• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25519 - تاریخ انتشار : شنبه 09 بهمن 1395 - ساعت: 14:09

چاپ

شکست رکورد ۵ ساله صادرات نفت ایران به اروپا


ایران در ماه جاری میلادی بیش از ۶۲۲ هزار بشکه در روز نفت به اروپا صادر خواهد کرد که بیشترین میزان نفت خام صادراتی ایران به این قاره در ۵ سال گذشته خواهد بود.

به گزارش میانخبر، در ماه جاری میلادی، مشتریان اروپایی احتمالا بیشترین میزان نفت خام را در طی حدود 55 سال گذشته از ایران خریداری خواهند کرد. این رکورد شکنی نشان می دهد که تهران در حال بازیابی سهم خود از بازاری است که به دلیل تحریم ها آن را از دست داده بود.

بر اساس آمارهای ردیابی تانکرها و داده های ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا، مقدار نفتی که توسط سوپرتانکرها از ایران به اروپا صادر می شود در ماه ژانویه به 622 هزار و 581 بشکه در روز خواهد رسید. 2 سوپرتانکر ایرانی به نام های هیوج و اسنو در حال حمل حدود 4 میلیون بشکه نفت به بندر روتردام هستند. تحریم ها موجب شده بود تا از سال 2012 هیچگونه نفتی به اروپا صادر نشود و فروش نفت ایران به اروپا از اوایل سال گذشته میلادی با کاهش تحریم ها از سر گرفته شد.

رابین میلز، مدیر موسسه مشورتی قمر انرژی در دوبی گفت: «ایران تلاش دارد سهم خود از بازار مشتریان سنتی خود در کشورهایی نظیر یونان و ایتالیا را به دست آورد و این برای آنها یک اولویت است... به علاوه، یک تلاش فرصت طلبانه از سوی تهران برای جذب مشتریان بیشتر در جریان است.»

تا قبل از انعقاد توافق 300 نوامبر اوپک برای کاهش تولید، یک رقابت جهانی برای عرضه نفت بیشتر به بازارها در جریان بود و این مسئله موجب کاهش قیمت ها و افزایش حجم ذخایر جهانی نفت شده بود. البته خیلی زود است که بخواهیم بگوییم که این میزان نفت ارسالی ایران به اروپا ادامه خواهد داشت، زیرا اکثر نفتکش هایی که در ماه جاری به اروپا می رسند، بنادر ایران را قبل از اول ژانویه یعنی تاریخ اجرایی شدن توافق اوپک ترک کرده اند.

یک مقام آگاه در شرکت ملی نفت ایران که نخواست نامش فاش شود گفت، فروش نفت ایران به کشورهای حوزه مدیترانه نظیر ایتالیا، اسپانیا و یونان عمدتا نفت سنگین است. وی افزود، ایران همچنین بخش عمده ای از نفت سبک خود را که در تولید سوخت هایی نظیر بنزین استفاده دارد، به مشتریانی در شمال غرب اروپا می فروشد. این فروش ها از طریق تک محموله های ارسالی انجام می گیرد.

آمارهای ردیابی تانکرها نشان می دهد که از زمان لغو تحریم ها به این طرف، فرانسه با اختصاص یک سوم کل نفت ارسالی ایران به اروپا به خود، بزرگترین مشتری اروپایی ایران بوده است.


منبع : سفیر هراز

مطالب مرتبط با : شکست رکورد ۵ ساله صادرات نفت ایران به اروپا
دیدگاه شما در مورد : شکست رکورد ۵ ساله صادرات نفت ایران به اروپا

شکست رکورد ۵ ساله صادرات نفت ایران به اروپا تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ