• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 27857 - تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1396 - ساعت: 10:18

چاپ
شورای مشورتی موسیقی برای نخستین‌بار در میاندورود تشکیل شد

برای نخستین‌بار در میاندورود:

شورای مشورتی موسیقی برای نخستین‌بار در میاندورود تشکیل شد


برای نخستین‌بار شورای مشورتی موسیقی در شهرستان میاندورود توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان و با حضور هنرمندان موسیقی میاندورود تشکیل شد.

به گزارش میانخبر به نقل از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندورود، مجتبی اکبری در نخستین جلسه مشورتی با هنرمندان موسیقی این شهرستان، اظهار کرد: قدمت موسیقی ایران مربوط به زمان هخامنشی است  که پس از حمله اسکندر به ایران در زمان سلوکیان و اشکانیان تحت تاثیر تمدن یونان قرار گرفت و تحولی در موسیقی ایران شکل گرفت و پایه ریزی موسیقی ایران در دوره ساسانی شکل گرفت.

وی بیان کرد: موسیقی در دوره عباسیان رونق پیدا کرده و جنبه آئبنی و دینی نیز پیدا کرد و در قرن چهارم تا قرن نهم، اوضاع موسیقی در ایران وضعیت خوبی داشت و اغلب دانشمندان و فلاسفه در کتاب و رسالات خود از موسیقی نام بردند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندورود خاطرنشان کرد: در دوران صفوی و قاجار موسیقی در اختیار دربار بوده و از اجتماع دور بود و  موسیقی ایران در دوره صفوی ضربه خورد اما شکل تعزیه‌خوانی و نمایش‌های دراماتیک توسط نوازندگان و شاعران دوره‌گرد تداوم پیدا کرد.

این مسئول به اهمیت شورای مشورتی اشاره رکرد و افزود: هدف از تشکیل این شورا شناسایی هنرمندان موسیقی شهرستان که به دست فراموشی سپرده شدند و همچنین  هنرمندانی که سالیان سال بدون هیچ استاد از استعدادهای ذاتی خودشان بی‌بهره ماندند، در نظر گرفته شده است.

اکبری تصریح کرد: تلاش می‌کنیم با کمک شورای مشورتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم با شناسایی افراد مستعد این رشته، استعدادهای هنرمندان را از باالقوه به بالفعل درآوریم و با تشکیل شورای مشورتی بتوانیم فرهنگ اصیل موسیقی این منطقه را در سطح استانی، کشوری و حتی بین‌المللی معرفی کنیم و با شناسنامه‌دار شدن موسیقی شهرستان این هنرمندان ماهیت و هویت خودشان را پیدا کرده تا بتوانند در عرصه‌های دیگر با هنرمندان هنرنمایی کنند.

وی در ادامه تأکید کرد: با توجه به شرایط موسیقی و آسیب‌های امروزی که موسیقی را تهدید و تحت تاثیر قرار می‌دهد، لازم است به ساختار موسیقی شکل رسمی  داده و همکاری هنرمندان با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چشم‌اندازی مناسب برای موسیقی ترسیم کرد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندورود با اعلام اینکه هنوز مشکلات عدیده‌ای چون نبود مکان مناسب برای برگزاری تمرین گروه‌های موسیقی و تهیه ادوات موسیقی وجود دارد، یادآور شد: امیدواریم با کمک شورای مشورتی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان میاندورود این مشکلات رفع شود تا در آینده نه چندان دور این شهرستان همانند شهرستان‌های طراز اول کشور دارای گروه‌های موسیقی فاخر و  سازماندهی شده باشد تا به کمک این گروه‌های موسیقی، کنسرت‌های موسیقی بومی محلی را در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری داشته باشیم.

هنرمندان موسیقی حاضر در جلسه نیز از عدم حمایت مسئولین و نبود امکانات و فضای کافی برای فعالیت، تمرین و برگزاری کنسرت‌ها انتقاد کردند و خواستار حمایت همه جانبه برای فعالیت بیشتر شدند، بسیاری از پیشکسوتان موسیقی شهرستان به‌علت کم‌توجهی مسئولین، هنر موسیقی را کنار گذاشتند و این نگرانی وجود دارد که موسیقی غذای روح انسان‌ها از سبد فرهنگی میاندورود حذف شود.

 دیدگاه شما در مورد : شورای مشورتی موسیقی برای نخستین‌بار در میاندورود تشکیل شد

شورای مشورتی موسیقی برای نخستین‌بار در میاندورود تشکیل شد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ