• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 29003 - تاریخ انتشار : سه شنبه 08 اسفند 1396 - ساعت: 16:20

چاپ

کشورهای غربی در غوطه دنبال منافع سیاسی‌اند/ قطر با موج‌سواری در «غوطه» دنبال بازگشت به سوریه است


یکی از معارضان سوری از مذاکره قریب الوقوع مستقیم بین معارضان و دولت درباره قانون اساسی خبر داد و گفت جریان سازی رسانه‌های قطر درباره غوطه به دلیل تلاش برای بازگشت به سوریه است.

به گزارش میانخبر، «هیثم مناع»، دبیر کل جریان ملی دموکراتیک معارضان سوریه در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» درباره مرحله پس از کنفرانس گفت‌وگوهای سوریه در سوچی و تماس‌هایی که برای عملی شدن محصول این کنفرانس جریان دارد، سخن گفت.

مناع اعتراف کرد که کشورهای غربی خواهان اجرایی شدن نتایج کنفرانس سوچی روسیه نیستند اما تماس‌های روسیه در این زمینه ادامه دارد.

این چهره معارض سوری همچنین خبر داد چیزی که معارضان در سوچی خواستند نظام پارلمانی برای سوریه است و چیزی که هیات دولت سوریه خواست عدم تعرض به نظام ریاست جمهوری است.

مناع همچنین گفت که می‌توانیم به نظامی شبه ریاستی و شبه پارلمانی و نه نظام مطلق ریاستی دست یابیم.

وی اظهار داشت: در خصوص موضوع مرکزی و غیرمرکزی بودن حکومت در سوریه هم با یکدیگر موافق بودیم به گونه‌ای که برای هر استان نمایندگانی در سطح استان انتخاب می‌کنیم نه چیزی که هم اینک معمول است و استاندار از استان دیگری می‌آید و اطلاع و اشراف وی نسبت به مشکلات استان زمان بر می‌شود.
 
معارض سوری درباره پیگیری نتایج کنفرانس گفت‌وگوهای سوریه در سوچی اظهار داشت: روس‌ها تلاش کردند تا به مرحله مذاکره مستقیم بین ما و دولت سوریه ورود کنیم آنها هیات‌هایی را به دمشق فرستادند تا فرآیند سوچی را به پیش ببرند آنها به ژنو آمدند و با نمایندگان گروه‌های معارض چهار گانه شامل  (قدری جمیل أحمد الجربا، رنده قسیس وهیثم مناع ) ملاقات کردند.

وی افزود:  روس‌ها پیشنهاد مذاکرات مستقیم را دادند و ما و دولت سوریه آن را پذیرفتیم و این امکان بود که بین هیاتی از دولت و گروه‌های معارض در نو دیداری در ژنو برگزار شود اما حوادث غوطه این دیدار رابه تعویق انداخت.

مناع درباره مضمون این دیدار با اشاره به اینکه در وهله نخست قانون اساسی را مورد بررسی قرار خواهد گرفت، افزود: روس‌ها پیشنهاد دادند که این دیدار در دمشق باشد اما به دلیل بازداشت عبدالعزیز الخیر و رجاء الناصر مخالفت شد و باید نخست آنها آزاد شوند، ما دری را که می توان باز کرد نمی‌بندیم.

معارض سوری در خصوص پدیده اختلاف داخل صفوف معارضان گفت: یکی از افسران جدا شده از ارتش سوریه و از چهره‌های بارز مخالفان که عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد او راهبرد حزب الله در رویارویی با دشمن بود هم اینک مخالفت مواضع معارضان است.

مناع درباره حوادث غوطه شرقی ضمن متفاوت خواندن قوانین جنگ با وضعیت آنچه انقلاب در کشورش خواند، گفت: بهتر این است که جبهه النصره و همه جنایاتکاران خارجی از غوطه شرقی خارج شوند و در این خصوص توافقی منعقد شود چون جیش الاسلام قادر به اتخاد چنین تصمیمی است.

وی افزود: موج رسانه‌ای به رهبری قطر که تحت عنوان اوضاع انسانی در غوطه جریان دارد دلیلش این است که قطر می‌خواهد از طریق گروه فیلق الرحمن که وابسته به این کشور است، به پرونده سوریه بازگردد و حوادث غوطه طرف‌ها را وادار به گفت‌وگو با قطر درباره حضور گروه فیلق الرحمن می‌کند.

این چهره معارض سوری تاکید کرد: قطری‌ها احساس می‌کنند که دست خالی از سوریه بیرون آمدند و اگر موج رسانه‌ای قطر درباره غوطه به دستاوردهایی رسیده به این دلیل است که هیچ کسی هم اینک از عفرین حرفی نمی‌زند و اردوغان در آنجا هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد و قطر از طریق گروه فیلق الرحمن در غوطه شرقی که وابسته به خودش است، می‌خواهد به پرونده سوریه بازگردد و کشورهای غربی نیز از طریق پرونده انسانی بازمی گردند.

مناع تاکید کرد: هیچ کدام از کشورهای غربی که صدایشان را برای غوطه بالا برده اند، چیزی خرج اهالی غوطه نمی‌کنند و دلشان به حال آنها نمی‌سوزد بلکه از اهالی غوطه برای اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند.

دبیر کل جریان ملی دموکرات همچنین خبر داد اتحادیه اروپا هشت میلیون یورو به معارضان سوریه و بخصوص هیات عالی مذاکرات تحت عنوان کمک به آموزش مسئولین و کارگاه‌های معارض به منظور بررسی قانون اساسی و عدالت انتقالی و همچنین رسیدگی به پرونده بازداشتی‌ها داده است.

مناع افزود: اتحادیه اروپا همچنین به اشخاصی که مسئول اجرای این پروژه می شوند ۹ هزار یورو بخشیده است.

وی از کمیته عالی مذاکرات سوریه خواست اشخاصی با کفایت را برای این کار نامزد کند و آنهایی را که ویژگی‌های کار در این زمینه را ندارند دخالت ندهد و اینکه برگزاری این سمینارها و کارگاه های آموزشی صرفا به قصد سیاحت نباشد بخصوص که برای طرح آموزش معارضان درباره عدالت انتقالی تنها از جمع ۳۰ نفر ۲ وکیل نامزدشدند.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : کشورهای غربی در غوطه دنبال منافع سیاسی‌اند/ قطر با موج‌سواری در «غوطه» دنبال بازگشت به سوریه است
دیدگاه شما در مورد : کشورهای غربی در غوطه دنبال منافع سیاسی‌اند/ قطر با موج‌سواری در «غوطه» دنبال بازگشت به سوریه است

کشورهای غربی در غوطه دنبال منافع سیاسی‌اند/ قطر با موج‌سواری در «غوطه» دنبال بازگشت به سوریه است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ