• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26214 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 اسفند 1395 - ساعت: 21:40

چاپ

کاهش نسبی قیمت نفت با افزایش نرخ دلار


امروز قیمت جهانی نفت با افزایش شاخص دلار ایالات متحده اندکی کاهش یافت.

به گزارش میانخبر، امروز در بازار جهانی قیمت نفت خام برنت با کاهش 90 سنتی بشکه‌ای 55.90 دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز بابیش از یک دلار کاهش، بشکه‌ای53.54 دلار صورت گرفت.

اوپک اظهار امیدواری کرده است که پایبندی به قرارداد کاهش تولید نفت با ملحق شدن سایر تولید کنندگان بخاطر حمایت از کاهش اشباع جهانی به بیشتر از میزان فعلی خود برسد.

محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در یک کنفرانس صنعتی واقع در لندن بیان داشت اطلاعات ژانویه نشان می دهد که انطباق ملت های شرکت کننده در اوپک با کاهش تولید در حدود 90 درصد بوده است و مخازن نفت در سال جاری بیشتر از این کاهش خواهد داشت. بارکیندو گفت "تمام کشورها در تصمیم خود برای انطباق و پایبندی با قرارداد مصمم هستند.”

سازمان کشورهای صادر کننده نفت و سایر تولیدکنندگان خارج از این گروه در نوامبر توافق کردند تا تولید خود را تا متوسط 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این توافق به منظور تخلیه مازاد عرضه و کاهش اشباع بازار صورت می گیرد که باعث شده بود تا قیمت ها به مدت دو سال بسیار پایین بماند.

بارکیندو درباره تمدید قرارداد برای نیمه دوم سال گفت هنوز خیلی زود است تا درباره تمدید قرارداد صحبت کنیم. این مسئله باید در نشست بعدی اوپک در ماه می بررسی شود.

قرارداد فعلی از اول ژانویه عملیاتی شده است و تا 6 ماه یعنی تا پایان نیمه اول 2017 ادامه خواهد داشت.

تحت قرارداد فعلی برخی کشورها از جمله ایران از کاهش تولید معاف شده اند. ایران مجاز است تا تولید خود را از سطح اکتبر افزایش دهد و تهران انتظار دارد تا اواسط آپریل تولید خود را به 4 میلیون بشکه در روز برساند. مدت زیادی است که تهران خواستار بدست آوردن مجدد سهم خود از بازار نفت جهانی است که به علت تحریم های غرب از دست رفته بود.

تولید تمام اعضای اوپک شامل کشورهایی که از کاهش تولید معاف شده بودند مانند نیجریه و لیبی، تا 890 هزار بشکه تا حد 32.14 میلیون بشکه کاهش داشته است.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : کاهش نسبی قیمت نفت با افزایش نرخ دلار
دیدگاه شما در مورد : کاهش نسبی قیمت نفت با افزایش نرخ دلار

کاهش نسبی قیمت نفت با افزایش نرخ دلار تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ