• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 27507 - تاریخ انتشار : یکشنبه 04 تیر 1396 - ساعت: 18:05

چاپ
زکات فطره تکمیل‌کننده یک ماه عبادت/ زکاتی برای حفظ سلامت و بهداشت بدن

زکات فطره تکمیل‌کننده یک ماه عبادت/ زکاتی برای حفظ سلامت و بهداشت بدن


زکات فطره تکمیل‌کننده عبادتمان در ماه مبارک رمضان است و پرداخت آن بر هر فردی که مشکل مالی نداشته باشد و بتواند از هزینه خود و افراد تحت تکفل خود بر بیاید واجب است.

به گزارش میانخبر، رمضان در حال تمام شدن است و حال باید به خود بیندیشیم که در این یک ماه چه کردیم و در آینده باید چگونه باشیم.

رمضان فرصت مناسبی برای خود پالایی بود و همچنین تلنگری بود برای توجه کردن به نیازمندان و درک مشکلات آنان و در این ایام می‌شد خود را برای یک سال بیمه کنیم.

پس از رمضان عید فطر می‌آید و از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می‌شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است.

مسلمانان روزه‌دار که ماه رمضان را به روزه‌داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیدند، پس از گذشت ماه رمضان و در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می‌طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

مهدی آباد کارشناس فرهنگی در گفت‌وگو با بلاغ، با اشاره به سخن امیرالمومنین که فرمودند روزی که گناه نباشد، روز عید است، گفت: عید فطر یک روز بعد از ماه مبارک رمضان است و ماهی که در آن عبادت است و ماه نزول قرآن که در خطبه شعبانیه نبی اکرم آمده که ماه رمضان ماهی است که خداوند شیطان را در قل و زنجیر قرار داد.

آباد افزود: کسی که بتواند از ماه رمضان استفاده کند و به خودسازی بپردازد در نتیجه شیطان نفس را از میان می‌برد و فقط نفس عماره است و در این یک ماه می‌توانست به خودسازی برای جلوگیری از گناهان بپردازد.

وی با بیان اینکه پس از ماه مبارک رمضان کاری نکنیم که اجر این ماه ضایع شود، تصریح کرد: رمضان شروعی برای بهتر شدن و انسانیت و بندگی است و هنگامی که نفسمان آماده شد می‌توان از این نفس برای 11 ماه دیگر نیز از آن استفاده کرد.

این کارشناس فرهنگی یادآور شد: پرداخت زکات فطریه بر هر فردی که مشکل مالی نداشته باشد و بتواند از هزینه خود و افراد تحت تکفل خود بر بیاید واجب است.

زکات فطره تکمیل‌کننده یک ماه عبادت

وی زکات فطره را تکمیل‌کننده عبادتمان در ماه مبارک رمضان دانست و عنوان کرد: طبق احادیث پرداخت نکردن زکات فطره موجب می‌شود تا عبادتمان در این ماه قابل قبول نباشد و در حدیثی از امام صادق آمده است که عدم پرداخت زکات فطره تعجیل در مرگ را نیز به همراه دارد.

آباد گفت: اگر روزه گرفتن درک شرایط فقرا و افراد کم توان به دلیل عدم تمکن مالی است بنابراین هنگامی که فطریه را پرداخت می‌کنیم و با توجه به اینکه یک ماه گرسنگی را درک کردیم در این حالت فطریه را با رضایت قلب به فقرا می‌دهیم.

وی تصریح کرد: پرداخت زکات از نظر بزرگان و علما باید به افرادی برسد که از لحاظ مالی مشکل دارند و حتی نمی‌توان از زکات فطریه برای ساخت مساجد و حسینیه و این موارد خرج شود و الزاما باید به افرادی نیازمند برسد که بتوانند بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

محمد صادق سلیمانی مدیر حوزه علمیه امام صادق علیه‌السلام در کوتنا قائم‌شهر در گفت‌وگو با بلاغ، اظهار کرد: خداوند ماه رمضان را برای عبادت و بندگی و نزدیک شدن مردم به خدا قرار داد و محصول یک ماه روزه‌داری تقوا، خویشتنداری و خودنگه‌داری است.

سلیمانی افزود: پایان ماه مبارک رمضان را خداوند عیدی برای جشن و سرور کسانی که یک ماه عبادت و بندگی در راه خدا را تجربه کردند قرار داد تا در یک روز شادی کنند.

وی تصریح کرد: خداوند روزه در عید فطر را حرام اعلام کرد زیرا روزه با پایان ماه مبارک رمضان پایان می‌یابد و روز جشن و شادی آغاز می‌شود و یکی از موارد شادی خوردن و آشامیدن است.

مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) گفت: در عید فطر خداوند یک واجب مالی را بر عهده کسانی که روزه‌داری کردند قرار داد که برای زکات بدن است تا سلامت و امنیتشان و همچنین بهداشت بدنشان حفظ شود، بنابراین خداوند زکات فطره را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه در کنار نماز، خداوند زکات را مطرح می‌کند، گفت: خداوند می‌خواهد که بندگانش دو ارتباط را حفظ کنند و آن اینکه ارتباط با خالق و ارتباط با مخلوق است که ارتباط با خداوند در سایه نماز تأمین می‌شود و ارتباط با مخلوق در زمینه واجبات مالی مانند زکات و رسیدگی به فقرا و دادن مالی به کسانی که نیازمند هستند.

سلیمانی با اشاره به اینکه میزان زکات بر حسب مقدار غذا است، افزود: هر فرد برای سلامت جسم خود به میزان سه کیلوگرم غذا داده می‌شود که این غذا در مناطق مختلف متفاوت است به طوری که در جایی برنج استفاده می‌شود و در جای دیگر گندم استفاده می‌کنند و در مناطقی که خرما بر سر سفرهایشان زیاد بکار می‌رود خرما به عنوان زکات فطره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: هر فردی که زکات فطره بر وی و خانواده‌اش واجب است با هر فرهنگی و رژیم غذایی باید بر طبق آن پرداخت کند.

سلیمانی یادآور شد: هر چند افراد می‌توانند با توجه به قیمت آن محصول مانند اینکه در مازندران سه کیلوگرم برنج حداقل قیمت آن 30 هزار تومان است اما ممکن است فردی که در مازندران زندگی می‌کند از برنجی کم قیمت استفاده کند، در این حالت بر طبق نظر علما 15 هزار تومان است.

وی گفت: اگر زکات بر طبق گندم باشد کیلویی 2 هزار تومان محاسبه کنند، یعنی از هر نفر 6 هزار تومان است بنابراین خانواده سه نفره که از گندم استفاده می‌کنند 18 هزار تومان زکات فطریه آنها می‌شود و یا هر خانواده‌ای می‌تواند برای یک فرد برنج و برای فرد دیگر گندم زکات دهد.


منبع : بلاغ

مطالب مرتبط با : زکات فطره تکمیل‌کننده یک ماه عبادت/ زکاتی برای حفظ سلامت و بهداشت بدن
دیدگاه شما در مورد : زکات فطره تکمیل‌کننده یک ماه عبادت/ زکاتی برای حفظ سلامت و بهداشت بدن

زکات فطره تکمیل‌کننده یک ماه عبادت/ زکاتی برای حفظ سلامت و بهداشت بدن تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ