• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 2838 - تاریخ انتشار : دوشنبه 06 مرداد 1393 - ساعت: 15:10

چاپ

رئیس شبکه بهداشت میاندورود خبر داد:

اورژانس گهرباران و مرکز نمونه گیری پاشنه پای نوزادان سورک شروع بکار کردند


رئیس شبکه بهداشت میاندورود از شروع بکار اورژانس گهرباران و مرکز نمونه گیری پاشنه پای نوزادان سورک خبر داد.

محمد قربانی رئیس شبکه بهداشت و درمان میاندورود در گفتگو با ما از افتتاح مرکز اورژانس 115 گهرباران خبر داد و گفت: این مرکز با حضور 6 پرسنل بصورت شیفتی کار خود را آغاز کرده است.

وی افزود: در گذشته مردم گهرباران بدلیل نداشتن اورژانس دچار مشکلات متعددی بودند و به همین دلیل عزیزانی نیز در این مسیر بدلیل دیر رسیدن به مراکز درمانی جان خود را از دست داده بودند که خوشبختانه با پیگیریهای صورت گرفته این مرکز افتتاح شد.

وی در ادامه با بیان اینکه مرکز نمونه گیری پاشنه پای نوزادان سورک با شروع بکار در حال فعالیت است، افزود: در این مرکز از نوزادان 3 تا 5 روزه نمونه گیری خون پاشنه پا گرفته می شود و 3 بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید، فنیل کتونوری و فاویسم بررسی می شود و با مشاوره و آموزش خانواده و انجام آزمایشات تکمیلی دیگر در صورت مشکوک بودن نمونه گیری از عوارض این بیماری پیشگیری می شود.

وی در خصوص این بیمارهای گفت: بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید قبل از 28 روزه بودن بچه باید درمان شود تا دچار عوارض این بیماری که عقب ماندگی ذهنی است نشود.

قربانی خاطر نشان کرد: فنیل کتونوری که یک بیماری ژنتیکی است در صورت تشخیص بموقع و دریافت رژیم غذایی مخصوص توسط کودک از عوارض بیماری که مهمترین آن عقب ماندگی ذهنی و روانی عصبی شدید می باشد پیشگیری بعمل می آید.

وی اظهار داشت: فاویسم که بیماری ژنیتیکی و ارثی است و در استان شیوع بالایی دارد در صورت تشخیص بموقع و آموزش و مشاوره خانواده کودک مشکوک به فاویسم می توان از عوارض بیماری که لیزشدن گلبول قرمز وکم خونی می باشد و حتی می تواند کودک را دچار مرگ کند پیشگیری کرد.

لازم به یادآوریست که مرکز نمونه گیری اسلام آباد نیز در شهرستان میاندورود برای این کار مشغول فعالیت است.

این مسئول همچنین در خصوص افتتاح مرکز درمان بستر سورک گفت: پیش بینی پیمانکار از تحویل این پروژه تا 3 ماه دیگر است که در صورت تامین تجهیزات و نیرو راه اندازی خواهد شد.مطالب مرتبط با : اورژانس گهرباران و مرکز نمونه گیری پاشنه پای نوزادان سورک شروع بکار کردند
دیدگاه شما در مورد : اورژانس گهرباران و مرکز نمونه گیری پاشنه پای نوزادان سورک شروع بکار کردند

اورژانس گهرباران و مرکز نمونه گیری پاشنه پای نوزادان سورک شروع بکار کردند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ