• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 2914 - تاریخ انتشار : دوشنبه 13 مرداد 1393 - ساعت: 09:37

چاپ
حجاب ، سلاح زن در ادوار تاریخ/ماهواره هایی که آتش به حجاب زد

حجاب ، سلاح زن در ادوار تاریخ/ماهواره هایی که آتش به حجاب زد


فلسفه حجاب بر ایمنی و مصونیت زن در اجتماع تاکید دارد و برهمگان واضح است که زن به واسطه زیبایهای خدادادی نیاز به پوشش جهت امنیت و آسایش دارد.

به گزارش میانخبر ، قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضوا مِنْ أَبْصرِهِمْ وَ یحْفَظوا فُرُوجَهُمْ ذَلِک أَزْکی لهَُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ بِمَا یَصنَعُونَ(۳۰) وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَتِ یَغْضضنَ مِنْ أَبْصرِهِنَّ وَ یحْفَظنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا مَا ظهَرَ مِنْهَا وَ لْیَضرِبْنَ بخُمُرِهِنَّ عَلی جُیُوبهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَائهِنَّ أَوْ ءَابَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَنِهِنَّ أَوْ بَنی إِخْوَنِهِنَّ أَوْ بَنی أَخَوَتِهِنَّ أَوْ نِسائهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَت أَیْمَنُهُنَّ أَوِ التَّبِعِینَ غَیرِ أُولی الارْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظهَرُوا عَلی عَوْرَتِ النِّساءِ وَ لا یَضرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلی اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکمْ تُفْلِحُونَ(31)

ترجمه: به مردان مؤمن بگو دیدگان خویش را از نگاه به زنان نامحرم بازگیرند و پاکدامنی ورزند که این برایشان پاکیزه ‌تر است، زیرا خدا از کارهایی که می‌کنید آگاه است (۳۰) و به زنان باایمان بگو چشم از نگاه به مردان نامحرم فروبندند و پاکدامنی کنند و زینت خویش را جز آنچه که طبعاً از آن آشکار است آشکار نسازند و باید که روپوش‌هایشان را به گریبان‌ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند مگر برای شوهرانشان، یا پدران و یا پدر شوهران یا پسران و یا پسر شوهران و یا برادران و یا خواهرزادگان و یا برادرزادگان و یا زنان (همجنس خود) و یا آنچه مالک آن شده‌اند یا خدمتکاران مرد که تمایلی به زن ندارند و یا کودکانی که از اسرار زنان خبر ندارند، و مبادا پای خویش را [به گونه‌ای] به زمین بکوبند که آنچه از زینتشان که پنهان است ظاهر شود. ای گروه مؤمنان همگی به سوی خدا توبه برید شاید رستگار شوید.

حجاب ، سلاح زن در ادوار تاریخ

فلسفه حجاب بر ایمنی و مصونیت زن در اجتماع تاکید دارد و برهمگان واضح است که زن به واسطه زیبایهای خدادادی نیاز به پوشش جهت امنیت و آسایش دارد.

حجاب یک اصل و رکن مهم برای برپایی و تشکیل خانواده به شمارمیرود که سلامت اجتماع را در پی دارد و باعث رشد جامعه میگردد.

حجاب در سبک زندگی اسلامی از اجزا مهم ان محسوب میگردد و قران کریم نیز بدان تاکید فراوان دارد و هم به زن و هم به مرد ، رعایت ان را سفارش نموده است.

تملک زیبایهای زن و مرد به یکدیگردر قالب سنت حسنه ازدواج، تلاش برای تکامل هم در رسیدن به مراتب کمالات اخلاقی و تربیت فرزندانی مومن از نتایج حجاب اسلامیست.

در عصر جدید و تشدید تقابل بین خیرو شر یا همان اسلام و دشمنان خدا از این حکم الهی نیز نهایت سوء استفاده شده و میشود،علی رغم اینکه انسانها، هرروز شاهد به منجلاب گمراهی کشیده شدن بشر و دوری از خدا هستند، هرروز نتایج اسفبار عریان شدن زنان در جامعه را به تماشا نشسته ایم و نفس سرکش شیطانی بر اسب خویش می تازد و پیروانش را به قهقرای فساد و تباهی می برد.

پدیده ی بی حجابی که بی عفتی و بی جیایی را نیز درپی دارد مانع رشد جامعه و پیشرفت ان میشود و راه را برای استعمارگران و بیگانگان هموار ساخته تا با سرگرم ساختن ملتها به اثار شوم ان از جمله اعتیاد،بیماریهای روحی و روانی ،طلاق و غیره ،به چپاول ثروتهای انان بپردازند که نمونه های بارز ان را در جهان امروز به وضوح می بینیم.

زن در اسلام باعث قوام خانواده و جامعه است و سلامت جامعه را با سلامت خویش تضمین میکند.

کشور ما با فرهنگ اصیل و سالم خویش و دارا بودن زنان عفیف و پاکدامن خویش ،مردان بزرگی را تحویل جامعه داده است که شهدای ما نمونه ان هستند واکنون که دشمنان اسلام با جنگ نرم و از طریق رسانه ها به خصوص شبکه های ماهواره ایی قصد ضربه زدن به فرهنگ اسلامی وایرانی مارا دارند بسیار باید هوشیار باشیم که در این جنگ نادیدنی و ناجوانمردانه، حجاب و پاکدامنی زنان و مردان ما سلاحی مرگبار برای دشمنان ماست.

نگاهی به گذشته تاریخی پوشش زنان در ایران

حجاب و پوشش بانوان در کشور ایران پیشینه ای طولانی و تاریخی دارد به طوری که در کتیبه ها و آثار باستانی به جای مانده از زمانهای گذشته هیچ کس عریان و یا حتی نیمه عریان نیست.

نکته قابل توجه دیگر لباسهای باستانی در مقایسه با البسه امروزی، بلندی و راحتی آنها بود. این نوع لباس‌ها که پوشش کامل را دارا بود و راحتی را هم به همراه داشت علاوه بر ایران در سرزمین های عرب نشین، در کشورهای هند، افغانستان، پاکستان،مراکش و یمن و حتی مردمان بومی آفریقا دیده می‌شد که همه اینها وجهه اشتراکی برای مردمان این سرزمین ها بود.

در هفدهم دی ماه 1314 که یادآور خاطره تلخ کشف حجاب اجباری توسط رضاخان بود به دلیل خفقان حاکم بر آن زمان و حکومت دیکتاتوری، رعایت حجاب توسط بانوان اصیل و معتقد بصورت پنهانی و در خفا انجام می‌شد؛ حتی این بانوان برای عبور و مرور در محله ها نقشه هایی را پی ریزی کرده تا ضمن حفظ جان خود، دین خود را نیز حفظ کنند.

البته جای شکر باقی است که روند کشف حجاب به مرور زمان رو به زوال گذاشت و در نهایت با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و رعایت مسئله حجاب به عنوان یک اصل به کلی فراموش شد؛به طوریکه از انقلاب اسلامی ایران با نام انقلاب حجاب یاد می‌کنند.

به هر صورت می توان گفت مسئله حجاب در ایران به جز محدوده زمانی سالهای 1314 تا 1357 که دچار "بی حجابی" شده بود، همیشه به شکل اسلامی و کامل رعایت شده و همیشه به عنوان یک اصل برای خانم ها برقرار بوده،اصلی که نه به عنوان محدودیت بلکه به عنوان یک رمز،یک سمبل و یک شعار است و در نهایت مصونیت زن را درپی دارد.

مقدمه بالا آشنایی مختصری بود با چگونگی حجاب در زمان باستان و زمان معاصر کشور ایران و مقدمه ای بود برای اینکه دریابیم چرا وضعیت حجاب این روزهای کشور دچار بیماری بدحجابی شده؟! حجاب زنان مسلمان ایران از کجا آمده؟در کجا قرار گرفته؟ و به کجا میرود؟

فراموش نکنیم که "بدحجابی" با "بی حجابی" زمین تا آسمان تفاوت دارد! نوع پوشش در غرب و یا در دوره رضاخان که با نام بی حجابی یا آزادی حجاب شناخته می‌شود،جای هیچ بحثی ندارد؛ به دلیل اینکه قانون بر آزادی حجاب و نداشتن آن است در نتیجه خود به خود ایراد به بی حجابی و رعایت حجاب اسلامی از بین میرود.

اما در سوی دیگر،جامعه ای اسلامی وجود دارد که در آن قانون و اصل بر این است که حجاب به صورت کامل رعایت شود. پس در چنین جامعه ای مسئله بی‌حجابی از بین می‌رود و اصلا وجود خارجی ندارد؛ ولی آنچه تیشه به ریشه این جامعه و دین آن میزند مسئله بدحجابی است که صد برابر از بی حجابی خطرناک تر و زیان بار تر است.

متأسفانه حال و روز حجاب این روزهای کشور زیاد خوب نیست و اسیر بدحجابی شده که برای یک مملکت اسلامی یک آفت اجتماعی محسوب میشود و نوعی تمسخر و توهین به حجاب است.

هرچه از زمان انقلاب به زمان حال نزدیک می‌شویم سیر صعودی بدحجابی را شاهد هستیم که متأسفانه از جانب هیچ نهادی درمان خاصی برای آن درنظرگرفته نمی‌شود.تنها برخورد و درمانی که با این آفت اجتماعی شده،برپایی نهاد گشت ارشاد بوده است؛ که نه تنها یک درمان مقطعی است بلکه عارضه ی تشدید بدحجابی را هم در پی دارد.

به کثرت دیده شده، فردی که توسط گشت ارشاد مورد برخورد قرار میگیرد نه تنها بهبودی در وضع حجابش ایجاد نمی‌شود بلکه بدتر هم می‌شود.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مسئله بدحجابی که به مرور زمان ایجاد شده، باید با کارهای زیر ساختی فرهنگی به مرور زمان درمان و ریشه کن شود و از برخوردهای گازانبری پرهیز شود؛ البته لازم به ذکر است در مقاطع زمانی و مکانی خاص، مانند نیمه شعبان یا چهارشنبه سوری و ... که بدحجابی در آن فوران می‌کند، این نوع برخوردها که مسئولین محترم گشت ارشاد وظیفه ی آن را عهده دار هستند خیلی هم به جاست؛ البته نباید فراموش کرد که کار فرهنگی و ریشه ای همیشه در اولویت باشد.


ماهواره هایی که آتش به حجاب زد

یکی از عواملی که باعث رواج بدحجابی شد، زیاد شدن ماهواره در منازل بود که در سایه ی غفلت نهادهای نظارتی همانند سرطان به جان خانواده ها افتاد. سرپرستان خانواده ها هم خیلی راحت آن را پذیرفتند غافل از اینکه این بشقاب سربه هوا،الگوی فرزندان آنها میشود و آنها را هم سربه هوا و بی قید و شرط خواهد کرد.

ورود ماهواره به منازل می‌تواند معلول بی کیفیت و بی محتوا شدن تلویزیون داخلی باشد،رفته رفته فشن های خیابانی به راه افتاد و دانشگاه ها و مناسبت های خاص،مکانی مناسب شد برای گسترش بدحجابی؛البته هنرمندان هنرمند ایرانی هم بیکار نبودند و با گذشت زمان آنها هم نوع دیگری از فشن بدحجابی را در سینما و تلویزیون به راه انداختند تا خوراک جوانان مشتاق مد جور شود.

مسئولین مربوطه رسانه ملی هم هیچ واکنشی به رواج بدحجابی نشان ندادند و مجوز پشت مجوز بود که برای فیلم ها و سریال ها صادر می‌شد.

لزوم نظارت بر تولیدی ها برای بهبود وضعیت حجاب

همانطور که در ابتدا گفتیم در ایران باستان لباس هایی که دوخته و تولید می‌شد، هم پوشش کامل را داشت و هم راحت بود اما در دهه اخیر تولیدی های لباس انگار در یک کشور غربی و غیراسلامی مشغول فعالیت هستند.

آزادی عمل تولیدی‌های لباس که هیچ فیلتر اسلامی را در دستور کار ندارند بسیار تعجب برانگیز است؛ تولید انواع و اقسام ساپورت ها،مانتوها و شلوارهایی که در شأن زن و دختر ایرانی نیست و هیچ مصونیتی را هم در پی ندارد، از جمله هنرهایی است که از این تولیدی های آزاد و منشوری خلق می شود.

معصومه مالدارمطالب مرتبط با : حجاب ، سلاح زن در ادوار تاریخ/ماهواره هایی که آتش به حجاب زد
برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • دوشنبه 13 مرداد 1393 - 13:00 رسولي

  جانا كه سخن از زبان ما ميگويي دقيقا همينطوري كه گفته شده است وضعيت فعلي چندان خوب نيست وبايد كارهايي صورت بگيرد

  پاسخ به نظر
  + 7 - 1
 • دوشنبه 13 مرداد 1393 - 13:04 همشهري

  به نظر بنده بايد ماهوارها جمع اوري شود چون فساد اصلي و اختلافات هرخانواده بيشترشان اين شيطان خانگي است كه اميدوارم با اقدامات مسئولين مربوطه اين كار خدا پسندانه انجام گيرد تشكر از مطلب زيباتون ياعلي

  پاسخ به نظر
  + 8 - 0
 • دوشنبه 13 مرداد 1393 - 20:12 سوركي

  با تشكر ازمديرت خوب ميانخبر كه همچين مطالبي را دزاختيار ما قرار ميدن اگرميشود بازهم ازاين مطالب هاهم بگزاريد ممنون

  پاسخ به نظر
  + 3 - 0
دیدگاه شما در مورد : حجاب ، سلاح زن در ادوار تاریخ/ماهواره هایی که آتش به حجاب زد

حجاب ، سلاح زن در ادوار تاریخ/ماهواره هایی که آتش به حجاب زد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ