• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 2866 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 09 مرداد 1393 - ساعت: 22:58

چاپ

آیا زمان بازنگری در رفتارمان نرسیده است؟

نامهربانی با طبیعت در میاندورود همچنان ادامه دارد....


مردمانی که برای گردش و تفریح به جنگل می روند ولی تیشه به ریشه آن می زنند.

به گزارش میانخبر ، بعد از پایان ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن عید سعید فطر با وجود بارندگی مردم زیادی برای گردش و تفریح به جنگلهای دارابکلای میاندورود که جاذبه های دیدنی بسیاری با آبشارها، چشمه ها و مناطق زیبای دیگر دارد رفته بودند.

شورا و دهیاری دارابکلا در مسیر جاده و نقاط پرتوقف اقدام به قرار دادن سطح زباله های بزرگ کرده و همچنین با توزیع نایلون زباله بین ماشین هایی که قصد ورود به جنگل را داشتند سعی کردند از رها شدن زباله در طبیعت جلوگیری کنند.

بعد از بازگشت مردم از جنگل برای دیدن نحوه رفتار مردم با طبیعت به جنگل دارابکلا رفتیم که متاسفانه شاهد استفاده نامناسب مردم از این هدیه زیبای خداوند بودیم.

تنها در منطقه معرف به افرایی شاهد این رفتار نامناسب با طبیعت که در تصویر زیر تنها بخشی از آن را مشاهده خواهید کرد بودیم.

یادم می آید در سال گذشته درست در همین منطقه ی افرایی حدود یکصد نفر از دوستداران محیط زیست دارابکلا حدود یک کامیون آشغال جمع کردند!! و امسال هم دهیاری و دوستداران محیط زیست و شکارچیان دارابکلا با کمک هم ، پلاستیک زباله و در حدود 20 متری اینجا سطل بزرگ زباله گذاشتند ، امّا همچنان با این صحنه های تاسف بار روبرو می شویی! و این می رساند که اقدام بسیار جدی تر و همه جانبه تر در جهت آموزش مردم در جهت دوستی با محیط زندگی خود و وادار کردن آنها به رعایت قانون و اصول اخلاقی باید صورت پذیرد!. و گرنه انگار خودشان قصد خروج از این وضعیت تاسف بار را ندارند! و حتی یک ذره هم احساس مسئولیت در بسیاری از آنها نیست!!

جایی که من ایستاده بود فقط به شعاع 50 متر دور خودم یک چرخی زدم و با این فاجعه ی درختی مواجه شدم. در عکس ها مشاهده نمایید، تنه ی اکثر درخت ها آسیب دیده است و به قولی اکثر درخت ها توسط آدمهایی که برای تفریح به این منطقه می آیند دچار آسیب ها جدی شدند. طوری که بعضی از درختها قبل از اینکه به اوج رشدشان برسند بر اثر همین آزار و اذیت خواهند مرد.

بلاخره کی باید ما به روال طبیعی برسیم و یک تحول اساسی در خودمان بوجود بیاوریم و ارزش این همه زیبایی های خدادادی را بدانیم؟ چه راهی برای دوستی انسان ها با طبیعت وجود دارد؟ حساب کنید به شعاع 50 متر این همه آسیب به درخت ها وارد شد! در سطح 4600 هکتار از جنگل دارابکلا چقدر می شود؟ آیا به راستی این یک فاجعه زیست محیطی نیست؟

آیا یک روزی به خود و محیط زیست خود احترام خواهیم گذاشت؟ سنّت خداوند بر این قرار گرفته هر قومی که ارزش نعمت الهی را ندانند آن نعمت از آنها گرفته خواهد شد! و یا قومی دیگر را جایگزینشان خواهد کرد که ارزش آن را بدانند! آیا شما گریه ها و زاری های این درختان را نمی شنوید؟

من شمردم برای ساختن این نپار 13 اصله نهال نورَس از نوع : انجیلی ، آزاد ، ولیگ ، وَن ، و ممرز را بریدند تا یک چنین چیزی درست کنند و دو سه ساعتی اینجا بمانند! به نظر شما اسم این کاررا چی می شود گذاشت؟

مردم همیشه از مسئولین انتقاد می کنند که چرا در موضوعات مختلف عمل مورد نظرشان اتفاق نمی افتد و کم کاری صورت می گیرد باید بدانند که بسیار از مسائل به دست خود مردم حل می شود که نمونه کم کاری مردم را در اینجا شاهد هستید.

مردم باید بدانند که برای داشتن طبیعت زیبا و حفظ آن نیاز به همکاری خود همه است و تنها مسئولین که در اینجا شاید کار زیادی از دست آنها بر نیاید نمی توانند جلوی آن را بگیرند.

نباید بگوییم که نبودیم و از زیر بار این مسئولیت خارج شویم بلکه باید حواصمان باشد که در جای دیگر در مورد مسئله دیگر مواظب رفتارمان باشیم.

 

 

گزارش از صفرعلی قلیزادهمطالب مرتبط با : نامهربانی با طبیعت در میاندورود همچنان ادامه دارد....
برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • جمعه 10 مرداد 1393 - 00:02 صفرعلی قلی زاده

  سلام مدیرمحترم میانخبر از شما بخاطر پخش این گزارش متشکرم. به امید اینکه افرادی که این گزارش را می خوانند هم خود و هم به دیگران توصیه نمایند که فرهنگ قدردانی از محیط زیست و بخصوص درخت را در تمام منطقه و حتی استان بیش از پیش توسعه دهیم. با تشکر

  پاسخ به نظر
  + 5 - 0
 • جمعه 10 مرداد 1393 - 10:14 رسولی

  طبیعت هم جزء ای از زندگی ماست ما با این کار خودمان را نابود میکنیم

  پاسخ به نظر
  + 3 - 0
 • شنبه 11 مرداد 1393 - 00:13 سلمان

  حاج صفر طبیعت دوست ،دوست داریم کارت درسته ما همیشه با طبیعت بد رفتاریم هشدار خیلی خوبی بود خدا خیرت بده

  پاسخ به نظر
  + 1 - 0
دیدگاه شما در مورد : نامهربانی با طبیعت در میاندورود همچنان ادامه دارد....

نامهربانی با طبیعت در میاندورود همچنان ادامه دارد.... تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ