• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 27059 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 31 فروردین 1396 - ساعت: 16:04

چاپ
تسهیلات کم بهره، سرمایه در گردش و کمک بلاعوض نیاز سورتینگ‌داران برای فعالیت در سال جاری

رئيس هيئت مديره تعاوني سورتينگ داران مازندران:

تسهیلات کم بهره، سرمایه در گردش و کمک بلاعوض نیاز سورتینگ‌داران برای فعالیت در سال جاری


رئيس هيئت مديره تعاوني سورتينگ‌داران مازندران گفت: واحدهای سورتینگ برای فعالیت در سال جاری نیاز به تسهیلات کم بهره، سرمایه در گردش و کمک بلاعوض دارند.

به گزارش میانخبر، محمد احمدزاده در گفتوگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه دراستان مازندران بيش از 500 واحد سورتينگ و درجه بندي و بسته بندي و ذخيره سازي ميوه ومركبات وجود دارد، اظهار کرد: بيش از 50 هزار نفر در فصل كار در آن اشتغال دارند و بيش از 1.5 ميليون تن ميوه و مركبات استان را برداشت و درجه بندي و بسته بندي و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه و بخشي از آن را همه ساله در انبارها و سردخانه‌ها ذخيره سازي و نقش بسزايي در تنظيم وعرضه مركبات شب عيد دارند.

وی بیان کرد: مد نظر قرار دادن اين نكته كه بيش از 50 درصد توليد مركبات كشور اختصاص به مازندران دارد و بيش از یک هزار ميليارد تومان در بخش سورتينگ و ذخيره سازي توسط دولت و بخش خصوصي سرمايه گذاري شده است.

رئيس هيئت مديره تعاوني سورتينگ داران مازندران، خاطرنشان کرد: از آنجايي كه قريب به اتفاق واحدهاي درجه بندي و بسته بندي از ماشين آلات و تجهيزات مدرن و بروز استفاد نمي‌كنند خودبه‌خود نمي‌توانند ارزش افزوده قابل توجهي روي محصول ايجاد نمايند و قادر به رقابت در بازارهاي جهاني با رقباي خود نيستند لذا نياز به نوسازي و تجهيز واحدهاي سورتينگ هستند كه تمهيدات لازم باید از سوی دولت و مجلس انديشيده شود و همچنین تسهيلات كم بهره براي تجهيز و نوسازي واحدهاي بسته بندي تخصيص یابد.

تسهيلات كم بهره، سرمايه در گردش و كمك‌هاي بلاعوض برای ادامه فعاليت سورتینگ داران در سال جاری نیاز است

احمدزاده با اشاره به اینکه بسياري از واحدهاي درجه بندي و بسته بندي مازندران با استفاده از تسهيلات بانكي احداث شده است، افزود: علي‌رغم اينكه سرمايه گذاري اصولي و درستي انجام شده و مديران آن تمام همت و تلاش خود را در بهره وري بهتر بكار گرفتن ولی به‌دلايل مختلف و خسارت‌هايي كه عوامل طبيعي از جمله برف و سرما و تگرگ به محصولات باغي همه ساله وارد مي‌كند نتوانستند به تعهدات خود به سيستم بانكي فائق بيايند لذا داراي معوقات بانكي هستند و حتي در پرداخت سود تسهيلات عاجز شدند.

وی تصریح کرد: برای حمايت از اين تعداد واحد كارافرين بايد راهكار درستي انديشيده شود و قوانيني در خصوص بخشودگي سود تسهيلات و استمهال و تمديد تسهيلات وضع شود تا از ورشكستگي و تعظيلي 500 واحد فعال در سال حمايت از توليد و اشتغال جلوگيري شود.

رئيس هيئت مديره انجمن توليد كنندگان و صادركنندگان ميوه و مركبات مازندران، گفت: با نوجه به اينكه در سال 95 واحدهاي درجه بندي و ذخيره سازي و سورتينگ‌ها بيش از ٣00 ميليارد تومان خسارت در اثر بروز سرما و برف ديده‌اند نياز به تسهيلات كم بهره و سرمايه در گردش و كمك‌هاي بلاعوض برای ادامه فعاليت در سال جاري دارند لذا در اين مورد بايستي اقدامي فوري صورت بگیرد.

قوانین حمایتی از سوی بانک‌ها تفسیر به رای می‌شود

احمدزاده با تاکید بر اینکه سورتينگ داران يكي از حلقه‌هاي مهم در زنجيره توليد از مزرعه تا سفره محسوب مي‌شوند و اهميت اين حلقه در برداشت و ذخيره سازي و ايجاد ارزش افزوده روي محصولات باغي و بازار بركسي پوشيده نيست، ابراز امیدواری کرد در وضع قوانين حمايتي در توليد و بهره مندي سورتينگ‌ها و واحدهاي درجه و بسته بندي، به‌صراحت در تبصره و بندهاي مصوب ذكر شود تا توسط سازمان‌ها و بانك‌ها تفسير به راي نشود.

وی نمونه بارز تفسیر به رای را در سال قبل تمکین نکردن بانک‌ها از بند و تبصره ١٣ بیان کرد و افزود: بانك‌ها امتيازات حمايتي را از ما دريغ كردند تنها به‌دلیل اينكه در قانون اسمي از سورتينگ و بسته بندي نيامده بود.

احمدزاده با بیان اینکه تمام فعاليت‌هاي سورتينگ داران در بخش باغباني است و همين مشكل را در بخش ماليات وارزش افزوده داريم، اظهار کرد: براساس قانون نبايد از بخش كشاورزي ماليات دريافت کنند ولي عملا اينطور نيست و واحدهاي سورتينگ دارند مالیات پرداخت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صادرات محصولات باغي به‌واسطه بالا بودن قيمت تمام شده نياز به حمايت‌هاي ويژه صادراتي خصوصا در بخش مركبات يارانه نقدي است تا بتوانيم در كشورهاي هدف با رقباي خود رقابت و محصول خود را عرضه كنيم.

احمدزاده بیان کرد: با توجه به توليد 2.5 ميليون تني مركبات دراستان مازندران و تعداد زياد واحدهاي سورتينگ كارافرين و اشتغالزا كه بالاترین ترناول مالي در بخش كشاورزي در استان مازندران را دارد و بيش از 5٠ درصد مركبات كشور را توليد مي‌كند نياز به نگاه ويژه ملي دارد تا موانع پيش رو توليد وعرضه مركبات برداشته و اهتمام بيشتري در تشكيل زنجيره توليد و حمايت از آن برداشته شود.دیدگاه شما در مورد : تسهیلات کم بهره، سرمایه در گردش و کمک بلاعوض نیاز سورتینگ‌داران برای فعالیت در سال جاری

تسهیلات کم بهره، سرمایه در گردش و کمک بلاعوض نیاز سورتینگ‌داران برای فعالیت در سال جاری تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ