• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 27473 - تاریخ انتشار : دوشنبه 01 خرداد 1396 - ساعت: 19:39

چاپ

نفت با افزایش قیمت هفته را آغاز کرد


روز دوشنبه قیمت نفت، پس از تعطیلی دو روزه بازار، افزایش یافت. علت این امر امیدواری تجار یه تمدید توافق اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا از میانه سال تا ماه مارچ ۲۰۱۸، یعنی برای ۹ ماه دیگر بود. این توافق ممکن است نه ان‌ها طولانی‌تر بلکه عمیق‌تر از توافق قبلی باشد و شاهد کاهش میزان نفت بیشتری در روز باشیم.

به گزارش میانخبر، روز دوشنبه قیمت نفت، پس از تعطیلی دو روزه بازار، افزایش یافت. علت این امر امیدواری تجار یه تمدید توافق اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا از میانه سال تا ماه مارچ ۲۰۱۸، یعنی برای ۹ ماه دیگر بود. این توافق ممکن است نه ان‌ها طولانی‌تر بلکه عمیق‌تر از توافق قبلی باشد و شاهد کاهش میزان نفت بیشتری در روز باشیم.

امروز قیمت آتی نفت خام برنت لندن، نسبت به قیمت بسته شده در هفته گذشته، ۳۲ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۳. ۹۳ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۹ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۰. ۶۲ دلار صورت گرفت.

لازم به ذکر ست که روز جمعه در حالی بازار نفت به فعالیت‌های خود در هفته پایان بخشید که قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته ۱. ۱۰ دلار افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۳. ۶۱ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۸ سنت افزایش نسبت به روز قبل، بشکه‌ای ۵۰. ۳۳ دلار صورت گرفت. با این حساب قیمت نفت به بالاترین حد خود در یک ماه گذشته رسید.

هر دو شاخص نفتی نسبت به اوایل ماه می‌که قیمت نفت به کمترین حد خود بعد از توافق اولیه اوپک رسیده بود، بیش از ده درصد رشد داشتند.

افزایش قیمت‌ها بیشتر به خاطر تعهد سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و تولید کنندگان غیر عضو اوپک، من جمله روسیه، برای کاهش ۱. ۸ میلیون بشکه نفت در روز بوده است که انتظار می‌رود به جای صرفاً ۶ ماه اول سال، تا ماه مارچ ۲۰۱۸ تمدید شود.

منابع مطلع خبر داده اند که امکان تعمیق قرارداد و کاهش بیشتر نفت از جمله موضوعاتی است که پیش از نشست اصلی اوپک در وین که قرار است ۲۵ می‌برگزار شود، مورد بحث قرار گرفته.

این‌ها در حالی ست که دوشنبه هفته گذشته، عربستان سعودی و روسیه که از تولید کنندگان بزرگ نفت جهان محسوب می‌شوند درباره ضرورت تمدید قرارداد کاهش تولید برای ۹ ماه دیگر یعنی تا مارس ۲۰۱۸ توافق کردند تا بدین وسیله بتوانند اشباع جهانی نفت را مهار نموده و قیمت‌های این محصول را بالا ببرند.

باید توجه داشت که با افزایش نسبی قیمت نفت در هفته گذشته و رسیدن آن به بالای ۵۳ دلار امکان آن هست که آمریکا تولید خود را مجددا افزایش دهد، چرا که تولید نفت با چنین قیمتی می‌تواند برایش تا حدودی به صرفه باشد، اما به نظر می‌رسد که آمریکا نیز بیشتر تمایل به این داشته باشد که بخواهد تا افزایش چشمگیر قیمت نفت، فعلا از شتاب تولید خود بکاهد. به هر حال چیزی که می‌توان از آن مطمئن بود، افزایش قیمت نفت با با برگزار شدن صد و هفتاد و دومین نشست سران اوپک در ۲۵ می (۴ خرداد). با گزارش‌های از عزم راسخ اوپک برای تمدید ۹ ماهه قرارداد کاهش تولید، این هفته باید شاهد افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به بالای ۵۵ دلار باشیم.


منبع : تابناک

مطالب مرتبط با : نفت با افزایش قیمت هفته را آغاز کرد
دیدگاه شما در مورد : نفت با افزایش قیمت هفته را آغاز کرد

نفت با افزایش قیمت هفته را آغاز کرد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ