• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26456 - تاریخ انتشار : دوشنبه 16 اسفند 1395 - ساعت: 11:13

چاپ

افزایش 17 درصدی صادرات فرش دستباف ایران


با توجه به مزیت هایی که کشورمان در تولید فرش دستباف دارد تاکنون تولیدات ایران به بسیاری از کشورها صادر شده است و این روند افزایش 17 درصدی صادرات فرش را در پی داشته است.

به گزارش میانخبر، آنگونه که گفته می شود؛ قدیمی ترین فرش دستباف ایرانی در سال 1949 در دومین مرحله از کاوش های باستان شناسی روسی در منطقه ای به نام پازیریک کشف شد و همین دلیل آن را «فرش پازیریک» نامگذاری کردند.


شاید بتوان مهمترین دوره صنعت فرش در ایران را هم زمان حکومت سلسله صفویه دانست.

در این زمان شاه عباس صفوی کارگاه بزرگی برای فعالیت بافندگان هنرمند ایرانی دایر کرد و آن ها نیز عالی ترین و زیباترین فرش های ایرانی را با استفاده از ابریشم و رشته های طلا و نقره بافتند.

فرش در هنر ایران از جایگاه ممتازی برخوردار است و به گونه ای سمبل زندگی و فرهنگ ما محسوب می شود.

در حال حاضر تقریبا بیش از یک میلیون نفر بافنده در سطح کشور فعالیت می کنند و فروش داخلی فرش دستباف نسبت به 10 سال گذشته، پنج برابر شده است؛ اما عدم برگزاری نمایشگاه، وضعیت بیمه قالیبافان، وضع مالیات سنگین و دستمزدهای بالای کارگران از جمله دغدغه ها و نگرانی های اصلی است که این روزها ذهن مسئولان مربوطه را درگیر کرده است.

یکی از پدیده‌های قابل توجه در سالهای اخیر روند رو به رشد جهانی شدن است. کشور ما نیز به منظور گسترش صادرات غیر نفتی و حضور در بازارهای جهانی درصدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی(WTO) برآمده و در حال حاضر عضو ناظر این سازمان است.

یکی از صنایع مهمی که بدین منظور باید مورد مطالعه قرار گیرد صنعت فرش دستبافت است.

شاخص توان رقابت صادراتی فرش دستبافت ۶۵ رج ابریشمی اصفهان برابر با ۸۸/۰ است و بیانگر این است که فرش دستبافت ۶۵ رج ابریشمی استان اصفهان در شرایط فعلی در بازارهای جهانی دارای توان رقابت است.

شاخص مزیت نسبی نیز بر اساس هزینه واحد که همان مزیت رقابتی واقعی در شرایط رقابت آزاد شرایط بعد از پیوستن ایران به (WTO) است، برابر با ۷۹/۰ و نشان دهنده مزیت نسبی این استان در تولید فرش دستباف است.

** 90 درصد فرش دستباف قم صادر می شود

با توجه به مزیت هایی که کشورمان در تولید فرش دستباف دارد تاکنون تولیدات ایران به بسیاری از کشورها صادر شده است و در حال حاضر هم 90 درصد فرش های ابریشم استان قم صادر می شود. ِ

احمد ذاکری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم در این زمینه گفت: "صنعت فرش دستباف در استان قم دارای سابقه ای طولانی است و قالیبافان قمی با استفاده از طرح های زیبا و ساختارهای متنوع، فرش های پر نقش و نگاری را در بهترین کیفیت به بازار عرضه می کنند.

فرش دستباف ابریشم قم، در حقیقت ماهیتی صادراتی دارد وبه کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و قاره آمریکا صادر می شود.

بعد از برجام امکام خوبی برای توسعه بازارهای فروش فرش دستباف تمام ابریشم قم در کشورهای مختلف ایجاد شد.

سالانه به طور متوسط 40 هزار متر مربع فرش ابریشم دستباف در قم تولید می شود و سال گذشته هشت میلیون دلار صادرات فرش از استان قم داشته ایم.

**صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری فرش دستباف

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه سالانه ۳ میلیون متر مربع فرش دستباف در ایران تولید می‌شود از صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری این هنر دست ایرانیان به خارج از کشور خبر داد.

حمید کارگر چندی پیش در نشست خبری با بیان اینکه سالانه 300 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به خارج از کشور صادر می‌شود، اظهار داشت: این میزان صادرات نسبت به دهه گذشته که صادرات فرش دستباف ایرانی 500 میلیون دلار بود کاهش داشته که شاخص‌ترین دلیل این کاهش اعمال تحریم‌ها علیه ایران بوده است.

وی با بیان اینکه اعمال تحریم‌ها سبب از دست رفتن بازارهای فرش دستباف ایران شد، بیان کرد: بعد از برجام وضعیت صادرات فرش ایران بهتر شده و بازارهای قدیمی صادرات فرش دوباره رونق گرفته به طوری که در 10 ماهه گذشته 69 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی از طریق آلمان به آمریکا به عنوان یکی از قدیم‌ترین بازارهای هدف فرش دستباف ایرانی صادر شده است.

کارگر افزود: در مجموع در 10 ماهه گذشته 4 هزار و 400 تن فرش دستباف به ارزش 257 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش دلاری 19 درصد و از نظر وزنی 10 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فرش دستباف ایرانی به 80 کشور جهان صادر می‌شود، خاطرنشان کرد: آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، لبنان، امارات، کویت، قطر، ژاپن از مشتری‌های قدیمی و چین، روسیه، برزیل نیز از مشتری‌های جدید این هنر دست ایرانیان هستند.

**افزایش 17 درصدی صادرات فرش دستباف

رییس سازمان توسعه و تجارت ایران با بیان اینکه امروز در کارگروه صادرات استان بعضی از مشکلات صنعت اصفهان مطرح شد، اظهار کرد: طی هفت ماه سال جاری براساس آمار گمرکات، کل صادرات فرش دستباف کشور ۱۶۶ میلیون دلار بود که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه باید از صنعت فرش به عنوان نام و نشان ایران استفاده کرد، افزود: با استفاده از این نام و نشان باید برای ایران بازاریابی و مشتری یابی کنیم، زیرا یکی از مزیت‌های ایران صنعت فرش است و بیشترین صادرات فرش کشور به پنج کشور آمریکا، امارات، آلمان، پاکستان و لبنان بوده است.

رییس سازمان توسعه و تجارت ایران ادامه داد: هر کالایی یک چرخه عمر دارد و در این چرخه عمر زمانی که سودآوری وجود دارد بیشتر افراد تمایل به ورود آن دارند، اما در زمان افول، فعالان یکی پس از دیگری از صحنه خارج می‌شوند ولی برخی با وجود مشکلات باقی می‌مانند.

امروزه صادرات فرش می تواند ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد و از طرفی با حل مشکلات این صنف کمک شایانی به اقتصاد کشور می شود؛ در ادامه به برخی از مشکلات این حوزه اشاره می کنیم؛

**آشنا نبودن بافندگان فرش با طرح‌های جدید و روز دنیا

محمدرضا حاجی‌پور مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی آشنا نبودن بافندگان فرش با طرح‌های جدید و روز دنیا را از جمله چالش‌های بخش فرش دستباف کشور عنوان کرد و گفت: برای موفق بودن صادرات فرش و رقابت در بازارهای جهانی باید سلیقه کشورهای هدف شناسایی شود، ولی بافندگان ما به این اطلاعات مجهز نیستند.

وی بیان کرد: صادرات فرش دستباف به صورت واسطه‌ای انجام می‌شود و به عنوان نمونه در استان مرکزی نمی‌توان آمار دقیق از میزان درآمد حاصل از صادرات فرش ارائه داد و این موضوع نیز یکی از چالش‌های این بخش است.

وی عنوان کرد: بیمه بافندگان فرش نیز از دیگر چالش‌های فرش دستباف است و این مشکل موجب نبود اطمینان خاطر برای بافندگان و منصرف شدن آنها از ادامه راه می‌شود.

در استان مرکزی نیز مانند سایر نقاط کشور این مشکل وجود دارد و در تلاش هستیم که مشکل بیمه حدود 32 هزار بافنده استان حل شود.

**دو سوم بافندگان فرش تحت پوشش بیمه نیستند

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه به طور متوسط سالانه 3 میلیون متر مربع فرش دستبافت توسط 700 هزار بافنده تمام وقت و 300 هزار بافنده پاره‌وقت در ایران تولید می‌شود، عنوان کرد: تا سال 93 نزدیک به 480 هزار بافنده فرش و هنرمند صنایع دستی تحت پوشش بیمه بودند که 80 درصد این افراد بافنده فرش بودند اما در دو سال گذشته اعتبار مصوب در این زمینه پاسخگوی بیمه قالیبافان نیست و در حال حاضر 320 هزار نفر قالیباف زیرپوشش بیمه هستند.

کارگر با بیان اینکه امیدوارم در سال 96 تعداد قالیبافان تحت پوشش بیمه به 500 هزار نفر برسد و گفت: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته افراد غیرقالیباف با استفاده از ترفندهایی از بیمه قالیبافی استفاده کرده‌اند در حال حاضر سیستم پایش برای حذف بیمه این افراد راه‌اندازی شده است تا حق بیمه به بافندگان واقعی تعلق گیرد.

**جذب بافندگان فرش به شغل های کاذب

بدالله بهرامی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف بهره مندی قالی‌بافان نیز مزایای بیمه را در آتیه و امنیت شغلی آنها موثر خواند و گفت: یکی از مشکلات قالی‌بافان نبود بیمه تامین اجتماعی و استفاده از مزایای بیمه درمان است. در حالی که بیمه در امنیت شغلی، آینده و انگیزه آنها برای ادامه کار موثر است، ولی متاسفانه همت کافی برای پوشش بیمه قالی‌بافان وجود ندارد.

وی گفت: در سال‌های گذشته به دلیل عدم ‌توجه به صنعت فرش دستباف و موضوع بیمه بافندگان تعداد قالی‌بافان به شدت کاهش یافته و به زیر یک میلیون نفر رسیده است. در صورتی که اگر در قوانین و بودجه‌های کشوری نگاه و اهمیت ویژه‌ای به این بخش قائل شوند، دیگر قالی‌بافان ناچار به ترک این هنر - صنعت وجذب شغل‌های کاذب نمی‌شوند.


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : افزایش 17 درصدی صادرات فرش دستباف ایران
دیدگاه شما در مورد : افزایش 17 درصدی صادرات فرش دستباف ایران

افزایش 17 درصدی صادرات فرش دستباف ایران تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ