• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26565 - تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395 - ساعت: 14:02

چاپ

نانی از دل فلز و هیزم / برای راه‌اندازی این شغل فقط به 300 هزار تومان سرمایه نیاز دارید!


محصولات محلی برای بیشتر ذائقه ها همیشه دلنشین تر است. مخصوصا اگرنان باشد. خانم بدریه بختیاری پس از اینکه از اداره بهداری شهرستان چرداول بازنشسته شد، اکنون دو سال و سه ماه است که به کار پخت نان محلی مشغول است.

به گزارش میانخبر، نان ساجی نوعی نان پهن و نازک است که روی یک صفحه فلزی دوار به نام ساج پخته می‌شود. این نان به گونه و اندازه‌های مختلف از جمله نان تیری، نان تپ تپی، ته‌کِلِه‌ایی و فه‌تیره پخته می‌شود. این نان در میان مردم کرد و لر استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان و فارس پخته می‌شود.

نان ساجی به عنوان یکی از سنت های قدیمی استان ایلام از گذشته تاکنون در بین مردم جایگاه ویژه ای داشته است و در این بین نقش مهم زنان برای پخت آن بسیار تاثیر گذار بوده است.

زنان ایلامی از گذشته تاکنون پا به پای مردان در زندگی تلاش کرده اند، و زندگی عشایری مردم در گذشته و سختی ها باعث شده همواره زنان این دیار به عنوان نمادی از تلاش و مقاومت مشهور باشند.

در شهر ایلام هم اکنون چند باب نانوایی از این نوع مشغول به فعالیت هستند که به دلیل علاقه مردم استان این نانوایی ها همواره شلوغ هستند.

محصولات محلی برای بیشتر ذائقه ها همیشه دلنشین تر است. مخصوصا اگرنان باشد. خانم بدریه بختیاری پس از اینکه از اداره بهداری شهرستان چرداول بازنشسته شد، اکنون دو سال و سه ماه است که به کار پخت نان محلی مشغول است.

سرمایه اولیه اش برای شروع کار 300 هزار تومان بوده و 2 میلیون تومان هم از بسیج سازندگی برای خرید تجهیزاتش وام گرفته است. خانم بختیاری می گوید تمامی طول روز اگر کار کنیم، فروشمان بیشتر می شود. نان محلی که به آن "نان ساجی" هم می گویند، روی دستگاهی به نام ساج درست می شود که دایره ای از جنس فلز است که زیر آن هیزم ریخته می شود.

عروس و همسر او نیز در کار پخت نان محلی، کمکش می کنند. همسرش بیشتر در بحث جمع آوری هیزم به او کمک می کند. روزانه تا پیش از غروب بین 100 تا 120 نان پخت می کند. قیمت هر کیسه آرد که با آن 100 نان پخت می شود، برای خانم بختیاری 40 هزار تومان تمام می شود.

آنطور که می گوید این فعالیت تولیدی سالانه 25 میلیون تومان سود خالص برای او دارد. با اینکه وزن نانش از نان های معمولی بیشتر است، اما هر نان را به قیمت 1000 تومان می دهد. مشتری هایش هم همیشه راضی هستند. البته این فعال اقتصاد مقاومتی، خود را فقط به بحث نان محلی محدود نکرده و در کنار آن دوغ محلی، کره، ماست و روغن حیوانی که از محصولات خودشان است نیز می فروشد.

مسافران بین راهی نیز بخش ثابتی از مشتری های خانم بختیاری را تشکیل می دهند. وی معتقد است که اگر نانوایی اش را بزرگتر کند، می تواند چند کارگر بگیرد که شب ها هم نان پخت کند و درآمد بیشتری داشته باشد.

انگیزه اصلی وی، ناکافی بودن حقوق بازنشستگی و بالا بودن هزینه های زندگی بود که باعث شد وارد عرصه اقتصاد مقاومتی شود. او که هم کار دولتی و هم کار تولیدی را تجربه کرده، می گوید که این دو با هم قابل قیاس نیستند و به جوان ها توصیه می کند حتی یک روز را هم برای شروع کار تولیدی از دست ندهند.


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : نانی از دل فلز و هیزم / برای راه‌اندازی این شغل فقط به 300 هزار تومان سرمایه نیاز دارید!
دیدگاه شما در مورد : نانی از دل فلز و هیزم / برای راه‌اندازی این شغل فقط به 300 هزار تومان سرمایه نیاز دارید!

نانی از دل فلز و هیزم / برای راه‌اندازی این شغل فقط به 300 هزار تومان سرمایه نیاز دارید! تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ