• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 28996 - تاریخ انتشار : سه شنبه 08 اسفند 1396 - ساعت: 16:02

چاپ

مذاکره با همسایگان درباره مدیریت منابع آبی مشترک/غرب آسیا به سمت خشکسالی کامل پیش می رود


معاون وزیر خارجه با اشاره به مذاکره با همسایگان درباره مدیریت منابع آبی مشترک، گفت: غرب آسیا به سمت خشکسالی کامل پیش می رود و سیاست‌های کلان ما در جهت جلوگیری از خروج آب از کشور است، البته نه اینکه باعث تشنگی همسایگان شویم.

 به گزارش میانخبر، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در همایش ملی دیپلماسی آب و فرصت‌های هیدروپلیتیک غرب آسیا که توسط انجمن ژئوپلیتیک ایران در دانشکده جغرافیای دانشگاه خوارزمی برگزار شد، طی سخنانی عنوان کرد: در مورد بحران آب خیلی نیازی نیست صحبت شود، چون همه به آن آگاهند.

وی افزود: کاری که ما در گذشته کردیم به دنبال تامین آب بیشتر رفته و رو آوردیم به منابع آب زیرزمینی و از آنها استفاده کردیم و بر بحث مدیریت مصرف آب وقت نگذاشته و سرمایه‌گذاری نکردیم و الان که با کاهش ذخایر زیرزمینی مواجه شدیم، هنوز از حوزه تامین آب صحبت می‌کنیم و بحث دیپلماسی آب را مطرح کرده و اینکه از خارج آب بیاوریم و وزارت خارجه آب بیاورد. باید ببینیم مشکل آب چگونه حل می‌شود و به دنبال مدیریت مصرف آب باشیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه عنوان کرد: ما در پی تامین منابع آب هستیم در حالی که میزان زیادی از آب هدر می‌رود. در قدم اول باید تکلیفمان را روشن کنیم که چقدر به دیپلماسی مربوط می‌شود و نحوه مصرف آب اصلاح شود. 

عراقچی با بیان اینکه ٩٠ درصد آب کشور در کشاورزی مصرف می‌شود که میزان زیادی در این بخش هدر می‌رود، افزود: یک بررسی کلان داشته باشیم که در مقابله با بحران آب چه کارهایی انجام دهیم چه مقدار به داخل مربوط است چه مقدار به خارج. در استان سیستان و بلوچستان که با کمبود آب مواجه است و خیلی‌ها به خاطر سیاست‌های غلط ما درباره تالاب‌ها و سدها بوده و تبعات زیادی به دنبال داشته است از جمله از بین رفتن کشاورزی، مهاجرت‌ها به شهرهای دیگر و ما باید برای اینها فکر کنیم. 

معاون وزیر خارجه گفت: آسان‌ترین کار این است که برویم از افغانستان آب بیاوریم و بگوییم وزارت خارجه چه کار می‌کند. در حالی که با ایده‌های مختلف می‌توان مصرف آب را مدیریت کرد. 

وی افزود: قبل از اینکه متمرکز بر دیپلماسی آب شویم، باید سهم دیپلماسی آب را مشخص کنیم.

به گزارش فارس، عراقچی ادامه داد: ١٠ تا ١١ میلیارد مترمکعب آب از کشور خارج می‌شود. تقریبا حدود ٩ میلیارد مترمکعب آب وارد می‌شود. میزان نزولات آسمانی کشور حدود ٤٠٠ میلیارد مترمکعب است و حدود سه چهارم آن تبخیر می‌شود. باید مدیریت کنیم جلوی تبخیر نزولات آسمانی را بگیریم که البته به سرمایه گذاری زیاد نیاز دارد، می‌توانیم خیلی از نگرانی‌ها را رفع کنیم.  

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره دیپلماسی آب گفت: آنچه الان به این عنوان (دیپلماسی آب) شناخته شده امروزه تحت عنوان دیپلماسی آب‌های فرامرزی است.  

*آب می‌تواند به منازعه تبدیل شود

وی گفت: آب ظرفیت بزرگی دارد که به منازعه تبدیل شود، چه بین دو روستا، شهر یا کشور، ولی تاریخ نشان می‌دهد آب در طول تاریخ بیشتر به جای اینکه موضوع منازعه و درگیری باشد، موضوعی برای همکاری بوده است.

وی افزود: مذاکره بر سر آب و رسیدن به معاهده درباره منابع آبی کار راحتی نیست. معاهده هیرمند محصول ده‌ها سال مذاکره است. معاهدات مشابهی در اطراف کشور داریم مثل اروندرود.  

عراقچی ادامه داد: اداره مرزی ما در وزارت خارجه بحث مدیریت آب‌های مرزی را انجام می‌دهد و معاهدات با افغانستان درباره نحوه اجرای صحیح معاهده هیرمند است.  

*مشغول مذاکره با همسایگان درباره مدیریت منابع آبی مشترک هستیم

معاون وزیر خارجه گفت: وزارت خارجه در این زمینه فعال است و با همسایگان مشغول مذاکره درباره مدیریت منابع آبی مشترک هستیم.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه منطقه غرب آسیا به سمت خشکسالی کامل پیش می‌رود، گفت: الان از کشورهای منطقه غرب آسیا ٩ کشور هستند که خشکسالی کامل شناخته نمی‌شوند تا ٢٠٢٥ همه کشورهای این منطقه و از جمله ایران خشکسال شناخته می‌شوند.

وی افزود: در شرایط خشکسالی همه کشورها به دنبال استفاده کامل از منابع آبی خودشان هستند و همه سعی می‌کنند اجازه ندهند این منابع از کشورشان خارج شود. همسایگان ما چنین خواهند کرد و از جمله ما. سیاست‌های کلان کشور در این جهت است که جلوی خروج آب از کشور گرفته شود، نه اینکه ما با خروج آب از کشور باعث تشنگی همسایگان شویم. اما وقتی مردم ما به آب نیاز دارند طبیعی است جلوی خروج آب از کشور گرفته شود و همسایگانمان نیز این چنین هستند.   

عراقچی خاطرنشان کرد: دیپلماسی آب‌های فرامرزی یک بخش عمده از دیپلماسی آب است ولی دیپلماسی آب ابعاد جدیدتری را هم گرفته و یک بعد دیگر آن دیپلماسی آب مجازی است. این الان در خیلی از کشورها از جمله کشورهای کم آب بحث می‌شود که چه کالایی را تولید کنیم که کمتر آب مصرف شود.  

وی گفت: این لازمه‌اش تجدیدنظر اساسی در تجارت و واردات و صادرات کشور است، یک بررسی جدی و هوشمند نیاز است که کشور براساس بحران کم آبی چه کالاهایی را باید تولید کند. شاید لازم باشد در مفهوم کالاهای استراتژیک یک مقدار تجدیدنظر کنیم.  

عراقچی گفت: اگر قبول داریم آب کالای استراتژیک است باید فکر دوباره کنیم که چه کالاهایی آب زیادی می‌برد و برعکس. در کنار این البته بحث استقلال غذایی کشور هم مطرح است. تولید غلات در کشور هر کیلویی بالای یک کیلومترمربع آب مصرف می‌کند که بسیار از استانداردهای جهانی بالاتر است. 

وی ادامه داد: خیلی کالاهایی که صادر می‌کنیم آب بسیار زیادی برای تولید آنها مصرف می‌شود و اینجاست که باید دیپلماسی هوشمندانه در تجارت کشور شکل بگیرد و صادرات و واردات کشور هوشمندانه شود و باید به سمت ارتباطات تجاری متفاوتی با دیگر کشورها برویم و نقش دیپلماسی کشور در این حوزه کلیدی است.

عراقچی به عنوان نمونه بیان کرد: هلند یکی از پرآب‌ترین کشورهای دنیاست. میزان صادرات آب ایران به هلند قابل توجه است آن هم در قالب کالاهایی که آب زیادی مصرف می‌‌کند.

*توافق با 11 کشور برای کشت فراسرزمینی

وی افزود: مقوله دیگری که در بحث دیپلماسی آب مطرح است، بحث کشت فراسرزمینی است. براساس آن ما کالاهایی که نیاز به آب زیاد دارد را به کشورهایی ببریم که آب زیادی دارند و در آنجا زمین‌هایی را در اختیار بگیریم و با استفاده از آب در آنجا اقدام به تولید کنیم. در این زمینه وزارت خارجه کار زیادی کرده، الان با حدود ١١ کشور توافق داریم که کشت فراسرزمینی کنیم و وزارت خارجه موفق شده زمین‌هایی را در اختیار بگیرد، هکتارها زمین، ولی متاسفانه هیچکدام به بهره برداری نرسیده و هماهنگی داخلی نبوده یا نشده و به هر حال نهادهایی که این زمین‌ها را در اختیار گرفتند نتوانستند استفاده کامل را کرده و کالای لازم را تولید کنند.  

عراقچی به بحث انتقال آب از دیگر کشورها نیز اشاره کرد و گفت: مثلا انتقال آب از  تاجیکستان از جمله ایده‌هایی است که درباره آن فکر می‌شود.  

وی گفت: حوزه بسیار مهم در دیپلماسی آب، بحث صرفه جویی در مصرف آب و کمکی که سیاست خارجی با انتقال تجربیات بین‌المللی می‌تواند انجام دهد. در مورد تهران شهرداری ژاپن برای همکاری با شهرداری تهران به منظور کنترل هدر رفت آب اعلام آمادگی کرده و حتی جائیکا در ژاپن برای مشارکت نیز اعلام آمادگی کرده و مطالعاتی نیز شروع شده است.

به گفته این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان انتقال تجربیات بین‌المللی، ایجاد همکاری‌های بین‌المللی در خصوص مصرف بهینه آب مقوله مهمی است که دیپلماسی آب باید به آن وارد شود و به کشور کمک کند.  

عراقچی بیان کرد. الان در سیستان و بلوچستان مشکل آب داریم، در زمان فصل سیلاب بعضا تا 2 میلیارد مترمکعب آب وارد کشور می‌شود، ما اینها را در چاه نیمه‌ها پر می‌کنیم ولی به دلیل گرمای زیاد هوا در فاصله کوتاهی اکثر این آب تبخیر می‌شود. دیپلماسی آب باید این تجربیات را منتقل کند.   

وی گفت: الان برای مقابله با گرمایش زمین بودجه‌های سنگینی در دنیا اختصاص داده شده، ولی ما تا الان خیلی نتوانستیم این بودجه‌ها را جذب کنیم. البته به یک فضای مساعد سیاسی نیاز دارد و دیپلماسی کشور می‌تواند نقش عمده‌ای را ایفا کند، به سرمایه‌گذاری هم نیاز است.

عراقچی افزود: شنیدم که دریاچه ارومیه به حدود ٧ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد یا سرمایه گذاری برای مقابله با چاه‌های غیرقانونی در کشور که حدود ٣٠٠ هزار چاه غیرقانونی در کشور است که البته این کارها هزینه‌بر است و به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.  

وی گفت: دیپلماسی و سیاست خارجی کشور حتما باید مقوله آب و مقابله با بحران آب را در دستورکار قرار دهد. باید یک آمایش کلی کنیم که سهم هر کس در مقابله با بحران آب چقدر است.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : مذاکره با همسایگان درباره مدیریت منابع آبی مشترک/غرب آسیا به سمت خشکسالی کامل پیش می رود
دیدگاه شما در مورد : مذاکره با همسایگان درباره مدیریت منابع آبی مشترک/غرب آسیا به سمت خشکسالی کامل پیش می رود

مذاکره با همسایگان درباره مدیریت منابع آبی مشترک/غرب آسیا به سمت خشکسالی کامل پیش می رود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ