• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25247 - تاریخ انتشار : شنبه 02 بهمن 1395 - ساعت: 12:47

چاپ

کاهش تولید روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه


خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان سعودی روز جمعه اعلام کرد که تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک)، در ماه ژانویه، روزانه ۱.۵ میلیون بشکه از تولید خود کاسته اند. میزان توافق شده میان تولیدکنندگان، کاهش ۱.۷ میلیون بشکه در روز است.

به گزارش میانخبر، وزیر انرژی عربستان سعودی روز جمعه اعلام کرد که تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک)، در ماه ژانویه، روزانه ۱.۵ میلیون بشکه از تولید خود کاسته اند. میزان توافق شده میان تولیدکنندگان، کاهش ۱.۷ میلیون بشکه در روز است.

فلیح رشد نفت شیل را، در سال ۲۰۱۷، در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز تخمین زد. او این مطلب را در تلویزیون العربیه گفته است.

فلیح گفت: برآورد افزایش تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت شیل توسط رئیس آژانس بین المللی انرژی (IEA) بزرگنمایی بوده است.

در ۳۰ نوامبر اعضای اوپک برای کاهش تولید نفت به میزان ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز توافق کردند. در این میان عربستان پذیرفت که تولید خود را ۴۸۶ هزار بشکه در روز کاهش دهد. اما آن طور که به نظر می رسد، عربستان قصد دارد تولیدش را بیش از آن سطحی که در توافق اعلام شده است کاهش دهد.

فلیح پیشتر گفته بود که: "بسیاری از کشورها در واقع بیش و فراتر از آنچه متعهد شده بودند تولید خود را کاهش داده اند ... من در مورد تاثیرگذاری این طرح مطمئنم ... و با مشاهده ی دو هفته اول اجرای آن بسیار خوشبین شده ام.’'

طبق این طرح قرار شده است که تولیدکنندگان، برای ایجاد تعادل در بازار و خاتمه بخشیدن به عرضه ی بیش از حد نفت، تولید خود را از اول ژانویه کاهش دهند. این امر موجب شد که قیمت نفت جان دوباره گیرد و این محصول که قیمتش از اواسط ۲۰۱۴ به نیم تقلیل یافته بود، در اوایل ۲۰۱۷ بشکه ای ۵۶ دلار معامله می شد.

خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان پیشتر گفته بود که تولید نفت عربستان به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته. این مقدار کاهش، بیش از رقمی ست که در قرارداد کاهش تولید میان تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کنندۀ نفت (اوپک) برای عربستان ذکر شده بود.

عربستان آخرین بار فوریه سال ۲۰۱۵ به چنین سطح از تولید رسیده بود، یعنی درست همان زمانی که ریاض رفته رفته شروع به افزایش تولید کرده بود تا بتواند بازار را از چنگ نفت شِل آمریکا در بیاورد. می توان گفت همین طمع عربستان به سقوط قیمت نفت انجامید.

پیشتر با انقلاب نفت شیل آمریکا، عربستان تولید نفت خود را به طور مداوم افزایش داد، تا جایی که به رکورد جدیدی از سطح تولید رسید. تولید نفت، آن هم به هر قیمتی، نه تنها برای عربستان بلکه برای صنعت نفت جهانی گران تمام شد و موجب سقوط قیمت نفت از بشکه‌ای ۱۱۴ دلار در اواسط سال ۲۰۱۴ به بشکه‌ای کمتر از ۵۰ دلار گردید، به نحوی که تنها در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰۰ میلیارد کسری بودجه برای عربستان به همراه داشت.


منبع : تابناک

مطالب مرتبط با : کاهش تولید روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه
دیدگاه شما در مورد : کاهش تولید روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه

کاهش تولید روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ