• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 27144 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 06 اردیبهشت 1396 - ساعت: 12:57

چاپ
چگونه شورای مورد نظر را انتخاب کنیم/ وظیفه شورا بعد از انتخاب شدن چیست

چگونه شورای مورد نظر را انتخاب کنیم/ وظیفه شورا بعد از انتخاب شدن چیست


شوراها باید از سوی مردم منتخب شوند و از این روست که مردم نقش مهمی در آبادانی شهر و يا روستاي خود دارند.

به گزارش میانخبر، شوراها که فصل 7 قانون اساسي به آن اشاره دارد، در جهت پیشبرد سریع برنامه‌های اجتناعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و سایر امورات رفاهی با همکاری مردم یک منطقه وظایفی را بر عهده دارند.

شوراها باید از سوی مردم منتخب شوند و از این روست که مردم نقش مهمی در آبادانی شهر و يا روستاي خود دارند.

اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در 7 اسفند ماه سال 1377 و حدود 20 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار و تاکنون انقلاب اسلامی ایران 4 دوره از آن را پشت سر نهاده و در 29 اردیبهشت ماه سال جاری پنجمین دوره از این انتخابات برگزار خواهد شد.

اما همانطور که اشاره شد، مردم نقش مهمی در آبادانی شهر خود دارند و این امر را می‌توان با انتخاب افرادی صالح و کاربلد به منصه ظهور برسانند، حال این افراد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند:
از آنجایی که از نام شورا مشخص است، شورا متشکل از یک جمع بوده که افراد با مشورت هم تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند و لذا باید این افراد توانایی انجام یک کار گروهی را داشته باشند و خود رای و مستبد نباشند.

صداقت از دیگر مواردی است که یک کاندیدای شورا باید داشته باشد و بتواند به وعده و وعیدهایی که در ایام انتخابات به مردم می‌دهد جامه عمل بپوشاند و البته این وعده‌ها باید بگونه‌ای باشند که قابلیت عملی هم داشته باشد و صرف یک قول توخالی نباشد.

از دیگر خصوصیات یک نامزد انتخابات شوراها، داشتن اطلاعات کافی و وافی در خصوص وظایف مربوطه است و با آگاهی از شرح وظایفش پای در میدان بگذارد.

کسی که می‌خواهد شورا شود باید خود را امانت‌دار مردم بداند و در قبال آرایی که کسب می‌کند دلسوز بوده و وارد زد و بندهای احتمالی نشود.

شورا باید در دل مردم حضور داشته و از مشکلات آنان با خبر باشد و مطالبات آنان را با قاطعیت تمام پیگیری کند.

کسی که شورا می‌شود باید خود را الگویی برای مردم شهرش بداند، چون مردم با آرای خود مهر تاییدی بر رفتار وی نیز خواهند زد و در عین حال باید فردی انتقاد پذیر بوده و در مقابل نقدها و خواسته‌های زیادی مردم سعه صدر نشان داده و با نرم خویی پاسخگو باشد.

یک شورا باید فن بیان خوبی داشته باشد و در جلساتی که حضور می‌یابد بتواند به‌راحتی در مباحث شرکت کند و از حق مردم و شهرش بخوبی دفاع کند.

وی باید مانع از چند دستگی در شهر شود و همه را حول یک محور که آن ایجاد وحدت و همدلی و به تبع آن آبادانی شهرش بوده جمع کند.

شورا یک وظیفه سنگین دیگری هم برعهده دارد و آن هم انتخاب شهردار می‌باشد و باید فردی را انتخاب کند که کاردان و مجرب باشد و در عین حال که از سوی شورا انتخاب می‌شود مستقل هم باشد و آگاهی خاصی در خصوص مدیریت شهری داشته باشد.

شورا باید در انتخاب شهردار کاردانی، لیاقت، شرافت، امانتداری، پاکدستی و خستگی ناپذیز بودن وی را در نظر داشته باشد.

مردم شهرداری می‌خواهند که به فکر آبادانی و عمران شهر باشد و در همین راستا کسی که شورا می‌شود باید تمامی این جوانب را در انتخاب یک شهردار موفق در نظر داشته باشد، چراکه بیشترین عملکرد شورا از سوی شهردار نمایان می‌شود لذا وظیفه بزرگی در همین امر متوجه آنان خواهد بود.

کسی که شورا می‌شود باید ارتباط تنگاتنگی در جهت جذب بودجه و امکانات برای شهر خود از مسئولین و مديران عالی منطقه و حتی استان و کشور داشته باشد.

آنان باید از پتانسیل سرمایه گذاران در جهت ایجاد مناطق رفاهی و تفریحی و... نهایت استفاده را ببرند، چراکه از بودجه‌هایی که حاصل درآمد یک شهرداری بوده نمی‌توان انتظار داشت که آن شهر به آرمانشهر تبدیل شود.

انتخاب مردم برای شورا باید بر اساس شایسته سالاری باشد و افرادی را اتخاب کنند که علاوه بر داشتن توانایی انجام کار، احساس مسئولیت هم داشته باشند و دلسوز مردم و شهر خود باشند نه براساس دوستی و رفاقت و قوم و قبیله‌ای که دراین صورت اگرچه عده معدودی سود می‌برند اما بخش بزرگی از شهروندان ممکن است از اینگونه انتخاب متضرر گردند.

سورک اگرچه بیش از 25 سال از قدمت شهر شدنش می‌گذرد اما متاسفانه شهری است با مبلمان روستا و در طول این مدت نتوانسته چندان توسعه یابد، برخی از نارسایی‌هایی که مبین این مطلب است را می‌توان به عدم عقب نشینی کوچه‌ها و خیابان‌ها خصوصا خیابان‌های اصلی شهر، نبود مکان و امکانات تفریحی و رفاهي مناسب، مناسب نبودن آسفالت خیابان‌ها و مواردي از اين قبيل اشاره کرد.

ارسالی مخاطبانمطالب مرتبط با : چگونه شورای مورد نظر را انتخاب کنیم/ وظیفه شورا بعد از انتخاب شدن چیست
دیدگاه شما در مورد : چگونه شورای مورد نظر را انتخاب کنیم/ وظیفه شورا بعد از انتخاب شدن چیست

چگونه شورای مورد نظر را انتخاب کنیم/ وظیفه شورا بعد از انتخاب شدن چیست تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ