• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اسلاید شو

کد خبر : 29316 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 28 تیر 1397 - ساعت: 18:34

چاپ
​گلایه نماینده اصلاح طلب یادآور عملکرد کدام فراکسیون است؟/ خانم سلحشوری! فراکسیون امید را می‌شناسید؟!

​گلایه نماینده اصلاح طلب یادآور عملکرد کدام فراکسیون است؟/ خانم سلحشوری! فراکسیون امید را می‌شناسید؟!


نماینده زن اصلاح طلب از بی اثر شدن ابزار استیضاح سخن گفته است اما پیشتر باید نگاهی به عملکرد فراکسیون خود در این زمینه بیندازد.

به گزارش میانخبر، اخیرا یکی از نمایندگان فراکسیون امید درباره مناسباتی که در مجلس شورای اسلامی به وجود آمده و وزن مجلس را در فضای سیاسی کشور به شدت کاهش داده است، اعتراض کرد.

پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «گاهی فکر می کنم دیگر پای هیچ استیضاحی را امضا نکنم. متاسفانه استیضاح هم برای مجلسی‌ها یک وسیله‌ای شده. عده‌ای امتیاز می‌گیرند و استیضاح تمام می‌شود. ما مجلسی‌ها از ابزاری که در دست داریم، درست استفاده نکردیم.»

او با بیان اینکه مبارزه با فساد عزم جدی می‌خواهد، درباره اقدامات مجلس در این زمینه گفت: فکر می‌کنم ۶ ماه یا بیشتر است که یک طرح سوال از وزیر صنعت داشتیم با حدود ۲۷ امضا، که در آن درباره بحث خودرو‌ها ۷، ۸ سوال مطرح کرده بودیم، اما هنوز نوبت به بررسی آن نرسیده است. از طرفی، مجلس دو نامه به رییس جمهور داد که نامه اول ۱۸۷ امضا داشت و از آقای روحانی خواستند که تیم اقتصادی خود را جابجا کند.

این نماینده اصلاح طلب درحالی از فضای نامناسب مجلس برای استفاده از ابزار نظارتی خود بر دولت شکوه و شکایت می‌کند که نگاهی به اتفاقات سال های اخیر مجلس که در پرتو عملکرد فراکسیون رخ داده، نشان می دهد که بسیاری از استیضاح ها و همچنین اخطارها که ابزار نظارتی مجلس است به وسیله فراکسیون متبوع این نماینده از اثرافتاده است.

به عنوان مثال فراکسیون امید با استیضاح وزیرانی که عملکرد خوبی نداشتند و یا اینکه عملکرد آنان دارای حرف و حدیث های بسیاری بود، مخالفت کرده و اغلب جلو این موارد را می گرفتند.

به عنوان نمونه اعضای فراکسیون امید با استیضاح وزیر راه در اسفندماه سال 96 مخالفت کردند. همینطور مخالفت با استیضاح وزرای دیگر در کارنامه کاری فراکسیون امید در مجلس دهم ثبت شده است. این موضوع بماند که با وزرایی که برای پاسخگویی به عملکرد خود استیضاح می شدند در مجلس دهم بعضا با آرای محکم تری ابقا شدند.

یک نمونه این موارد در بهمن ماه سال 95 رخ داد. زمانی که نمایندگان مجلس به دلیل حادثه تلخ برخورد قطار تبریز مشهد سعی داشتند، عباس آخوندی را استیضاح کنند، فراکسیون امید استیضاح وزیر راه را سیاسی خواند و با آن مخالفت کرد.

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به آمار سالانه 20 هزار کشته در حوادث جاده ای در ایران گفت: «اتفاقی که پیرامون حادثه قطار در سمنان رخ داد فقط مربوط به کشور ما نمی‌شود و ما شاهد بودیم که با وقوع این حادثه مدیر سازمان مربوط استعفا داد که این موضوع را باید به فال نیک بگیریم." مدیری که بعدها به عنوان سمت معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران منصوب شد.»

درباره طرح سئوال از وزرا که سلحشوری مطرح می کند نیز مثال های مشابهی وجود دارد که نشان می دهد که فراکسیون امید خود مانعی بزرگ بر سر راه پاسخگویی دولتمردان بوده است.

در یک نمونه این موارد موضوع سئوال از رئیس جمهور مطرح بود که فراکسیون امید به طور تلویحی با آن مخالفت کرد و مانند همیشه انگ سیاسی بر روی آن زد تا مخالفت خود را با این مسئله منطقی جلوه دهد.

در همین رابطه، محمد رضا عارف درباره نظر فراکسیون امید درباره سئوال از رئیس جمهور گفت: «هر چند ما مخالف سوال از رئیس‌جمهور نیستیم اما گاهی احساس می‌کنیم پشت سوال از رئیس‌جمهور انگیزه‌های سیاسی است.»

وی افزود: «اگر انگیزه سوال از رئیس‌جمهور اقتصادی و انگیزه‌های پاسخگویی باشد و یا انگیزه‌های مطالبات مردم در میان باشد، ما هم از سوال رئیس‌جمهور این خصوص استقبال می‌کنیم. بنابر این برای عدم سوال از رئیس‌جمهور قداست نمی‌گذاریم.»

با این حال شکوه‌ای که امروز سلحشوری از مناسبات مجلس دارد را «حمیدرضا حاجی‌بابایی» در اسفندماه سال گذشته پشت تریبون خانه ملت مطرح کرد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس درباره شبهه داربودن استیضاح سه وزیر در اسفندماه سال 96 گفت: « اگر این روند ادامه پیدا کند، این مجلس تا پایان دوره هیچ استیضاحی را به نتیجه نخواهد رساند و با مشکل جدی روبه‌رو می‌شود. بن‌بست مجلس در استیضاح وزرا ضربه مهلکی به آرای مردم در جایگاه مجلس است. مجلس عصاره فضائل ملت و خون شهیدان است و نباید ارزان فروخته شود.»

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید هم در ادامه بیان داشت: امید ملت به ماست و قدرت مجلس نیز بیشتر از بعد نظارتی است یعنی بیان تذکر، اخطار، سوال و استیضاح گرفته می‌شود. در استیضاح‌های اخیر با وجودی که حق قانونی نمایندگان بوده، می‌توانم بگویم که حداقل از یکی از استیضاح‌ها باید به نام استیضاح کثیف یاد کرد. لازم است رییس مجلس و هیات رییسه برای کند نشدن تیغ نظارتی مجلس چاره‌ای بیندیشند چون به نظر می‌رسد اتفاقات بسیار نگران‌کننده‌ای رخ داده است.

سیاسی کاری اصلاح طلبان مجلس و روح سیاسی بازی به وقت رای اعتماد یا استیضاح وزرا خصوصا آنجا که با نگاه قبیله ای به هر فردی برای وزارت اعتماد می کنند در خاطر ملت ایران ثبت است. حوادثی نظیر بیان خاطره دعا و نماز یک زن روستایی برای رای اعتماد به وزیر که توسط خانم سلشحوری مطرح شد از حافظه ملت ایران نخواهد رفت.

کارشناسان بخشی از ضعف عملکردی دولت را به سبب ضعف نظارتی مجلس عنوان می کنند که مجلس ضعیف، دولت ضعیف هم به همراه دارد. از این رو موضوع نگران کننده ای که مجلس دیروز و امروز خود به آن رسیده است ضعف نظارتی است که نمایندگان بایستی در این حوزه فکری عاجل و نتیجه بخش بکنند تا همچنان در راس امور قرار داشته باشند.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : ​گلایه نماینده اصلاح طلب یادآور عملکرد کدام فراکسیون است؟/ خانم سلحشوری! فراکسیون امید را می‌شناسید؟!
دیدگاه شما در مورد : ​گلایه نماینده اصلاح طلب یادآور عملکرد کدام فراکسیون است؟/ خانم سلحشوری! فراکسیون امید را می‌شناسید؟!

​گلایه نماینده اصلاح طلب یادآور عملکرد کدام فراکسیون است؟/ خانم سلحشوری! فراکسیون امید را می‌شناسید؟! تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ