• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26507 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 اسفند 1395 - ساعت: 12:30

چاپ

روزی صیادان شریف مازندرانی در چنگال تورهای غیرمجاز متخلفان


سبد ماهی‌گیران امسال رونق چندانی نداشت، در شرایطی که آنها انتظار دارند معاش یک‌ساله خود را تأمین کنند اما صیادان غیرمجاز عرصه را بر آنان تنگ کرده‌اند.

به گزارش میانخبر، امسال ماهیگیران مازندرانی از 17 مهرماه تورهای خود را با دلی پرامید در دریای مازندران پهن کردند.

سال گذشته سبد ماهی‌گیران مازندران پررونق نبود ولی امسال امیدوارتر از سال قبل به دریا رفتند تا روزی خود را از دریا بگیرند.

در برخی از گونه ماهی‌‌ها ازجمله کپور با کاهش شدید صید مواجه شدیم که مستلزم بازسازی ذخایر این نوع از ماهی است.

نکته مهم این است نیمی از صید در مدت باقی‌مانده تا پایان فصل صید باید برداشت شود و صیادان امیدوار هستند طی این مدت بتوانند معاش یک‌ساله خود را تأمین کنند.

در حالی‌که ماهی‌گیران هنوز خاطره سبدهای خالی صید سال گذشته را فراموش نکردند و امیدوار هستند در این مدت بتوانند روزی خود را تأمین کنند صیادان غیرمجاز بدون در نظر گرفتن قوانین به هر روشی که بتوانند به صید آبزیان اقدام کرده و عرصه را بر صیادان تنگ می‌کنند.

* کاهش شدید صید ماهی کپور/ضرورت بازسازی این گونه

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: صید ماهی‌های استخوانی از آغاز فصل تا 10 اسفند ماه امسال یک هزار و 509 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش یافت.

عباسعلی شیخ‌تبار ادامه داد: در این مدت میزان صید ماهی سفید 509 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 39 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: صید ماهی کفال 912 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 151 درصد رشد داشت.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران با اشاره به اینکه صید ماهی کپور سال گذشته 11 تن بوده است، افزود: امسال صید این گونه 855 کیلوگرم بوده و با کاهش شدید صید این گونه ماهی‌ها مواجه بودیم.

شیخ‌تبار ادامه داد: دلیل کاهش صید ماهی کپور این است که این نوع از ماهی‌ها به‌علت شرایط آب و هوایی در اعماق بالاتر آب رفته که صید پره دسترسی به آن ندارد.

وی با تأکید بر اینکه بازسازی ذخایر ماهی کپور ضروری است، خاطرنشان کرد: بازسازی ذخایر این گونه ماهی‌ها احساس می‌شود اگر قرار است به‌عنوان گونه اقتصادی در سبد صیادی باشد.

معاون شیلات مازندران با اعلام اینکه سرانه صید هر شرکت پره به‌طور متوسط حدود 29 تن است، تصریح کرد: سال گذشته سرانه صید 24 تن بوده که امسال 10 درصد افزایش یافت.

شیخ‌تبار یادآور شد: ارزش اقتصادی ماهی‌های صید شده طی این مدت 37.5 میلیارد تومان بوده در حالی‌که در سال گذشته حدود 32 میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به رضایت صیادان از صید اظهار کرد: بیش از نیمی از صید ماهی‌های استخوانی از این زمان به بعد است که امیدواریم این مهم محقق شود.

* هجمه صیادان غیرمجاز

معاون شیلات مازندران تصریح کرد: در حال حاضر شاهد هجمه صیادان غیرمجاز هستیم که عرصه را بر صیادان تنگ کرد که با همکاری نیروی انتظامی برخورد جدی‌تر در دستور کار قرار دارد.

شیخ‌تبار با تأکید بر مقابله با صید غیرمجاز، خاطرنشان کرد: تصمیمات جدی و خوبی در این زمینه گرفته شده است.

وی ادامه داد: با توجه به مهاجرت ماهیان با گرم‌تر شدن هوا به کناره‌های ساحل امیدواریم سبد صیادان پررونق‌تر باشد.

معاون شیلات مازندران در پایان گفت: سال گذشته تکثیر ماهی سفید و کپور به خوبی انجام شده که امیدواریم با توجه به شرایط جوی به پیش‌بینی 3هزار و 500 تنی صید ماهی‌های استخوانی در مازندران تا پایان فصل صید برسیم.

با توجه به اینکه صیادان مازندران به‌صورت فصلی مشغول به کار هستند و در این مدت باید معاش یک ساله خود را تأمین کنند لازم است قوانین جدی برای برخورد با صید غیرمجاز اندیشیده شود تا شاهد رونق سبد صید و صیادی مازندران باشیم.


منبع : مازنداصناف

مطالب مرتبط با : روزی صیادان شریف مازندرانی در چنگال تورهای غیرمجاز متخلفان
دیدگاه شما در مورد : روزی صیادان شریف مازندرانی در چنگال تورهای غیرمجاز متخلفان

روزی صیادان شریف مازندرانی در چنگال تورهای غیرمجاز متخلفان تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ