• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 29299 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 31 خرداد 1397 - ساعت: 14:44

چاپ
خواست اول مردم انجام عقب نشینی‌ها است/ 100 درصد مردم عوارض کسبی پرداخت نمی‌کنند

شهردار سورک:

خواست اول مردم انجام عقب نشینی‌ها است/ 100 درصد مردم عوارض کسبی پرداخت نمی‌کنند


شهردار سورک با اعلام اینکه شهرداری سورک بعد از 22 سال فاقد سیستم اتوماسیون اداری است، افزود: در این شهرداری حدود هفت سال حسابرسی انجام نشده است و این موضوع خوبی نیست.

به گزارش میانخبر، حسین طبری در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به آغاز فعالیت خود در اسفند سال گذشته به عنوان شهردار سورک، اظهار کرد: در آن زمان طی صورتجلساتی که برای تغییر و تحول با سرپرست شهرداری آقای علی‌نژاد انجام شد نزدیک به 4 میلیارد تومان بدهی شهرداری بوده است.

وی بیان کرد: ابتدای شروع فعالیتم بالغ بر 270 میلیون تومان کل موجودی شهرداری بود که می‌بایست حقوق شب عید، عیدی، پاداش و مطالبات شرکت‌ها را در پایان سال پرداخت می‌کردم.

شهردار سورک با اعلام اینکه شهرداری سورک بعد از 22 سال فاقد سیستم اتوماسیون اداری است، افزود: در این شهرداری حدود هفت سال حسابرسی انجام نشده است و این موضوع خوبی نیست.

طبری تصریح کرد: ما در واحدهای خودمان نیروهای توانمندی داریم و حداقل شاخص‌ها را دارا هستیم ولی اینکه این نیرو بتواند خلاقیتش را بروز دهد و نیرو را در جای خود و در جهت درست استفاده کردن یک هنر است.

وی با اشاره به اینکه اکثریت نیروهای شهرداری از نیروهای بومی و توانمند هستند، خاطرنشان کرد: سعی کردیم در یک بازه زمانی سه ماهه تغییر و تحول نداشته باشیم بلکه بعد از شناخت کامل این اتفاق بیفتد.

این مسئول اضافه کرد: در این حد فاصل و اصلاح ساختار اداری دنبال اتوماسیون و ابلاغ دستورالعمل‌ها و ضابطه‌ها به دوستان با تشکیل شورای اداری و کارگروه‌های لازم؛ کارگروه حقوق و دستمزد و رفاه، کارگروه عقب‌نشینی، کارگروه درآمد، شورای اداری، کارگروه مشاورین و کارگروه عقب نشینی در جهت رفع مشکلات و هم پوشانی در شهرداری گام برداریم.

شهردار سورک با تأکید بر اینکه سعی کردیم در سال جاری هزینه‌های شهرداری را کاهش و درآمدها را افزایش دهیم، یادآور شد: مشکلات شهرداری با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و تصمیماتی که قانون‌گذاران در مجلس شورای اسلامی در سال 97 گرفتند و تغییراتی که در قانون مالیات بر ارزش افزوده و حذف بعضی از بندها و تبصره‌هایی که منابع درآمدی شهرداری را تأمین می‌کردند، اتفاق افتاد که این موضوع وضعیت را حادتر کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به عنوان مثال موضوع تبصره 2 ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده که سه هزار و 200 میلیارد تومان دراختیار سازمان همیاری شهرداری‌ها قرار می‌دادند حذف شده و شهرداری سورک در این قالب سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون تومان دریافتی داشت که مجلس در بودجه سال 97 آن را حذف کرد.

طبری با اعلام اینکه کل درآمد شهرداری از ابتدای سال گذشته تا بهمن ماه 2میلیارد و چهارصد میلیون تومان بود یعنی 50 درصد درآمد شهرداری حذف شد، تصریح کرد: شهردار سورک حداقل ماهی 250 میلیون تومان هزینه جاری آن از جمله حقوق، استهلاک شهرداری و خدمات است یعنی شهرداری سورک حدود سه میلیارد تومان در سال هزینه جاری دارد به غیر از کارهای عمرانی که با وضعیت موجود باید هزینه‌ها را پایین بیاوریم و دنبال درآمد پایدار باشیم که دو معقوله مرتبط به هم هستند.

شهردار سورک با بیان اینکه عناصر سازنده شهر متشکل از چند آیتم بوده و عقب نشینی یکی از آنها است که لازمه آن بلوک و سیمان، ماسه و پیاده‌رو سازی، زیبایی شهری، گل وگیاه، پایه چراغ و ... است، ادامه داد: فاز اول گلخانه تقریبا در حدود 600 متر در حال آماده سازی است، بلوک‌زنی شهرداری آغاز شده، سوله ساخت جداول و سنگ فرش ساخته شده و دستگاه‌ها منتقل شدند و ظرف یک هفته آینده خط تولید آن آغاز می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: طراحی پایه چراغ‌هایی که مختص سورک است با لوگوی شهرداری سورک و المان‌هایی که در راستای زیباسازی شهرداری سورک به کار گرفته می‌شود ساخته می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه آنچه که شهرداری‌های دیگر در حال انجام هستند را با یک پنجم قیمت در حال انجام هستیم، افزود: حدود 50 تا 80 درصد صرفه‌جویی در هزینه و همچنین در زمینه درآمدی که شهرداری یک سازمان عمران یا شرکت تولیدی داشته باشد، می‌تواند به همشهریان و روستاهای شهرستان خدمات ارائه دهد که جزو درآمد پایدار است.

طبری بیان کرد: از جمله افرادی هستم که به‌دنبال برنامه‌های فرهنگی بوده و هستم و امروز در مقام شهردار می‌خواهم زمانی اولین همایش برگزار شود تا ما خجالت نکشیم که شهردار این شهر هستیم، سعی ما بر این است که در کوتاه مدت کارهای عمرانی انجام شود و در همین زمان اولین برنامه فرهنگی را داشته باشیم.

شهردار سورک با اشاره به اینکه همکاران شهرداری شب و روز در حال فعالیت هستند و با توجه به مشکلات زیاد نیروی انسانی جوابگو نیست، خاطرنشان کرد: چهار میلیارد تومان شهرداری بدهی داشت که فقط در یک فقره 200 میلیون تومان شهرداری بدهی به یک مرکز زباله در یکی از شهرهای اطراف به مدت دو سال و نیم پرداخت نشد و در تمام پروژه‌هایی که در سنوات گذشته انجام شده یک ریال پرداختی نداشتند و در غالب دیونات مانده است.

وی با اعلام اینکه توانمندسازی نیروی انسانی زمان‌بر است، اضافه کرد: اگر همزمان بخواهیم بدهی‌ها را دهیم و حقوق‌ها را پرداخت کنیم و همچنین زیرساخت‌ها را فراهم و کار رونمایی و کارهای اجرایی برای مشکلات مردم را انجام دهیم بسیار کار سختی است، نباید انتظار داشت که مشکلات 22 ساله از زمان تأسیس شهرداری تاکنون در طول مدت کمتر از سه ماه حل شود.

طبری با تأکید بر اینکه مردم همه کاره ما هستند و بنده خود را شهردار نمی‌دانم بلکه هنوز خودم را منتخب مردم و عضو شورا می‌دانم، ادامه داد: اگر این ذهنیت وجود داشت که نمی‌توانم در مقام شهردار به مردم خدمت کنم به دنبال این جایگاه نمی‌رفتم، تمام کارها در راستای رفاه حال مردم است و تصمیم گیرنده مردم هستند.

وی با بیان اینکه شهرداری یک نهاد غیردولتی است و جیب شهرداری متصل به جیب مردم بوده و مردم باید پای کار باشند، تصریح کرد: طبق نظرسنجی که انجام شد عقب نشینی درخواست نخست مردم است و این عقب نشینی را باید همین مردم انجام دهند، شاید در گذشته اتفاقاتی افتاده و مردم ناراضی هستند و شاید در بعضی مواقع مدعی هستند که برخی کارها نباید انجام می‌شد ولی دلیل بر این نیست که فقط با نگاه به گذشته زندگی کنیم بلکه باید نگاهمان به آینده باشد.

این مسئول اضافه کرد: شهرداری اگر بخواهد کار عمرانی انجام دهد باید فضا داشته و تعضیرات انجام شده باشد، اگر جایی تعریض‌ها انجام نشود نمی‌توان کاری انجام داد.

شهردار سورک با اعلام اینکه در حوزه پرداخت عوارض از جمله نوسازی خودرو کسبی، مردم باید گام بگذارند چون دولت برای خدمات داخل شهر پولی نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: گاهی می‌شنویم که می‌گویند بروید از دولت بگیرید اما باید یادآور شد که دولت دیگر به شهرداری‌ها مثل گذشته پول نمی‌دهد.

وی ادامه داد: 80 درصد پول زباله پرداخت نمی شود، 80 درصد مردم عوارض نوسازی و 100 درصد مردم عوارض کسبی پرداخت نمی‌کنند و باید ماهی 50 تا 80 میلیون تومان هزینه کنیم با این حال شهرداری باید از کجا درآمد کسب کند.

طبری به راه‌اندازی گلخانه و مصالح فروشی در مدت زمان کوتاه اشاره کرد و افزود: هیچ کاری بدون برنامه جواب نمی‌دهد، شهرداری سورک نیاز دارد که برنامه 20 ساله و و پنج ساله تدوین شود و در قالب برنامه عمل کنیم که قطع بر یقین این موضوعات باید اتفاق بی‌افتد.

شهردار سورک با بیان اینکه یکی از کارهایی که باید انجام شود استفاده از خرد جمعی و نظر صاحب نظران در حوزه شهرداری و وزارت کشور است، تصریح کرد: این پتانسیل در شهر سورک وجود دارد، افرادی جزء فرهیختکان شهر هستند و می‌توانند به ما کمک کنند.

این مسئول یادآور شد: در کوتاه مدت لکه‌گیری، نورپردازی و المان‌سازی سطح شهر را در ایام تعطیلات نوروزی داشتیم و در بعد از آن نیز بعضی زیرساخت‌ها را انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه بعد از شروع ساخت گلخانه، بچینگ، سنگ‌ شکن و کارخانه آسفالت در برنامه است، اضافه کرد: در حال حاضر طرح‌های توجیهی که در گذشته انتقاد می‌شد که شهرداری هیچ طرح و برنامه‌ای ندارد، به مردم اعلام می‌کنیم که طرح‌های توجیهی در حال نوشتن است و رایزنی انجام شده و مصوبات نیز گرفته شده است، به زودی در مرحله استقراض و اخذ تسهیلات لازم به شرط تأمین منابع که این پروسه زمان‌بر است و برمی‌گردد به وضعیت اقتصادی دولت که بخواهد به ما کمک کند.

طبری با اعلام اینکه در زمینه جمع‌آوری آب‌های سطحی طرح کامل است و نزدیک به 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، خاطرنشان کرد: همزمان نقشه پارک و فضای سبز گرفته شده و مشاور در حوزه فضای سبز و اصلاح ساختار فضای سبز و حتی کمک به ایجاد گلخانه اخذ شده و مشاور ترافیکی برای اصلاح هندسی بلوار امام رضا گرفته شده تا به حاشیه تجاری کمک کنیم و دسترسی مسافران به حاشیه تجاری را تسهیل کنیم.

شهردار سورک با بیان اینکه شهر سورک فاقد طرح جامع بود اما طرح جامع امروز تدوین شده و در حال تصویب است، یادآور شد: ظرف یک ماه آینده در کارگروه معماری مسکن و شهرسازی بررسی می‌شود.

وی اضافه کرد: کارهای مختلفی از جمله آسفالت معابر در حال انجام است که این شروع کار بوده و انشالله روزی برسد که این فعالیت‌ها از کارهای پیش پا افتاده باشد، این تعهد را به مردم می‌دهم اگر دوستان در مجموعه شورا که تا به امروز همراهی داشتند همچنان همکاری و حمایت کنند و از سوی بعضی مسئولان سنگ اندازی در کار نباشد ظرف سه سال به اندازه 20 سال خدمات ارائه دهیم و سورک را به یک شهر متمایز در رینگ سراسری معرفی کنیم.

طبری با اشاره به اینکه بعضی مسئولان شهری حال سنگ اندازی می‌کنند و جلوی سرعت کار و پیشرفت را می‌گیرند حتما به مردم بدون تعارف معرفی می‌کنم، افزود: از امام جمعه، فرماندار، دادستان، رئیس دادگستری، فرمانده سپاه و همچنین از رئیس سابق اداره برق این شهرستان تشکر می‌کنم.

وی در پایان گفت: از همه مسئولان شهرستانی، اعضای شورا و مردم می‌خواهم که پای کار آیند و هر شخصی در این راه سنگ اندازی کند به مردم معرفی می شود، مستنداتی وجود دارد که تا به امروز دست و پای ما را بستند و انتظار دارند تا شنا کنیم.مطالب مرتبط با : خواست اول مردم انجام عقب نشینی‌ها است/ 100 درصد مردم عوارض کسبی پرداخت نمی‌کنند
دیدگاه شما در مورد : خواست اول مردم انجام عقب نشینی‌ها است/ 100 درصد مردم عوارض کسبی پرداخت نمی‌کنند

خواست اول مردم انجام عقب نشینی‌ها است/ 100 درصد مردم عوارض کسبی پرداخت نمی‌کنند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ