• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26582 - تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395 - ساعت: 15:48

چاپ

بعد از حادثه تلخ پلاسکو، شیرین‌ترین واکنش فرهنگی را رقم بزنیم


برای آتشنشانان حادثه پلاسکو گریه کردیم، برایشان گل خریدیم، گفتیم که از خاطرمان بیرون نمی‌روند و این بهترین فرصت است که به حرف‌هایمان جامه عمل بپوشانیم.

به گزارش میانخبر، برای آتشنشانان حادثه پلاسکو گریه کردیم، برایشان گل خریدیم، گفتیم که از خاطرمان بیرون نمی‌روند و این بهترین فرصت است که به حرف‌هایمان جامه عمل بپوشانیم. بزرگترین فرصت است که به آنهایی که رفتند و به آنهایی که ماندند ثابت کنیم که اگر چه حادثه تلخ «پلاسکو» را هرگز فراموش نمی‌کنیم، ولی می‌توانیم یک روز شیرین فراموش نشدنی را هم در سال 95 داشته باشیم و چهارشنبه‌سوری امسال را هم هرگز فراموش نکنیم. به آنها ثابت کنیم که از حادثه تلخ پلاسکو درس گرفتیم و برای جبران زحمات آتش‌نشانان هم که شده، یک چهارشنبه سوری «پاک» و با آرامش برای این عزیزان رقم خواهیم زد.

کمپینی برای قدردانی

هر سال در روزهای پایانی سال، بسیاری از مسئولان و شخصیت‌های معروف، تلاش می‌کنند تا با توصیه‌های خود، از مردم بخواهند که در روز چهارشنبه‌سوری، از خرید مواد منفجره اجتناب کنند و سال خود را با یک خاطره تلخ به پایان نرسانند ولی امسال شهادت قهرمانانه آتش‌نشانان، به کمپین تحریم مواد محترقه در چهارشنبه‌سوری امسال حال و هوای دیگری داده است. در این کمپین آمده: «به پاس قدردانی از آتش‌نشان‌ها؛ برای چهارشنبه‌سوری امسال از خرید مواد منفجره خودداری کنید تا این انسان‌های بزرگوار بتوانند حداقل چهارشنبه‌سوری امسال در کنار خانواده‌های خود باشند یا مسئولیت کمتری داشته باشند‌. ای‌کاش همه ما حداقل برای امسال به فکر این عزیزان باشیم...»

حالا نوبت ماست

آتش‌نشانان با نمایش شجاعانه خود در حادثه پلاسکو ثابت کردند که چقدر ما برایشان ارزش داریم و حاضرند برای ما، جانشان را هم بدهند، حالا نوبت ماست که زحمات این عزیزان را جبران کنیم. نوبت ماست که به آنها ثابت کنیم که چقدر برای ما ارزش دارند و این موضوع، با گل‌هایی که برایشان به ایستگاه‌های آتشنشانی می‌بریم ثابت نمی‌شود. این موضوع وقتی ثابت می‌شود که این قهرمانان ببینند که چهارشنبه‌سوری امسال قرار نیست دوباره به خاطر تفریحات ناسالم ما به زحمت بیفتند و بعد از حادثه تلخ پلاسکو، تلخی‌های چهارشنبه‌سوری را نخواهند دید.

آمارهایی به تلخی پلاسکو

آنقدر هر سال شنیدیم که در روز چهارشنبه‌سوری چه مقدار تلفات می‌دهیم که دیگر برایمان عادی شده، اما بد نیست بدانیم که استقبال از مراسم چهارشنبه‌سوری هرساله با حوادث تلخ بسیاری همراه بوده است به طوری که بر اساس گزارش‌های اعلام شده آسیب‌های منتسب به چهارشنبه‌سوری طی سال‌های اخیر روند صعودی داشته و از‌ سال ۱۳۸۷ حدود ۲.۵ برابر رشد داشته است، به عنوان مثال در اسفند ‌سال ۹۳، ۴۲۱ نفر مصدوم و سه نفر فوت شدند و ۲۲ مورد نیز قطع عضو گزارش شده است. در چهارشنبه‌سوری سال گذشته نیز 3 نفر جان خود را از دست دادند و 259 نفر راهی بیمارستان شدند.

من هم آتش‌نشانم

از آنجا که علاقمندان به برگزاری آتش‌بازی اغلب جوانان و نوجوانان هستند اما امسال دانش‌آموزان پسر در بسیاری از مدارس کشور با تهیه طوماری مخالفت خود را برای استفاده از مواد منفجره در مراسم چهارشنبه‌سوری اعلام کردند. همچنین دربرخی از استان‌ها همچون استان خوزستان پیامکی تحت عنوان کمپین «من هم آتش‌نشانم» در سطح فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و مردم از شهرهای مختلف استان با نوشتن نام خود در پایان این پیامک و ارسال آن برای سایر دوستانشان آنها را برای دعوت به این کمپین فرا می‌خوانند.

در متن این پیامک آمده است: «بیایید بابت عرض خسته نباشید به عزیزان آتش نشان و به احترام شهدای حادثه پلاسکو، با آنها همراه شویم و ثابت کنیم به جز تاسف خوردن، عکس سلفی گرفتن و ایجاد ترافیک، کارهای دیگری هم بلدیم.» بیایید دست در دست خانواده داغدار آتش نشان و همکاران آنها در سراسر کشور بگذاریم و به هم قول دهیم که «مواد منفجره چهارشنبه سوری را تحریم کنیم»، باور کنیم ما خودمان سنت ها و روشهای زیباتر و جذاب تری برای اجرای آئین چهارشنبه سوری ایرانی داریم وبگذاریم آتش‌نشانان به جای آماده باش در خیابانها، در کنار خانواده خود باشند.

کمپینی برای اثبات فرهنگ غنی ایرانی

این کمپین می‌تواند یک شروع باشد. یک اتفاق خوب که به خودمان ثابت کنیم چه فرهنگ غنی و ارزشمندی داریم و اگر به علل مختلف نتوانستیم خودمان و فرهنگ‌مان را به رخ دنیا بکشیم، حالا با تجربه تلخ پلاسکو، دست در دست هم می‌دهیم و یاد می‌گیریم که می‌توانیم به آنچه که سزاوار ایران و ایرانی است، دست پیدا کنیم. ثابت می‌کنیم که برای کشورمان، برای آتشنشانان عزیز و تک تک مردم ارزش قائل هستیم و اجازه نمی‌دهیم که با تفریحاتی که به قیمت جان بعضی از عزیزانمان تمام می‌شود برای خودمان و کشورمان و قهرمانانی که احتمالا دیگر هیچ گاه از خاطرمان پاک نمی‌شوند دردسر درست کنیم. ثابت کنیم که می‌توانیم امسال یک «چهارشنبه‌سوری پاک» داشته باشیم.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : بعد از حادثه تلخ پلاسکو، شیرین‌ترین واکنش فرهنگی را رقم بزنیم
دیدگاه شما در مورد : بعد از حادثه تلخ پلاسکو، شیرین‌ترین واکنش فرهنگی را رقم بزنیم

بعد از حادثه تلخ پلاسکو، شیرین‌ترین واکنش فرهنگی را رقم بزنیم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ