• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اسلاید شو

کد خبر : 29261 - تاریخ انتشار : جمعه 17 فروردین 1397 - ساعت: 15:51

چاپ
ضرب شست ویژه‌ای به برهم‌زنندگان برجام نشان خواهیم داد/ آمادگی برای بازگشت سریع به غنی‌سازی ۲۰ درصد

صالحی عنوان کرد

ضرب شست ویژه‌ای به برهم‌زنندگان برجام نشان خواهیم داد/ آمادگی برای بازگشت سریع به غنی‌سازی ۲۰ درصد


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در صورت خروج آمریکا و عقب‌نشینی اروپا و قدرت‌های بزرگ دیگر از برجام، به گونه دیگری عمل کرده و ضرب شست ویژه‌ای به برهم زنندگان نشان خواهیم .

به گزارش میانخبر، مراسم سالانه دیدار نوروزی ریاست و معاونین سازمان انرژی اتمی با کارکنان این سازمان ، با حضور جمع کثیری از پرسنل در روز سه شنبه 14 فروردین ماه در سالن اجتماعات خوارزمی سازمان برگزار شد.

در این مراسم علی اکبر صالحی ضمن تبریک سال نو به همکاران و خانوادۀ بزرگ صنعت هسته ای سال پیش رو را برهه ای حساس در عمر 40 سالۀ نظام جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: طی سه الی چهار ماه آینده گردنه های بسیار مهمی در عرصه بین المللی داریم که باید از آن به نحو مطلوبی عبور کنیم و این امر تنها با وفاق ملی، همدلی، همزبانی و صرف نظر از مسائل اختلاف برانگیز محقق خواهد شد.

وی با اشاره به تلاشها و زحمات بیشماری که برای توافق برجام صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: دشمنان باید بدانند که در شرایط برگشت پذیری برجام -علیرغم اینکه هیچگاه بدنبال چنین شرایطی نیستیم- شرایط ویژه ای رقم خواهد خورد و زمانی که مسئولان بلندپایه نظام اراده کنند، ضرب شست ویژه ای برای برهم زنندگان این توافق خواهیم داشت.

صالحی افزود: البته هیچ گاه بدنبال حدوث چنین وضعیتی نیستیم. ما به جد به دنبال حفظ منافع و حاکمیت ملی خود هستیم اما درصورت خارج شدن آمریکا و عقب نشینی اروپا و قدرتهای بزرگ دیگر از این توافق، قطع به یقین به گونه دیگری عمل خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه سال 97 ، سال پُر چالشی برای کشورمان در عرصۀ بین المللی خواهد بود، افزود: ما در این سال در گردنۀ ترامپ قرار داریم، فردی تاجر مسلک که علم تجارت را وارد علم سیاست کرده و با تصمیمات غیرقابل پیش بینی سعی براین دارد تا آراء خویش را در عرصه بین الملل به پیش ببرد. از جمله همین مسئله مذاکره با کره شمالی است که علیرغم آنکه به ظاهر کرۀ شمالی در یک توازن بازدارندگی قرار دارد، اما دورنمای مذاکرات این دو کشور در فضایی مبهم و پیچیده قرار گرفته که نتایج آن برای کشور ما هوشیاری و بیداری مضاعفی را در عمل و در تصمیمات سرنوشت ساز کشور می طلبد.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه های در دست انجام سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: وقتی از این سازمان در افکار عمومی صحبت می‌شود کلماتی چون سانتریفیوژ، نطنز، آب سنگین و ... در ذهن متبادر می‌شود، حال آنکه ابعاد کاری و خدمات اجتماعی این صنعت بسیار وسیع است. در حال حاضر پروژه مرکز یون درمانی با مشارکت کشور اتریش در حال پیگیری است. مقدمات احداث این مرکز از سال گذشته در دست انجام است که درصورت تحقق، خدمات ارزشمند و دستاوردی عظیم برای ملت ایران دربر خواهد داشت. از طرف دیگر در بحث GMP رادیو داروها نیز متخصصان و مهندسان سازمان، پروژه بزرگ 60 میلیون یورویی به علاوه 100 میلیارد تومان را در دست اجرا دارند که ایران را از لحاظ تولید رادیوداروهای با کیفیت در شرایط متفاوتی قرار می دهد.

وی در ادامه افزود: سازمان انرژی اتمی همچنین احداث دو نیروگاه جدید در بوشهر را در حال انجام دارد که همکاران پر تلاش ما در بوشهر در حال پیش برد آن هستند. ضمن آنکه در زمینه اکتشاف و استخراج هم دستاورهای خوبی برای ملت عزیز ایران داریم که همزمان با روز ملی فناوری هسته ای بخشی از آن در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

صالحی سال گذشته را در پیشرفت برنامه ها و طرح های پیش روی صنعت هسته ای سالی پُربار توصیف کرد و افزود: علیرغم تنگناهای موجود، واقعاً کارهای شایسته ای در سال 96 با همت همکاران سازمان صورت گرفته که انشاالله در روز ملی فناوری هسته ای از برخی از آنها رونمایی خواهد شد.

وی در این بخش از سخنانش با اشاره به برخی مواضع غیر منصفانه داخلی از سوی مخالفان برجام خاطرنشان کرد: ای کاش مسائل در کشور با لحاظ کردن انصاف مورد ارزیابی قرار می گرفت. زمانی که رئیس جمهور آمریکا توافق برجام را بدترین معاهده برای کشور خود می‌داند، عده ای در داخل در حال تکذیب و یا تخفیف این دستاورد و بطور کل تلاش ها و پیشرفت های دانشمندان ما هستند و با طرح مسائل شبهه برانگیز سعی دارند بذر ناامیدی در جامعه بپاشند. در حالی که عبور از بحران های پیش روی کشور نیازمند وفاق ملی و همبستگی تمامی جبهه های سیاسی داخل کشور است.

*امیدواریم ظرف سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور خنداب باشیم/ گازدهی به سانتریفیوژها در فردو در عرض ٤ روز
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره خروج آمریکا از برجام گفت: وظیفه ما در سازمان آمادگی برای برگشت پذیری است و می توانیم در عرض چهار روز سانتریفیوژها در فردو را گازدهی کرده و غنی سازی ٢٠ درصد انجام دهیم.

همچنین، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگویی در آستانه ٢٠ فروردین روز ملی فناوری هسته ای عنوان کرد: امسال شاهد دستاوردهای چشمگیر و افتخارآفرینی خواهید بود برای مثال ما تا به امروز برای حوزه سلامت سه نوع سانتریفیوژی که در بازار به طور عادی پیدا نمی شود که بتوانید بخرید را ساختیم و توانستیم این سانتریفیوژها که اساس برخی از کارخانجات حوزه سلامت مثل واکسن سازی و یا ساخت داروهای جدید است، مثل سانتریفیوژهای اولترا و سانتریفیوژهای توبولار را برایشان ساختیم.

وی افزود: سانتریفیوژی هم امسال به شرکت نفت تحویل می شود که در چاه های حفاری از آن استفاده می شود، سانتریفیوژ دکتانت که خیلی پیشرفته است و می توان گل حفاری را از طریق این سانتریفیوژ بازیابی کرد که این هم به محیط زیست کمک می کند و هم به نفع صنعت نفت است.

معاون رئیس جمهور گفت: علاوه بر توانستیم دستگاهی را بسازیم که از رطوبت هوا و با حداقل انرژی بتواند آب تولید کند.

صالحی درباره نخستین بیمارستان هسته ای نیز عنوان کرد: انشالله در سالجاری ١٣٩٧ عملیات نخستین بیمارستان هسته ای شروع می شود و امیدواریم ظرف سه چهار سال آینده بتوانیم اقدام به راه اندازی این بیمارستان کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در ساغند و اردکان هم خبر خوشی داریم که ٢٠ فروردین اعلام می کنیم، خبر خوشی است و در عرصه بین المللی پیام دارد.

صالحی بیان کرد: هر جایی که بخواهند برای ما محدودیت ایجاد کنند ما قطعا راهی پیدا می کنیم که آن محدودیت را دور بزنیم.

وی که با شبکه خبر گفتگو می کرد، درباره آینده برجام و خروج آمریکا از توافق نیز خاطرنشان کرد: وظیفه ما در سازمان انرژی اتمی آمادگی برای برگشت پذیری است. یک هزار و ٤٤سانتریفیوژ ما در فردو نصب هستند ولی در خلا هستند و گازدهی نمی شوند، ما میتوانیم در عرض چهار روز گازدهی کرده و غنی سازی ٢٠ درصد را انجام دهیم.

وی درباره راکتور آب سنگین خنداب (اراک) گفت: طراحی مفهومی و طراحی پایه راکتور پایان یافته و کارشناسان چین، آمریکا و ١+٥ آن را تایید کرده و مهر زده اند و طراحی مفهومی راکتور ما دارای مهر استاندارد یک کشور پیشرفته است و امیدواریم ظرف سه سال آینده شاهد راه اندازی راکتور باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: کشورهای اطراف ما در حوزه خلیج فارس هم در حال ساخت نیروگاه هستند، ولی کدام کشور در حال بهره برداری است، ما خودمان این کار را انجام می دهیم و اینجاست که مایه افتخار است.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : ضرب شست ویژه‌ای به برهم‌زنندگان برجام نشان خواهیم داد/ آمادگی برای بازگشت سریع به غنی‌سازی ۲۰ درصد
دیدگاه شما در مورد : ضرب شست ویژه‌ای به برهم‌زنندگان برجام نشان خواهیم داد/ آمادگی برای بازگشت سریع به غنی‌سازی ۲۰ درصد

ضرب شست ویژه‌ای به برهم‌زنندگان برجام نشان خواهیم داد/ آمادگی برای بازگشت سریع به غنی‌سازی ۲۰ درصد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ