• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26905 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 24 فروردین 1396 - ساعت: 10:58

چاپ

از توسعه پرورش ماهیان در قفس تا تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری


وزیر جهاد کشاورزی در مازندران در جلسه ویدئو کنفرانسی، گزارشی از افتتاح برخی پروژه‌های بخش کشاورزی را به رئیس جمهور داد.

به گزارش میانخبر، محمود حجتی که به صورت زنده از فریدونکنار سخن می‌گفت، با بیان اینکه مازندران استعداد زیادی در پرورش ماهی در قفس دارد، اظهار کرد: در دو سال گذشته مطالعاتی زیادی صورت گرفت و استقبال خوبی نیز برای توسعه این طرح وجود داشت.

وی افزود: تاکنون 38 پروژه پرورش ماهی در قفس با ظرفیت 20 هزار تن مشغول به کار هستند که امروز شروع فعالیت 48 قفس با ظرفیت 1500 تن در مازندران افتتاح خواهند شد.

وزیر جهاد کشاورزی از افتتاح سامانه آبیاری نوین کشاورزی در مزارع استان نیز خبر داد و گفت: 1200 هکتار از مزارع مازندران در قالب 465 طرح در 19 شهرستان و اعتبار 13 میلیارد تومان به سامانه نوین آبیاری مجهز می‌شوند.

حجتی تصریح کرد: با این مقدار سطح مراتع مازندران که به آبیاری نوین مجهز شدند به 8 هزار هکتار می‌رسد.

وی با بیان اینکه سامانه نوین آبیاری موجب کاهش هدر رفت آب در مزارع می‌شود، تاکید کرد: آبیاری نوین بهره‌وری آب را تا 90 درصد افزایش می‌دهد و موجب کاهش مصرف کود و سم در زمان داشت محصول می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی توسعه گلخانه را از برنامه‌های مهم این وزارتخانه برشمرد و در مورد مزیت‌های کشت گلخانه‌ای گفت: در مقایسه با کشت سنتی؛ در کشت گلخانه‌ای قابلیت برداشت 20 برابری را از ارضی خواهیم داشت.

حجتی بیان کرد: در همین راستا امروز گلخانه کشت هیدروپونیک محصولات صیفی و سبزی استان را در مساحت 5 هکتار به افتتاح خواهیم رساند.

وی تاکید کرد: در این مجموعه در هر هکتار 400 تن محصول برداشت می‌شود که در کشت سنتی حداکثر 20 تن در هکتار قابل برداشت خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از توسعه باغ در اراضی شیب‌دار مازندران نیز خبر داد و گفت: یکی از فعالیت‌های مهمی که در دولت تدبیر برای توسعه تولید میوه در دستور کار قرار گرفت توجه احداث باغ در اراضی شیب‌دار بوده است.

حجتی خاطرنشان کرد: امروز یک هزار و 560 هکتار اراضی باغی شیب‌دار در 16 شهرستان با سرمایه‌گذاری 10 میلیارد و 500 میلیارد تومان که 6 ملیارد و 500 میلیون تومان اعتبار سفر دولت بوده است به افتتاح خواهد رسید.

وی از تکمیل طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری مازندران خبر داد و گفت: امروز 4 هزار و 580 هکتار از اراضی شالیزاری که تجهیز و نوسازی آن به اتمام رسیده است به افتتاح خواهد رسید.

حجتی در پایان تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری را موجب افزایش بهره‌وری منابع آبی مصرفی دانست و تاکید کرد: این طرح موجب شد تا کشت دوم در استان با رشد قابل توجهی مواجه شود به طوریکه سال گذشته 80 هزار هکتار از راضی شالیزاری مازندران به زیر کشت دوم رفت.


منبع : مازنداصناف

مطالب مرتبط با : از توسعه پرورش ماهیان در قفس تا تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری
دیدگاه شما در مورد : از توسعه پرورش ماهیان در قفس تا تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری

از توسعه پرورش ماهیان در قفس تا تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ