• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 29263 - تاریخ انتشار : جمعه 17 فروردین 1397 - ساعت: 15:55

چاپ
منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟/ پاسخ به دو سوال

منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟/ پاسخ به دو سوال


بسیاری از کالاها در داخل تولید می‌شوند که مواد اولیه‌ یا اجزایش خارجی است؛ و در اینجا طبق مقررات با مجوز قانونی مونتاژ و عرضه می‌شوند، نمی‌توان گفت که این کالاها خارجی هستند.

به گزارش میانخبر، به بهانه نامگذاری سال جدید به حمایت از کالای ایرانی پاسخ حجت‌الاسلام ‌فلاح‌زاده به دو سوال مطابق با فتوای رهبر انقلاب را بازخوانی خواهیم نمود:

منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟ اگر اجزای یک کالا در خارج از کشور تولید شده و فقط در کشور ما سر هم می‌شود، می‌توان آن کالا را ایرانی نامید؟ مصرف کالایی که مشابه ایرانی ندارد، چه حکمی دارد؟

هر چند این سؤال را باید از اهل فن، بازار و تولیدکنندگان پرسید که چه کالایی را ایرانی و چه کالایی را غیرایرانی می‌دانند، اما اجمالاً بسیاری از کالاها در داخل تولید می‌شوند که مواد اولیه‌ یا اجزایش خارجی است؛ و در اینجا طبق مقررات با مجوز قانونی مونتاژ و عرضه می‌شوند، نمی‌توان گفت که این کالاها خارجی هستند، اگرچه در این موارد هم خرید کالایی که صددرصد داخلی است، یعنی متخصصان داخلی آن را طراحی کرده‌اند و می‌سازند بهتر است و این کار به اقتصاد کشور کمک بیشتری می‌کند.

آیا کالاهای تولید داخل که تحت لیسانس کشورهای خارجی هستند، خارجی محسوب می‌شوند؟ خرید این کالاها چه حکمی دارد؟

ممکن است یکسری از اجناس برندش خارجی باشد ولی در داخل تولید بشوند، یا شیوه‌ی تولید خارجی است یا کارخانه‌اش را آنها ساخته‌اند یا تحت لیسانس کشور دیگری باشد، این کالا خارجی محسوب نمی‌شود و خریدش جایز است، مگر اینکه منع قانونی داشته باشد یا بدانیم و مطمئن باشیم که خریداری این کالا موجب کمک به دشمنان می‌شود که در این صورت جایز نیست


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟/ پاسخ به دو سوال
دیدگاه شما در مورد : منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟/ پاسخ به دو سوال

منظور از کالای ایرانی دقیقاً چیست؟/ پاسخ به دو سوال تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ