• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26571 - تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395 - ساعت: 15:20

چاپ

احتمال شيوع بيماری گندم در مزارع مازندران


مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی مازندران گفت: شرايط مساعد برای شيوع و گسترش بيماری‌های گندم با توجه به بارندگی‌های اخير وجود دارد.

به گزارش میانخبر، عبدالرحمن زاغی طی گفت‌و‌گویی اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر و ایجاد شرایط مساعد برای شیوع و گسترش بیماری‌های گندم به‌ویژه در اراضی ساحلی با افت خاک سبک و مناطقی که در اثر بارندگی‌ها به علت نداشتن زهکش مناسب حالت ماندابی پیدا کردند، احتمال ظهور و شیوع بیماری‎های گندم مانند سفیدک سطحی، سپتوریا، فوزاریوم و زنگ‌های غلات دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: گندم‌کاران باید نسبت به رعایت بهداشت زراعی به‌ویژه مبارزه مکانیکی با علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع که در کاهش بیماری‌ها موثر است توجه کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مصرف متعادل کودها با تقسیط کودهای ازته و نظر کارشناسان تغذیه باید انجام شود، گفت: ایجاد آبراه مناسب برای خارج کردن آب اضافی ناشی از بارندگی‌های فصلی در افزایش مقاومت گیاه موثر است.

زاغی خاطرنشان کرد: کشاورزان در صورت مشاهده هر گونه بیماری یا علائم تغییر رنگ برگ‌ها، به مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه کنند و ضمن هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات و دریافت نسخه گیاه‌پزشکی نسبت به مبارزه اصولی با استفاده از قارچکش‌های مجاز تیلت، فولیکور، فالکن و آلتو در زمان مناسب با دز‌های توصیه شده اقدام کنند.


منبع : بلاغ

مطالب مرتبط با : احتمال شيوع بيماری گندم در مزارع مازندران
دیدگاه شما در مورد : احتمال شيوع بيماری گندم در مزارع مازندران

احتمال شيوع بيماری گندم در مزارع مازندران تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ