• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26201 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 اسفند 1395 - ساعت: 21:17

چاپ

آغاز کاشت برنج در مازندران


مدیر جهاد کشاورزی بابل گفت: نخستین خزانه گیری و خزانه‌گیری بذر پاشی برنج در اراضی شالیزاری روستای آردکلا شهرستان بابل در سال زراعی جدید آغاز شده است.

به گزارش میانخبر، سیداحمد طاهری عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 45 هزار و444 هکتار اراضی شالیزاری است، اظهار کرد: تاکنون عملیات شخم و شیار در سطح 11 هزار و 361 هکتار و آب تخت اولیه در 450 هکتار انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در زراعت برنج، برای تهیه بـذر مرغوب، روش سبک سنگین کردن بذرها ضروری است، افزود: در زراعت برنج، برای تهیه بـذر مرغوب روش سبک سنگین کردن بذرها با استفاده از محلول آب نمک توصیه می‌شود.


مدیرجهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه در زراعت برنج شخم زمستانه در حاصل‌خیزی خاک نقش به‌سزایی دارد، با ارائه روشی درباره بذر سالم گفت: به هر ۲۰ لیتر آب 3.5 تا ۴ کیلوگرم نمک اضافه کرده و خوب بهم زده و همچنین برای تعیین چگالی آب می‎توان پس از اضافه کردن نمک به آب از تخم‌مرغ تازه استفاده کرد یعنی پس از غوطه‌ور کردن تخم‌مرغ در آب و نمک به اندازه یک دو ریالی از آب بیرون باشد در این حال چگالی آب مناسب برای سبک و سنگین کردن است و بعد از این مرحله بذرها را کم کم در آن می‌ریزیم.

وی ادامه داد: بذرهایی که در بالای آب نمک قرار گیرد غیرقابل مصـرف برای خزانه بوده و آنهایی که در تـه آب می‌مانند بذرهای خوبی هستند و آنها را باید با آب معمولی شست‌وشو داده تا نمک از روی پوسته آن جدا شود و در جوانه‌زنی مشکل ایجاد نکند.


منبع : مازند اصناف

دیدگاه شما در مورد : آغاز کاشت برنج در مازندران

آغاز کاشت برنج در مازندران تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ