• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 28195 - تاریخ انتشار : سه شنبه 26 دی 1396 - ساعت: 20:49

چاپ

تشکیل اتاق فکر و بکارگیری جوانان و زنان در شورای عالی استان‌ها


نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: پیشنهاد می دهم شورای عالی استانها با بکارگیری جوانان و زنان و تشکیل اتاق فکر نسبت به تدوین و تصویب قوانین مورد نیاز، دوره بالندگی این نهاد مردمی را راهبری کند.

به گزارش میانخبر،سید حسن رسولی در نطق پیش از دستور شورا ضمن عرض تسلیت درگذشت شهادت گونه تعدادی از هم وطنان پر تلاش عرصه صادرات نفتی در حادثه تاسف بار کشتی سانچی را به خانواده ها و سایر بستگان سوگوار آنان، گفت: همانگونه که استحضار دارید، روز دهم دی ماه سال جاری با دعوت وزیر کشور، 75 نفر از نمایندگان استان ها، اعضاء شورای عالی استان ها و برگزاری انتخابات قانونی، پنجمین دوره فعالیت این نهاد مهم و اثربخش همانند سطوح ماقبل نظام شورایی آغاز گردیده است.

وی ادامه داد: در این نشست که متاسفانه برخلاف ادوار گذشته مورد بی اعتنایی خبری رسانه ملی قرار گرفت (که مناسب است کارشناسان حوزه رسانه در قالب پروژه ای علمی و کاربردی رویکرد صدا و سیما را با گذشته مقایسه کنند) رئیس و سایر ارکان شورای عالی استانها انتخاب شدند. با عنایت به نقش و جایگاه این نهاد فرادستی و هم وزن بودن آن با قوای سه گانه در تمثیت امور محلی، از یکسو و حال و روز نامساعد شهرداری ها به ویژه شهرداری تهران از سوی دیگر، نکاتی را به شرح ذیل در این خصوص اعلام می دارم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی شهر ها و روستاها و سایر واحدهای تقسیمات کشوری یکی از مهمترین دستاوردهای دولت اصلاحات هستند، تصریح کرد: 18 سال قبل دولت اول خاتمی با برگزاری اولین دوره انتخابات شوراها و جلب مشارکت بیش از 130 هزار نفر از نمایندگان مردم، اختیارات خود در حوزه مدیریت محلی را به آنان واگذار کرد. این اقدام موجب احیای اصول مندرج مربوطه در قانون پس از قریب دو دهه از زمان تصویب را فراهم ساخت.

رسولی افزود: قوانین مصوب قبلی هم در سال 78 به مرحله اجرا درآمد، گسترده ترین نهاد مشارکتی در نظام مردم سالار جمهوری اسلامی پایه گذاری شد.

وی اظهار کرد: نمایندگان مردم در پارلمان های روستایی و شهری با رای مستقیم آنان انتخاب می شوند. شوراهای بخش، شهرستان، استان و شورایعالی استان ها (که وفق اصل 102 قانون اساسی و ماده 78 مکرر 2 و 3 قانون شوراها حق دارد در حدود وظایف خود طرح هایی تهیه و مستقیما یا از طریق دولت به مجلس پیشنهاد کند. این طرح ها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.) به صورت غیر مستقیم و از پایین به بالا، انتخاب و تشکیل می گردد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: بر اساس مبانی قانونی مذکور و نیز اصول 100، 101 و 103 که به اختصار به آنها اشاره می کنم، شورای عالی استان ها در طول قوه مقننه دومین مجلس قانونگذاری و نظارت کننده در حدود اختیارات و مسئولیت های خود در سطح ملی به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه علیرغم اقدامات قبلی مفید و ارزنده صورت گرفته توسط روسا و سایر ارکان شورای عالی استانها، تا کنون عمدتاً امکان استقرار حقوقی و اداری آن را محقق ساخته اند، اعلام کرد: این مرجع مهم و صلاحیت دار نتوانسته با تصویب قوانین کلیدی در مقیاس کلان، گره ای از مسائل عدیده مبتلابه شهرداری ها بگشاید. تحلیل دقیق محتوای گزارش سند تحویل و تحول شهرداری که در جلسه قبلی توسط شهردار تهران ارائه شد تا حدودی این ادعا را اثبات می کند.

رسولی ادامه داد: البته که اثبات شیئی نفع ما عدا نمی کند. بر این اساس از تلاش های تمامی روسای ادواری این نهاد بویژه چمران که بیش از یک دهه این سازمان را هدایت و راهبری کرده به سهم خود سپاسگزاری می کنم.

این عضو شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر تعیین تکلیف موضوعاتی از قبیل مدیریت یکپارچه شهری و روستایی و تعیین حدود و ثغور میزان مداخله دولت در اداره امور محلی، چاره‌جویی قانونی جهت کاهش بحران اقتصادی و مالی حوزه مدیریت شهری از طریق شناسایی و به تصویب رساندن منابع درآمدی پایدار، پایان دادن به بلاتکلیفی زیانبار حاکم بر مدیریت غیر منسجم ترافیک و حمل و نقل، آلودگی های محیط زیستی و آسیب های اجتماعی فزاینده شهری در صدر اولویت های کاری شورای عالی قرار دارد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه بر اساس اطلاعات دریافتی، انتخابات اخیر شورای عالی استان ها در فضایی به دور از رقابت های سیاسی و جناحی مرسوم انجام گرفته است، افزود: هر دو نامزد (الویری و موسوی) از خاستگاه فکری اصلاح طلبی برخوردارند، بنابراین ارتقاء نقش و اثربخشی شورایعالی امروز برعهده اصلاح طلبان است.

وی با اشاره به اینکه الویری رئیس شورای عالی استانها علاوه بر شایستگی های فردی در زمره مبارزین مسلمان پیرو حضرت امام از دهه پنجاه تا پیروزی انقلاب به شمار می رود، تصریح کرد: سالها زندان و شکنجه ساواک را تا مرز شهادت تحمل کرده است. در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نهاد های انقلابی نیز فردی تعیین کننده بوده است. سلسله مراتب نقش آفرینی در قوای مقننه و مجریه و نیز اداره شهرداری تهران را در کارنامه خویش دارد. از ظرفیت تعاملی و تجارب مدیریتی ارزنده‌ای برخوردار است. این حسن اعتماد و انتخاب را تبریک عرض کرده و آرزوی موفقیت دارم.

رسولی تاکید کرد: به الویری، سایر اعضا هیات رئیسه و تمام اعضاء این شورا پیشنهاد می دهم بدون فوت وقت و با اجتناب از مشغول شدن به روزمرگی های احتمالی ضمن حسن استفاده از تجارب گذشته، بکارگیری تمام ظرفیت های موجود، تعامل سازنده با سایر ارکان نظام، بکارگیری هرچه بیشتر جوانان و زنان، دعوت از متخصصین و کارشناسان صاحب نظر و تشکیل اتاق فکر نسبت به تدوین و به تصویب رساندن قوانین و مقررات مورد نیاز، دوره بالندگی عمر این نهاد مردمی را با کسب دستاوردهای بزرگ مدیریت و راهبری کند.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : تشکیل اتاق فکر و بکارگیری جوانان و زنان در شورای عالی استان‌ها
دیدگاه شما در مورد : تشکیل اتاق فکر و بکارگیری جوانان و زنان در شورای عالی استان‌ها

تشکیل اتاق فکر و بکارگیری جوانان و زنان در شورای عالی استان‌ها تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ