• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 25392 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 06 بهمن 1395 - ساعت: 16:01

چاپ
خودکفایی جوان میاندورودی با پرورش دام/ وام بانک ها به دام نه، به ماشین بله

بازگشت به شغل اجدادی برای کسب روزی حلال؛

خودکفایی جوان میاندورودی با پرورش دام/ وام بانک ها به دام نه، به ماشین بله


یاسر آهنگر جوان میاندورودی برای کسب درآمد و ایجاد شغل شروع به دامداری که شغل اجدادی ما بوده، کرده است.

به گزارش میانخبر، یاسر آهنگر جوان 35 ساله اهل روستای دارابکلا شهرستان میاندورود است که بعد از گذراندن تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته کشاورزی نتوانست شغلی پیدا کند.

آهنگر که از پیدا کردن شغل ناامید شده بود اقدام به راه‌اندازی دامداری در زمین پدری خود کرد تا بتواند مخارج زندگی خود را تامین کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه دامداری پرورش گاو شیری، گوسفند و بز در روستای دارابکلا دارم، اظهار کرد: قبلا هم دامداری داشتم که سیل سال 88 آن را تخریب کرد و بعد از آن اقدام به بازسازی و شروع دوباره کردم.

این کارآفرین میاندورودی، بیان کرد: فارغ التحصیل رشته کشاورزی هستم و پدران ما هم دامدار بودند و به‌دلیل نبود کار دامداری را انتخاب کردم.

آهنگر خاطرنشان کرد: در حال حاضر 5 راس گاو، 50 راس گوسفند و 20 بز دارم.

این دامدار میاندورودی با بیان اینکه گوسفندان من مولد بودند، افزود: چون علوفه آنها را خریداری می‌کنم و برگشت‌پذیری سرمایه در آن دیر اتفاق می‌افتد و همچنین در چند سال گذشته قیمت گوشت گوسفند ثابت بوده است تصمیم گرفتم به پرواربندی تغییر دهم.

آهنگر ادامه داد: برای گسترش فعالیتم 24 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی گرفتم که اقساط آن را باید ماهانه بدهیم اما بازدهی دام فصلی و سالانه است و یکی از مشکلات ما همین موضوع است.

وی وام را به‌عنوان شریانی دانست که کار را به حرکت در می‌آورد، اضافه کرد: با بانک صحبت کردیم تا سالیانه پول آنها را بدهیم اما بانک پول خود را ماهانه می‌خواهد.

آهنگر تاکید کرد: سود گاو در گوساله است و زمانی می‌توانیم درآمدزایی کنیم و اقساط را بدهیم که بزرگ شده باشد.

این کارآفرین میاندورود با انتقاد از پرداخت نکردن وام از سوی بانک‌ها به خصوص بانک کشاورزی، ادامه داد: چندین بار به بانک مراجعه کردیم اما گفتند که به دام وام نمی‌دهیم اما برای خرید ماشین آلات وام‌های خوبی می‌دهند.

آهنگر با بیان اینکه اگر گاو و زمین خود را بفروشیم و در بانک بگذاریم سود بیشتری کسب می‌کنیم، افزود: بانک‌ها ما را به‌عنوان یک شریک تولیدی نگاه کنند و نه یک کاسب تولیدی، کشاورز و دامدار تاجر نیست و اگر سودی کسب کند دوباره در بخش کشاورزی هزینه و یا سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی با اشاره به پرداخت وام به واحدهای دامداری در دولت گذشته، اضافه کرد: اگر پول در گردش و فضا داشته باشیم می‌توانیم پرواربندی گوسفند راه بیندازیم به‌همین دلیل نیاز به حمایت دولت و بانک داریم.

آهنگر با بیان اینکه دارابکلا در گذشته بیش از 20 دامداری داشت که تبدیل به مرغداری شده بودند و در حال حاضر این واحدها دوباره تبدیل به دامداری و یا سالن عروسی شدند، تصریح کرد: این تغییر کاربری هزینه دارد و دلیل عمده آن به صرفه نبودن است.

وی خاطرنشان کرد: یک مدتی به رکود برخورد کرده بودیم و قرار بود کار را تعطیل کنیم اما وام بسیج سازندگی امیدواری به ادامه کار به ما داد و توانستیم به فعالیت خود ادامه و حتی آن را گسترش دهیم.

آهنگر با اشاره به شیردهی گاوهای دامداری، گفت: در حال حاضر مردم به شیر محلی نسبت به شیرهای بسته بندی شده استقبال بیشتری نشان می‌دهند به همین دلیل شیرها را در روستا به فروش می‌رسانیم.

وی بیان کرد: چون کارخانه‌ها کیلویی هزار و 200 تومان از ما می‌خرند ولی در روستا هزار و 700 تا دو هزارتومان به فروش می‌رسانیم به همین دلیل فروش در روستا به صرفه‌تر است و از این طریق هزینه 2 خانوار تامین می‌شود.

آهنگر در ادامه اظهار کرد: خوشحالم که با این کار علاوه بر تامین هزینه زندگی خانواده‌ام می‌توانیم در تولید و اشتغال این جامعه موثر باشم چون با این کار باری از روی دوش دولت کم کردم.

وی به جوانان و افراد جویای کار توصیه کرد تنها به‌دنبال کار در ادارات نباشند و برای کمک به اقتصاد و تولید کشور در استانی همچون مازندان که زمینه‌های آغاز فعالیت‌های مختلف اقتصادی وجود دارد اهتمام داشته باشند.

آهنگر یکی از خوبی‌های کار خود را مدیر خود بودن دانست و گفت: امروز خودم برای زندگی و آینده‌ام تصمیم می‌گیرم و درگیر ساعت کاری و بسیاری از مسائل اداری نیستم.دیدگاه شما در مورد : خودکفایی جوان میاندورودی با پرورش دام/ وام بانک ها به دام نه، به ماشین بله

خودکفایی جوان میاندورودی با پرورش دام/ وام بانک ها به دام نه، به ماشین بله تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ