• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 27210 - تاریخ انتشار : دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 - ساعت: 20:04

چاپ
کسب روزی حلال با کشت گل گاوزبان در شهر سورک

کسب روزی حلال با کشت گل گاوزبان در شهر سورک


در شهر سورک و در کنار باغداری و برنج کاری که درآمد بیشتر همراه با زحمت کمتر دارد و یا مایحتاج غذایی را تامین می‌کند افرادی هم هستند که در زمین‌های کوچک کشاورزی برای کسب درآمد و روزی حلال اقدام به کشت گل گاوزبان کردند.

به گزارش میانخبر، گل‌گاوزبان، گیاهی است علفی و یک‌ساله که ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتی‌متر می‌رسد، ساقه آن شیاردار و خاردار و برگ‌های آن ساده و مخملی، و پوشیده از تارهای خشن است که هنگام چیدن گیاه، گزیدگی ملایمی در دست‌ها احساس می‌شود.

گل‌گاوزبان واقعی، شبیه گل انار بوده و تخم آن حلقوی شکل و لعابی است، دارای دم سفید و گلبرگ‌های بنفش و لاجوردی است.

این گیاه به‌صورت خودرو در دامنه‌های البرز می‌روید و با آنچه در سایر نقاط ایران و جهان می‌روید کاملاً متفاوت است، گیاه مشابه گل‌گاوزبان، «گاوزبان» است که در آمریکا و اروپا و برخی نقاط ایران مثل تبریز و اصفهان می‌روید.

گل‌های این گیاه کمی کوچک‌تر از گل‌گاوزبان و مدور است، خواص این‌دو گیاه با یکدیگر فرق دارد. به‌عنوان مثال گیاه «گاوزبان» دارای شوره است، و عرق و ادرار را زیاد می‌کند، در حالی‌که گیاه اصلی در واقع کنترل‌کننده وضعیت تعریق و ادرار است.

فواید گل‌گاوزبان

برای این گیاه، فواید زیادی نام برده‌اند، مهم‌ترین آن‌ها که به اثبات رسیده و تقریباً تمامی اطبا از گذشته تا حال بر آن توافق دارند؛ عبارت است از:

1- تقویت‌کننده اعصاب و روان و حواس پنجگانه، و نشاط‌آور است.

2- در درمان اختلال حواس کاربرد فراوانی دارد.

3- شکم را نرم و کیسه صفرا را باز می‌کند، اَخلاط سوخته سوداوی را از معده خارج و عوارض آن را از بین می‌برد.

4- در تنظیم اختلالات ادراری و تعریق، موثر است.

5- برای درمان سرماخوردگی، تنگی نفس و گلودرد، مفید است؛ به‌ویژه زمانی‌که با عسل طبیعی مخلوط شود.

5- برگ تازه آن برای درمان جوش‌های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان و رفع حرارت دهان موثر است.

6- عرق گل‌گاوزبان برای امراض سوداوی، وسواس و خفقان مفید است.

7- دارای منیزیم بوده و از سرطان پیشگیری می‌کند.

برای استفاده از این گیاه، کافی است مقداری گل‌گاوزبان(دو تا پنج مثقال) را با نیم‌ لیتر آب جوش، همانند چای روی حرارت غیر مستقیم بخار کتری یا سماور گذاشته و بگذارید تنها 10 دقیقه دم بکشد، بهتر است پس از دم‌کشیدن، ده دقیقه بماند و بعد آن را میل کنید، زیرا در این صورت است که دمنوشِ شما لعاب بسته و خوش‌‎طعم‌تر می‌شود.

طریقه مصرف صحیح گل‌گاوزبان

هر دارویی اعم از طبیعی و غیرطبیعی، در کنار تاثیرات مثبت خود، اثرات منفی‌ هم دارد که باید قبل از مصرف با پزشک مربوطه مشورت شود.

افرادی که از فشار خون بالایی برخوردار هستند باید بدانند گل‌گاوزبان باعث افزایش فشار خون می‌شود‌؛ بنابراین این‌گونه افراد بهتر است دمنوش آن را به‌همراه چند قطره آب‌لیمو یا مقدار کمی لیمو عمانی، میل کنند.

همچنین قدیم‌ترها همواره مصرف این گیاه را به‌همراه شکر و نبات، و حتی دم‌کردن آن با نبات را توصیه می‌کنند.

یکی از سختی‌های محصول گل‌گاوزبان، برداشت آن دو بار در روز است که اگر خوب و منظم چیده شود، از هر هکتار می‌توان 350 تا 400 کیلوگرم برداشت کرد.

نکته قابل توجه دیگر در برداشت گل‌گاوزبان این است که طبع گرم آن سبب می‌شود در هنگام چیدن محصول، تعریق و احساس خستگی به سراغ انسان بیاید، بنابراین بهترین زمان چیدن آن، صبح زود و قبل از غروب آفتاب است.

شاید در نگاه اول، نوع برداشت این گیاه، ساده به نظر برسد اما وقتی دست به کار شوید، می‌بینید که این کار از عهده هر کسی برنمی‌آید و بهتر است بگوییم بسیار سهل و ممتنع است.

در شهر سورک و در کنار باغداری و برنج کاری که درآمد بیشتر همراه با زحمت کمتر دارد و یا مایحتاج غذایی را تامین می‌کند افرادی هم هستند که در زمین‌های کوچک کشاورزی برای کسب درآمد و روزی حلال اقدام به کشت گل گاوزبان کردند.

خورشید متحد یکی از بانوان ساکن شهر سورک در زمین کنار منزل خود چند سال است که به این کار پرداخته و به همراه همسایه خود توانسته درآمد خوبی برای خودشان ایجاد کنند.

متحد در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره کشت و برداشت این گیاه، گفت: سال اولی که این گیاه را می‌کاریم تا سه سال نیاز به کشت مجدد نیست و سال‌های بعد نیز خودش می‌روید.

وی بیان کرد: برداشت این گیاه چهل روز زمان می‌برد و عموما بعد از تعطیلات عید برداشت شروع می‌شود و به‌دلیل زمان بر و همه روزه بودن چیدن گل‌ها و نیاز به حضور چند نفر برای این کار، مقدار سطح کشت را از 800 متر به 400 متر کاهش دادیم تا بتوانیم فرصت کافی برای چیدن همه را داشته باشیم.

این بانوی میاندورودی با بیان اینکه در طول روز عموما به تنهایی نزدیک به هشت کیلو گل می‌چینم، خاطرنشان کرد: گل‌ها را بعد از چیدن در پشت بام خانه در سایه و گرمای غیرمستقیم یا به اصطلاح سایه خشک می‌کنیم که خشک شده آن حدود یک کیلو می‌شود.

متحد افزود: به ازای هر کیلو گل خشک شده بین 105 تا 110 هزارتومان به فروش می‌رسانیم.

کشت این گیاه در زمین‌های با مساحت کم و حتی در داخل باغ ها و در کنار درختان کوچک می‌تواند در مدت زمان کوتاه درآمد خوبی برای خانواده‌ها به‌وجود بیاورد به خصوص به‌دلیل اینکه نیاز به تخصص خاصی نیست و خانم‌ها و آقایان در سنین مختلف می‌توانند این کار را انجام دهند.دیدگاه شما در مورد : کسب روزی حلال با کشت گل گاوزبان در شهر سورک

کسب روزی حلال با کشت گل گاوزبان در شهر سورک تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ