• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 27641 - تاریخ انتشار : یکشنبه 12 شهریور 1396 - ساعت: 12:54

چاپ
خون غیرتی از ایرانیان که هیچ‌گاه نمی‌خشکد/ «دلواری» یعنی تاریخ سرفراز ایران

خون غیرتی از ایرانیان که هیچ‌گاه نمی‌خشکد/ «دلواری» یعنی تاریخ سرفراز ایران


رئیس‌علی دلواری مردانه در برابر تجاوزگران انگلیسی ایستاد و پس از چندین بار غلبه بر نیروهای غاصب، در 12 شهریور سال 1294 به شهادت رسید و به نماد ایستادگی و مبارزه با استعمار تبدیل شد.

به گزارش میانخبر، وقتی موضوعی تاریخ‌ساز عمری کمتر از یک قرن داشته باشد، روایت‌های سینه‌به‌سینه نقش مهمی در انتقال آن ایفا می‌کند، به‌خصوص اگر آن موضوع تاریخی با عشق، حس وطن‌دوستی و البته گرایش‌ها و باورهای دینی پیوند خورده باشد. حماسه قیام رئیس‌علی دلواری ازجمله مواردی است که تک‌تک این مشخصه‌ها را دارد و ازاین‌رو در دل مردم نسبت به آن احترام خاصی ایجادشده است.

قهرمان ملی از منظر رهبر معظم انقلاب

"رئیس‌علی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس است و ملت ایران همانند شهید رئیس‌علی دلواری، که در مقابل انگلیس ایستادگی کرد، امروز در برابر قدرت‌های متجاوز به سرکردگی آمریکا ایستاده است و از دشمنان خود هیچ واهمه‌ای در دل ندارد. " (بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اهالی بخش دلوار در خانه شهید رئیس‌علی دلواری در تاریخ 13/10/70)

دو قرن مقاومت مردان استعمارستیز بوشهر در تاریخ ایران اسلامی و جهان ثبت است، چراکه در این زمان از راه خلیج‌فارس بوشهر انگلیسی‌ها 4 بار به ایران لشکرکشی کردند که هر بار با دلاوری‌های مردان جنوب«بوشهر» متجاوزان ناکام ماندند.

جوان ایرانی، مظهر غیرت و شجاعت

رئیس‌علی دلواری با شروع نهضت مشروطیت، درحالی‌که ۲۵ سال بیشتر نداشت، ازجمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.

وی در نبردهای مختلفی مقابل نیروهای متخاصم قرار گرفت که می‌توان به نبردهای جنگ جهانی اول، نبرد دلوار، و نبرد بوشهر اشاره کرد و در این نبردها ضربه‌های سنگینی بر پیکره نیروهای انگلیسی وارد و موفق شد هفت سال این نیروها را از خاک ایران خارج کند.

بیگانه‌ستیزی، نماد جوان ایرانی

رئیس‌علی از اوان جوانی با عرق مذهبی و ملی که داشت نسبت به وقایع و اتفاقاتی که در ایران می‌گذشت احساس مسئولیت و با تمام توان نسبت به آن موضع‌گیری می‌کرد و عکس‌العمل نشان می‌داد. زمانی که مقامات انگلیسی تصمیم قطعی درباره اشغال بوشهر و پیشروی به‌سوی شیراز را داشتند، به‌منظور تطمیع رئیس‌علی، دو نفر از تابعان حیدر خان حیات داودی را به دلوار فرستادند تا موافقت او را با پیاده شدن قوای انگلیس در کرانه خلیج‌فارس و حرکت به‌سوی شیراز جلب کنند.

انگلیسی‌‌ها تلاش‌ زیادی کردند تا رئیس‌علی را با پول بخرند و مبلغ ۴۰ هزار پوند به او پیشنهاد دادند، اما علی‌رغم همه این تلاش‌ها رئیس‌علی بدون توجه به این‌گونه پیشنهاد‌ها، در نامه‌ها و تلگراف‌های متعدد به تهران، شیراز، بوشهر، ‌کربلا و نجف به دولتمردان سیاسی و مجتهدین مبارز، نارضایتی خود را از حضور انگلیس در منطقه اعلام می‌کرد و مکرراً از این عالمان یعنی آیت‌الله سید عبدالحسین لاری، سید عبدالله مجتهدی بلادی بوشهری و آیت‌الله شیخ محمد‌حسین برازجانی برای جهاد و قیام علیه قوای انگلیس کسب تکلیف ‌کرد که سرانجام مرحوم شیخ محمدحسین برازجانی، صورتی از حکم جهاد را که مراجع شیعه از نجف اشرف ارسال کرده بودند به‌ضمیمه حکم خود مبنی بر وجوب جهاد با کفار انگلیسی و جلوگیری از رخنه آن‌ها به بندرهای جنوب، ‌لزوم همکاری خوانین این مناطق و بسیج مردم مسلمان برای رفتن به میدان جنگ را صادر می‌کند.

آمادگی دائمی ایرانی برای بیگانه‌ستیزی

رئیس‌علی همراه دوستش خالو حسین دشتی در اوایل ماه رمضان ۱۳۳۳هجری قمری، پس از مذاکراتی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام کردند و در یورش‌های شبانه ضربات و تلفات مؤثری بر انگلیسی‌‌ها وارد آوردند. این پیروزی بیش از آنکه اهمیت نظامی داشته باشد، اهمیت سیاسی روانی داشت. این اقدام وحشت مردم از انگلیس را کم کرد و سبب شد ابهت این دشمن پرآوازه در اذهان شکسته شود. این اقدام رئیس‌علی برای دولت بریتانیا غیرقابل‌تحمل بود و آنان با چهار کشتی جنگی برای گلوله‌باران دلوار و مجاهدان دلواری به همراه پنج هزار سرباز انگلیسی و هندی وارد منطقه شدند که رئیس‌علی در اولین اقدام خود زنان و کودکان را از دلوار خارج کرد.

رئیس‌علی دستور عقب‌نشینی به تپه‌های اطراف دلوار را داد و نیمه‌شب با به‌کارگیری تاکتیک قدیمی خود، شبیخون نهایی را آغاز کرد؛ جنگی تن‌به‌تن درگرفت و فرمانده دشمن به دست رئیس‌علی کشته شد و تا ظهر روز بعد، با ازدیاد تلفات دشمن، نسیم فتح و پیروزی بر پرچم رئیس‌علی و دلواری‌ها وزید و دشمن عقب‌نشینی کرد و آوازه رشادت رئیس‌علی نه‌تنها در ایران بلکه در اروپا هم ورد زبان‌ها شد و روزنامه تایمز صفحاتی از اخبار خود را به آن اختصاص داد.

از ماست که بر ماست، خیانت از درون

درنهایت رئیس‌علی در میدان جنگ در «تنگک صفر» توسط یک نفر فریب‌خورده وطن‌فروش به نام غلامحسین تنگکی به شهادت رسید. جنازه رئیس‌علی شش ماه در گورک به‌صورت امانت نگه‌داری شد و پس‌ازآن با تشییع‌جنازه‌ای طولانی و بی‌نظیر، جسد او را به وادی‌السلام در نجف اشرف حمل کرده و در کنار پدرش به خاک سپردند.

کاظم عالی بیگی پژوهشگر مسائل سیاسی در رابطه با قیام دلواری در جنوب کشور گفت: قیام رئیس‌علی دلواری یک قیام خودجوش، مستقل و برخاسته از بطن مردم و با الهام از مکتب اسلام و با استفاده از رهنمودهای سازنده علما و مجتهدان بود.

جوان ایرانی یعنی رئیس‌علی

وی بابیان این‌که رئیس‌علی نماد استقامت و مبارزه با استکبار بود اظهار کرد: رئیس‌علی دلواری مردانه در برابر تجاوزگران انگلیسی ایستاد و پس از چندین بار غلبه بر نیروهای غاصب، در 12 شهریور سال 1294 به شهادت رسید و به نماد ایستادگی و مبارزه با استعمار تبدیل شد.

بهمن یوسفی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این‌که رئیس‌علی دلواری انسانی هوشمند، آگاه، متعهد، هدفمند و شجاع بود گفت: رئیس‌علی دلواری نمادی از فرهنگ و روحیه استعمارستیزی مردم استان بوشهر و دیگر نقاط ایران است.

دلواری یعنی تاریخ سرفراز ایران

وی خاطرنشان کرد: همواره در ایران مردانی هستند که در برابر زور، تجاوز و ناعدالتی مبارزه می‌کنند و رئیس‌علی دلاورمردی است که مبارزاتش برابر انگلیس، تاریخ‌ساز شد و بر کرانه‌های نیلگون خلیج‌فارس می‌درخشد.

به گزارش بلاغ، منزل شهید رئیس‌علی دلواری با 23 اتاق تودرتو با قدمت بیش از 110 سال دارای 17 فضا، به موزه‌ای برای حفاظت از اسناد و اشیای تاریخی در مبارزه با انگلیس تبدیل‌شده و در آن 94 جنگ‌افزار و سند تاریخی مربوط به حماسه‌های مردم استان بوشهر در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و خلیج‌فارس به نمایش در‌آمده است.

خون رئیس‌علی همیشه تازه و جوشان است

خون رئیس‌علی دلواری در قیام مبارزه با انگلیس نخشکیده و به‌گونه‌ای که فرزندان رئیس‌علی دلواری در عرصه‌های مختلف در مبارزه با متجاوزان ازجمله هشت سال دفاع مقدس رشادت‌هایی در مبارزه با استکبار جهانی نشان دادند و امروز نیز درنبرد با تروریست‌های تکفیری و داعش مردانه برای حفاظت از حرم‌های اهل‌بیت(ع) ایستاده‌اند و همچون شهید محسن حججی حسین وار به شهادت می‌رسند.


منبع : بلاغ

مطالب مرتبط با : خون غیرتی از ایرانیان که هیچ‌گاه نمی‌خشکد/ «دلواری» یعنی تاریخ سرفراز ایران
دیدگاه شما در مورد : خون غیرتی از ایرانیان که هیچ‌گاه نمی‌خشکد/ «دلواری» یعنی تاریخ سرفراز ایران

خون غیرتی از ایرانیان که هیچ‌گاه نمی‌خشکد/ «دلواری» یعنی تاریخ سرفراز ایران تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ