• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 25787 - تاریخ انتشار : شنبه 23 بهمن 1395 - ساعت: 15:54

چاپ

اخطار به ۳۰۰۰ ساختمان ناایمن در پایتخت


رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران گفت: ۳ هزار ساختمان که اغلب در مناطق بافت فرسوده و قدیمی هستند، اخطار ایمنی دریافت کرده اند.

به گزارش میانخبر، معصومه آباد با بیان اینکه با همکاری ۳ دانشگاه صنعتی شریف، تهران و خواجه نصیر ۱۷ هزار بازدید از ساختمان های شهر تهران صورت گرفته است، افزود: بر اساس این گزارش ها ۳ هزار ساختمان که اغلب در مناطق بافت فرسوده و قدیمی هستند اخطار دریافت کرده اند.

وی اظهار کرد: تهران ۱۲۵مین شهر بزرگ جهان است که بررسی وضعیت بحران در این شهر نشان می دهد که بخش قابل توجه حوادث به دلیل رفتار های پرخطر مردم و بی توجه هی به مسائل ایمنی صورت گرفته است به طوری که مردم به رفع موارد غیر ایمن بی تفاوت بوده اند.

آباد، حادثه پلاسکو را زنگ خطری برای هوشیاری وضعیت ایمنی ساختمان های تهران و علت یابی عنوان کرد و گفت: به طور میانگین در هفته ۲۵۰ تماس با آتش نشانی گرفته می شود که بررسی ها نشان می دهد که ۸۰ درصد تماس ها به دلیل بی دقتی وغفلت شهروندان نسبت به مسائل ایمنی بوده است.

رئیس کمیته ایمنی و بحران شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بررسی آمار مرگ خاموش با گاز منو اکسید کربن گفت: ۳ هزار تن در فاصله سالهای ۹۳ تا ۹۵ در کشور جان خود را به دلیل مسمومیت با گاز منو اکسید کربن از دست داده اند، این درحالی است که این حوادث در شهرتهران بیشتر است به طوری که درسال گذشته ۱۴۱ مرگ خاموش داشته ایم و بررسی آمارها نشان می دهد این رقم امسال ۳۷ درصد افزایش داشته است.

وی با تاکد براینکه ایمنی باید از مسئله به فرهنگ تبدیل شود اظهار کرد: وضعیت کنونی نشان می دهد فرهنگی سازی در حوزه ایمنی ضعیف بوده است و موضوع پیشبرد جامعه ایمن محقق نخواهد شد مگر اینکه رسانه ها و حوزه فرهنگی سازی اهمیت این موضوع را در جامعه منعکس کند.

آباد به انتقاد از دستورالعمل های وزارت کار پرداخت و گفت: دستور العمل های پیشگیری در حالی از وزارت خانه به کارفرما، پیمانکار و کار گر می رسد که تمام این پروسه فرم های کلیشه ای است که بدون آن که تمهیداتی برای آن وجود داشته باشد.

عضو شورای شهرتهران افزود: این در حالی است که باید بدانیم بر اساس گزارش های کارشناسی مرگ هر فرد، حدود ۲ میلیارد تومان هزینه برای جامعه دارد و تنها مسئله مرگ یک انسان نیست بلکه آسیب ها و هزینه های بعد از آن نیز جود دارد.

آباد با هشدار نسبت به این که موضوع ایمنی به صورت یکپارچه در لایچه مدیریت شهری دیده نشده است به مطالعات تطبیقی در کشورهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: در همه کشور های توسعه یافته صفر تا ۱۰۰ اختیارات در حوزه ایمنی در اختیار یک مجموعه است و ایمنی به صورت یکپارچه دیده می شود اما در مدیریت یکپاچه شهری جایگاهی برای ایمنی دیده نشده است تا مشخص شود تا چه سازمانی پیگیری کند و درنهایت کدام سازمان باید پاسخگو باشد.

وی یکی از دستاروردهای کمیته ایمنی را بررسی خلا های قانونی در بخش مختلف حقوقی در حوزه ایمنی عنوان کرد و گفت: ۵۰ مصوبه داریم که در حوزه ایمنی است و به طور خاص ۱۸ مصوبه به سازمان آتش نشانی تعلق دارد.

آباد افزود: در حالی لوایح و طرح ها سه سال در شورا چرخیده است که بیشر این لوایح در مهر و مرداد ماه مصوب شده است که از آن جمله توجه به حوزه سخت افزاری و نرم افزاری سازمان آتش نشانی بوده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بعد از حادثه جمهوری ۳ راهبرد در حوزه ارتقا مدیریت ایمنی، ارتقا تجهیزات و امکانات و ارتقای دانش و مهارت آتش نشان ها به تصویب رسد در حالی که شورا در مقابل نیاز های آتش نشانان که ۲۰۰۰ میلیار تومان بود در نهایت افزایش میزان دریافت عوارض از ساختمان های بلند مرتبه از ۲ درصد به ۳ درصد را تصویب کرد.

وی خاطر نشان کرد: در حالی که رفتار های پر خطر ۸۰ درصد سهم وقوع حریق و حوادث را شامل می شود نیاز به آن است که دزحوزه تجهیزات ردیف بودجه برای آتش نشانی به صورت اورژانسی تامین شود، چرا که در تمام دنیا تاکید بر پیشگیری است اما در ایران اقدامات خاصی برای پیشگری انجام ندادیم و نه مردم رعایت می کنند و نه قوانین در خصوص سازه ها سخت گیرانه است از این رو مجبور به تقویت حوزه مقابله ای هستیم این به معنی افزایش تجهیزات و ارتقای دانش و مهارت اتش نشانان است

آباد افزود: در حالی که وزارت بهداشت می تواند در زمان مشاهده تخلف بلا فاصله اقدام به پلمب کارگاه ها و تولیدی ها کند، افزود: در حوزه ایمنی و پیشگیری چنین فضایی وجود ندارد و در عمل آتش نشانی این امکان را ندارد که با بی توجهی به حوزه پیشگیری در ایمنی برخورد کند و اگر قانون شهرداری را به عنوان ضابط قضایی معرفی کند بخشی از این مشکل حل می شود.

وی با بیان اینکه نگاه سیاسی به بحث ایمنی حاکم شده است، گفت: در حال حاضر وضعیت ایمنی بازار نگران کننده است این درحالی است که ارتقا سطح ایمنی بازر نیازمندهمکاری بین بخشی بین ورارت کار و وزارت به داشت سازمان برق و وزارت کشور وشهرداری است اما بازار تهران سنتی است و با همین مدل هم اداره می شود در حالی که در مقابل در بازار بزرگ تبریز با اقدامات مردم برای حوزه ایمنی اعتبارات بین المللی دریافت می کند و کار را پیش می برد.

آباد اضافه کرد: این اتفاق در بازار تهران اتفاق نمی افتد و این در حالی است که ایمنی در جریان کنش و واکنش سازمان های که مسئولیت دارند قرار گرفته و برخی میخواهند از خود سلب مسئولیت کنند و قوانین را به نفع خودشان تعریف کنند.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: اختصاص بودجه از طریق لایحه های درآمد های پایدار برای حوزه آتش نشانی راه به جایی نمی برد بلکه برای تجهیزات آتش نشانی باید بودجه اختصاصی تعلق بگیرد و کمیسیون تلفیق نیز حوزه آتش نشانی و پیشیرد را در اولویت قرار دهد.

رئیس کمیته ایمنی و بحران شورای اسلامی شهر تهران در خصوص نقش قوانین در هنگام ساخت ساز برای توجه به حوزه ایمنی اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما سازه های فرسوده نوسازی نشده است و به دلیل اینکه مدیریت واحد شهری نداریم تاسیسات ساختمانی نیز غیر استاندارد باقی مانده اند وشهرسازی در شکل سنتی آن باقی مانده است اما اگر قوانین و مقررات شهر سازی در حوزه شهر سازی رعایت شود وضعیت تغییر می کند و این موضوعی است که شورای شهر در حوزه قوانین به آن توجه کرده است.

آباد اظهار کرد: ۸۰ درصد حریق ها در ساختمان های زیر ۵ طبقه رخ می دهد و این درحالی است که شناسایی ساختمان های نا ایمن نشان می دهد که هم ساختمان های مسکونی و هم ساختمان های عمومی و نظامی و یا ساختمان های که به موسسات و فضایی خصصی تعلق دارد به گزارش های ایمنی و اخطار ها بی توجه هستند و از آنجا که در گرفتن پایان کار زیر آبی می روند در عمل نمی توان با وضعیت بی توجهی آنها به حوزه ایمنی برخورد کرد.

وی افزود : در حال حاضر قانون ساختمان های نیمه کاره برای مواجهه با ساختمان هایی که به پایان کار بی توجه هستند مصوب شده اند بطوریکه براساس این قانون دو بار جواز پایان کار تمدید می شود که یک بار از آن در مرحله فندانسیون و نما بود و یک بار دیگر دو سال بعد از اتمام ساخت وساز این اقدام صورت می گیرد و اگر بعد از این دو مرحله مالک پایان کار نگرفت در ابتدا جریمه می شود و بعد از آن به سیستم قضایی معرفی می شود تا به این ترتیب بتوان موضوع ایمنی را در زمان ساخت وساز بررسی و بر آن تاکید کرد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه از سال ۱۳۴۵ هنوز ساختمان هایی داریم که پایان کار دریافت نکرده اند، گفت: با قانون ساختمان های نیمه کاره مسیر پیگیری برای شهرداری تهران باز می شود.

آباد همچنین به نقش رسانه ها در رسیدگی به وضعیت ساختمان های نا ایمن تهران را مهم خواند و گفت و تنها دلیل آن که پاساژ علاالدین به قانون گردن نهاد فضای رسانه ای بود و چون رسانه ها دست از سر ماجرایی علا الدین بر نداشتند با وجود اتفاقاتی همچون گرفتن اجازه شورای تامین و فرمانداری باز هم تخریب اتفاق افتاد.

وی در خصوص علت انفجار در حادثه پلاسکو اعلام کرد: بر اساس بررسی که از طریق کار شناسانان آتش نشان که در پلایشگاه ها فعالیت می کنند صورت دادم یکی از دلایل وقوع انفجار سیلندر های گاز اعلام شد که به دلیل افزایش فشار داخل که از فشار کپسول ها بیشتر بود گاز به فضای بیرون منتشر شده، به همین دلیل هیچ گونه سرنخی دال بر انفجار تروریستی وجود ندارد.

رئیس کمیته ایمنی و بحران شرای اسلامی شهر تهران گفت: شورای شهر در جریان طولانی کردن بررسی لایحه بروز رسانی نیروی آتش نشانی و وقوع حادثه پلاسکو مقصر است، چرا که از نظر من اهمیت موضوع ایمنی به قدری بود که باید که تکلیف این لایحه زودتر مشخص می شد.

وی همچنین اظهار کرد: شهر به سمت ایمن شدن پیش رفته و شهرداری روند ایمنی را دنبال می کند اما برخی اشکالات ساختاری و قانونی مانع از پیشبیرد امر می شود.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : اخطار به ۳۰۰۰ ساختمان ناایمن در پایتخت
دیدگاه شما در مورد : اخطار به ۳۰۰۰ ساختمان ناایمن در پایتخت

اخطار به ۳۰۰۰ ساختمان ناایمن در پایتخت تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ