• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 27587 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 12 مرداد 1396 - ساعت: 11:19

چاپ

نقش شیردهی در کاهش ریسک سرطان سینه


نوزادان تغذیه شده با شیر مادر با افزایش سن کمتر دچار اضافه وزن می شوند و در نتیجه ریسک سرطان در آنها نیز در سنین بالاتر کاهش می یابد، به گفته محققان، چاقی یا اضافه وزن افزایش ریسک ابتلا به ۱۱ سرطان را به همراه دارد.

به گزارش میانخبر، از بین ۱۸ مطالعه بررسی شده توسط موسسه تحقیقات سرطان آمریکا، در ۱۳ مورد مشخص شد که ریسک سرطان سینه به ازای هر ۵ ماه شیردادن به نوزاد ۲ درصد کاهش می یابد.

طبق این گزارش مشخص شد نوزادان تغذیه شده با شیر مادر با افزایش سن کمتر دچار اضافه وزن می شوند و در نتیجه ریسک سرطان در آنها نیز در سنین بالاتر کاهش می یابد. به گفته محققان، چاقی یا اضافه وزن افزایش ریسک ابتلا به ۱۱ سرطان را به همراه دارد.

شیر دادن به طرق مختلف نقش حفاظتی دارد. ممکن است بازگشت دوره های قاعدگی مادر جدید را به تاخیر اندازد و بدین ترتیب قرارگیری زنان در معرض هورمون های نظیر استروژن را کاهش دهد. افزایش قرارگیری در معرض هورمون استروژن با ریسک سرطان سینه مرتبط است. بعلاوه بافت سینه بعد از شیردهی از سلول های دارای DNA آسیب دیده رهایی می یابد.

محققان در ادامه تاکید می کنند حفظ وزن سالم، اجتناب از مصرف الکل و داشتن فعالیت فیزیکی هم موجب کاهش ریسک سرطان سینه می شود.

شیر مادر علاوه بر تامین مواد مغذی مهم برای نوزاد، موجب تقویت سیستم ایمنی آنها شده و از آنها در مقابل بیماری محافظت می کند.

 


منبع : افکارنیوز

مطالب مرتبط با : نقش شیردهی در کاهش ریسک سرطان سینه
دیدگاه شما در مورد : نقش شیردهی در کاهش ریسک سرطان سینه

نقش شیردهی در کاهش ریسک سرطان سینه تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ