• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 28880 - تاریخ انتشار : دوشنبه 30 بهمن 1396 - ساعت: 16:16

چاپ

افت کمی و کیفی منابع آب دشت‌های تهران به دلیل چاه‌های غیرمجاز


مدیر دفتر تاسیسات آبی وبرقابی شرکت آب منطقه ای تهران از آبگیری حوضچه های تغذیه مصنوعی در جهت به تعادل رسیدن آب در سفره‌های زیرزمینی خبر داد و گفت: حفر چاه‌های غیرمجاز در دشت‌های استان تهران موجب افت کمی و کیفی منابع آب شده‌ است.

به گزارش میانخبر، محمد شهریاری با اعلام این خبر گفت: متأسفانه برداشت غیراصولی و بیش از حد مجاز از منابع آب زیرزمینی به همراه حفر چاه‌های غیرمجاز در دشت‌های استان در دهه‌های گذشته موجب افت شدید کمی و کیفی در این منابع شده‌ است که پیامدهای سوء آن به صورت تخریب کیفی آب زیرزمینی، نشست سطح زمین، افزایش هزینه پمپاژ و گاهی کاهش جریان آب رودخانه‌ها با توجه به تعاملات هیدرولیکی بین آب زیرزمینی و سطحی نمایان شده‌ است.

شهریاری با بیان اینکه برای جبران کسری سفره های آب زیرزمینی یکی از روش ها، استفاده از پروژه های تغذیه مصنوعی است، بیان کرد: با توجه به اینکه از طریق تصفیه خانه جنوب تهران پساب برای استفاده های کشاورزی ارسال می شود، در برخی از فصول خروجی پساب مورد استفاده کشاورزان قرار نمی‌گیرد در نتیجه جهت مدیریت صحیح منابع آب این بخش از آب در فصول غیر زراعی جهت تامین کسری مخزن آب مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح تغذیه مصنوعی بر بیلان آبخوان تاثیرات مثبتی دارد، تصریح کرد: به منظور تعادل آبخوان و کاهش خسارات اکولوژیکی ناشی از افت سطح آب زیرزمینی، با انتقال پساب فاضلاب، امکان انتقال حدود سه میلیون متر مکعب آب به حوضچه های تغذیه آبخوان در مسیر کانال انجام شد.

شهریاری در پایان خاطرنشان کرد: پروژه های تغذیه مصنوعی با اهداف جبران افت سفره های آب زیرزمینی، کنترل سیلاب و جلوگیری از بروز خسارات احتمالی و جلوگیری از خروج آب های سطحی مازاد در فصول غیر زراعی و استفاده بهینه از آن ها استفاده می شود.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : افت کمی و کیفی منابع آب دشت‌های تهران به دلیل چاه‌های غیرمجاز
دیدگاه شما در مورد : افت کمی و کیفی منابع آب دشت‌های تهران به دلیل چاه‌های غیرمجاز

افت کمی و کیفی منابع آب دشت‌های تهران به دلیل چاه‌های غیرمجاز تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ