اگر تخریب جنگل در مناطقی همچون زاگرس و جنگل‌های تورانی اتفاق بیفتد، بازگشت آنها تقریباً غیرممکن است و اکنون متوسط هزینه جنگل کاری بین 4 تا 8 میلیون تومان در هر هکتار است و در برنامه ششم پیش‌بینی کرده‌ایم که 250 هزار هکتار از حفره‌های جنگلی را با کاشت جنگل پر کنیم، به شرطی که زیرساخت‌ها و منابع آن مشخص شود.

وی تصریح کرد: اکنون سرعت تخریب جنگل‌ها از سرعت جایگزینی آن بسیار تندتر است و باید جنگل‌ها در طراحی پروژه‌ها و برنامه‌های استانی جایگاه ویژه خود را داشته باشند، چرا که تنها 7 تا 8 درصد مساحت کشور دارای پوشش جنگلی است و به دنبال آن هستیم که این رقم را به 10 درصد برسانیم.

آتش سوزی در کمین تخریب جنگلها

قائم مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع تأکید کرد که باید هر چه زودتر سازمان‌های جنگل‌ها خود را به تجهیزات پیشرفته برای حفاظت از جنگل‌ها مجهز کنند که یکی از آنها دستگاه پروازی هلی‌برن است، چرا که یکی از مخاطراتی که پیش‌بینی می‌شود، به دلیل گرم شدن زمین، آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها یکی از دغدغه‌هاست، چرا که جنگل‌ها در مناطق صعب‌العبور قرار دارند.

خبرنگار از علت توقف اجرای طرح تنفس جنگل که قرار بود از سال 96 برای احیای جنگل‌ها آغاز شود، از قائم مقام سازمان جنگل‌ها پرسید؛ که او گفت: طرح تنفس جنگل را در دو حالت در نظر گرفته بودیم، یکی آنکه از ابتدای سال 96 و آغاز برنامه ششم توسعه بهره‌برداری از جنگل متوقف شود و حالت دوم آنکه به تدریج و طی چند سال بهره‌برداری از جنگل کاهش یابد.

وی اضافه کرد: مجلس حالت دوم را مصوب کرده که ظرف سه سال بهره‌برداری از جنگل به تدریج کاهش یابد تا بتوانیم طرح تنفس جنگل را اجرا کنیم، چرا که اکنون 50 قرارداد با شرکت‌های بهره‌بردار داریم و در مصوبه مجلس هم آورده شده است که از سال چهارم برنامه توسعه، بهره‌برداری تجاری و صنعتی از جنگل‌های شمال ممنوع می‌شود،‌ اما در نهایت شورای نگهبان باید این مصوبه را تایید کند.

جنگل‌های دست کاشت راهی برای حفظ جنگلهای طبیعی

قائم مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: سیاست ما این است که بهره‌برداری از جنگل‌های طبیعی را متوقف کرده و به سمت ایجاد جنگل‌های دست‌کاشت با رشد سریع برویم، چرا که کشورهایی همچون ژاپن، کره، چین و تایلند در 20 سال اخیر با این روش جنگل‌های طبیعی خود را حفظ کرده‌اند.

پیشنهاد دریافت مالیات سبز از خودروسازان برای احیای جنگل

وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه تولید خودرو بیشترین حجم گاز گلخانه‌ای را تولید می‌کند و سازمان جنگل‌ها در این راستا چه پیشنهاداتی برای توسعه جنگل‌ها از محل تولید خودرو داده است، گفت: پیشنهاد داده‌ایم، ما به ازای تولید خودرو و سوخت مصرفی آن مالیات سبز دریافت کنیم، تا این هزینه برای احیای جنگل‌های طبیعی صرف شود و باید با کمک دولت، شرکت‌های خودروساز موظف شوند، مابه‌ازای تولید گاز گلخانه‌ای به احیای جنگل‌ها کمک کنند.

یک شرکت خارجی مستقر در ایران از محل مسئولیت‌های اجتماعی طی سه ماه اخیر، 121 هزار نهال را در حفره‌های جنگل جواهرده مازندران جنگل‌کاری کرد، تا به احیای جنگل‌های شمال کمک کند. گفته می‌شود، تخریب جنگل‌ها عاملی در توسعه گازهای گلخانه‌ای است و همچنین تولید بی‌رویه خودرو به افزایش میزان گاز گلخانه‌ای دامن می‌زند.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : خطر حفره ۲۵۰ هزار هکتاری در جنگل‌های شمال
دیدگاه شما در مورد : خطر حفره ۲۵۰ هزار هکتاری در جنگل‌های شمال

خطر حفره ۲۵۰ هزار هکتاری در جنگل‌های شمال تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ