• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 26962 - تاریخ انتشار : جمعه 25 فروردین 1396 - ساعت: 12:37

چاپ

سفیر ایران در لاهه خواستار اعزام کمیته حقیقت یاب به سوریه شد


سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاحهای شیمیایی گفت: ایران خواستار تشکیل یک تیم بین المللی حرفه ای و بیطرف برای بررسی نحوه ورود سلاح شیمیایی به خاک سوریه است.

به گزارش میانخبر، علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی، در اجلاس فوق العاده شورای اجرایی این سازمان، خواستار تشکیل یک تیم بین المللی حرفه ای و بی طرف متشکل از کارشناسان بین المللی برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیائی به خاک سوریه شد.

وی در آغاز سخنرانی خود، ضمن اعلام همدردی با مردم بیگناه سوریه و قربانیان حوادث اخیر، بیان داشت: بعد از حادثه فاجعه بار در خان شیخون جهان یکبار دیگر شاهد اقدام یکجانبه نسنجیده و خشونت بار مبتنی بر ادعاهای واهی در پایگاه هوایی الشعیرات بود.

جهانگیری تاکیدکرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی استفاده گسترده و سیستماتیک از سلاح های شیمیایی در جنگ تحمیلی رژیم صدام، ضمن محکوم نمودن کاربرد هرگونه سلاح کشتار جمعی توسط هرکس، هرجا و در هرشرایطی، بر این اعتقاد است، استفاده از زور و حمله به یک دولت مستقل و کشتن افراد بیگناه بر اساس ادعاها و اتهامات اثبات نشده و استفاده از این رویکرد بعنوان بهانه ای برای اقدامات یکجانبه را خطرناک، مخرب و ناقض حقوق بین الملل و منشور ملل متحد قلمداد کرده و این اقدامات را باعث پیچیده تر شدن وضعیت در سوریه و منطقه و تقویت گروههای تروریستی در سوریه می داند.

وی افزود: جای بسی تعجب است که برخی کشورها بدون هرگونه اطلاعات فنی قابل اعتنا و اثبات شده و اسناد محکم به دست آمده از منابع موثق در مقام قضاوت نشسته و دیگر کشورها را متهم کرده و این در حالی است که مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیائی امروز به این موضوع اشاره کردند که هیچ چیز در این ارتباط مشخص نیست و هنوز در آغاز راهیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار تشکیل یک تیم بین المللی حرفه ای و بیطرف متشکل از کارشناسان بین المللی برای انجام تحقیقات جامع و میدانی در مورد حوادث اخیر در سوریه و چگونگی ورود سلاح شیمیائی به خاک سوریه است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بطور مشترک پیش نویس تصمیمی را به این نشست ارائه می کنند که در آن پیشنهاد تشکیل گروه حقیقت یاب بین المللی شده است.

جهانگیری در پایان سخنرانی خود همچنین خواستار انتشار بیانیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان سند رسمی سازمان منع سلاحهای شیمیائی شد.


منبع : دانا

مطالب مرتبط با : سفیر ایران در لاهه خواستار اعزام کمیته حقیقت یاب به سوریه شد
دیدگاه شما در مورد : سفیر ایران در لاهه خواستار اعزام کمیته حقیقت یاب به سوریه شد

سفیر ایران در لاهه خواستار اعزام کمیته حقیقت یاب به سوریه شد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ