• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25262 - تاریخ انتشار : شنبه 02 بهمن 1395 - ساعت: 15:43

چاپ

5.3 درصد تهران کاندیدای فاجعه پلاسکو است


عضو کار گروه تخصصی زلزله گفت:بیش از 5.3 درصد تهران را بافت فرسوده شامل می شود که بدون شک کاندید بروز فجایعی نظیر پلاسکو است و لازم است پس از چنین حادثه ای، مدیران کشور از عزم جدی تری برای نوسازی بافت فرسوده برخوردار باشند.

به گزارش میانخبر، منوچهر قریشی با اشاره به وقوع زلزله احتمالی در تهران اظهار کرد: حادثه پلاسکو ،فاجعه ای برای حوزه شهری کشور بود که باید هشداری درباره زلزله احتمالی پایتخت تلقی شده و برای مقابله با آن حدالامکان تجهیز شد.

وی افزود:ساختمان پلاسکو با داشتن اسکلت فلزی دارای مهندسی سازه 56 سال گذشته است و هرچند می توان گفت این ساختمان در برابر زلزله ای به بزرگی 5 تا 6 ریشتر مقاوم است اما ذوب شدن اسکلت باعث ریزش آن شد ،چنانکه حادثه برجهای دوقلو نیز به علت اسکلت فلزی آن بود و متاسفانه تعداد ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند در تهران کم نیستند.

وی ادامه داد: حجم ریزش آور و بحرانی که از مانورهای شهری بسیار پیچیده تر بود نشان داد تهران دارای چه نقطه ضعفهایی است ،هرچند فاجعه پلاسکو با بزرگی ابعاد زلزله در پایتخت قابل مقایسه نیست.

قریشی با اشاره به وضعیت سازهای شهری تهران گفت: با قاطعیت می توان گفت بعد از این حادثه باید نگاه مسئولان به نوسازی بافت فرسوده با جدیت بیشتری همراه باشد ،هرچند تخریب سازه های شهری به بزرگی زلزله احتمالی بستگی دارد اما نمی توان منکر این واقعیت شد که مناطق با بافت فرسوده در پایتخت به عنوان کانادید حوادث و فجایع بی شماری هستند که باید برای مقابله با آن از هم اکنون چاره اندیشید.

*5.3 درصد تهران کاندید فاجعه پلاسکو

وی تاکید کرد بر اساس گزارشها در شهر تهران مجموعا سه هزار و 268 هکتار بافت فرسوده تمام عیار وجود دارد که معادل 5.3 درصد از وسعت کل شهر و 22 درصد پلاک‌ها و پارسل‌ها را به خود اختصاص داده و به نوعی محدوده هدف بر خطر تعیین شده است.

عضو کارگروه تخصصی زلزله و لغزش لایه های زمین با اشاره به جدی بودن معضل بافت‌های فرسوده در شهر تهران، افزود: بر اساس گزارشهای مدیریت شهری تهران ، تعداد پارسل‌های فرسوده در شهر تهران 200 هزار و 846 پارسل در 2504 هکتار است که با اقدامات انجام گرفته از سال 80 تا کنون 55 هزار و 591 پروانه برای نوسازی در این بافت صادر شده است که 8209 پروانه آن به صورت تجمیعی است.

قریشی با اشاره به مناطق فرسوده پایتخت بیشتر در محدوده مرکزی شهر و در مناطق 12، 11 و 10 و همچنین مناطق حاشیه‌ای محدوده مرکزی مانند مناطق 15، 14، 7 و 17 متمرکز شده است، ادامه داد: این مناطق 2350 هکتار از محدوده بافت فرسوده معادل 72 درصد کل آن را شامل می‌شوند.

وی افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده بیشترین مساحت بافت فرسوده در بین مناطق در منطقه 12 با 593 هکتار و کمترین میزان در منطقه 22 با 0.9 هکتار است. بیشترین درصد فرسودگی در بین مناطق در منطقه 10 با 52.3 درصد است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت و کمترین درصد فرسودگی در منطقه 22 یا 0.02 درصد است.

*استانهای معین زلزله تهران تجهیز می شوند

دبیر کمیته زلزله شورای پژوهش های زلزله کشور ادامه داد: درصورت وقوع زلزله احتمالی در پایتخت ابعاد و در برگیری حادثه بقدری بزرگ است که از امکانات کلانشهر تهران نمی توان انتظار زیادی داشت چراکه خود نیز به طرقی درگیر خواهند بود اما برای چنین شرایطی استانهای معین شناسایی و برخی امکانات در آنجا تامین شده که برای مثال می توان به امکانات بالگرد و جرثقیل و دستگاههای هوابرش اشاره کرد که در استانهای مرکزی و سمنان پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: کمیته زلزله برای شریط اضطراری امکانات مورد نیاز پش بینی کرده و تجربیات کشورهای توسعه یافته در این حوزه رصد دایم می شود.

قریشی همچنین در پاسخ به این سوال که امکانات و تجهیزات ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته چه جایگاهی دارد، گفت: امکانات بکارگرفته شده در ایران در شرایط اضطرای در جایگاه مناسبی در منطقه قرار دارد و عقب ماندگی ویژه ای دیده نشده است اما در چنین شرایطی مدیریت بحران وبکارگیری امکانات از اهمیت قابل توجهی برخوردار است ،بطور قطع نیروی انسانی ماهر مهمترین اولویت برای مقابله با چنین بحرانی است .


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : 5.3 درصد تهران کاندیدای فاجعه پلاسکو است
دیدگاه شما در مورد : 5.3 درصد تهران کاندیدای فاجعه پلاسکو است

5.3 درصد تهران کاندیدای فاجعه پلاسکو است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ