• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 29428 - تاریخ انتشار : شنبه 14 مهر 1397 - ساعت: 17:49

چاپ
کیفیت و کمیت بسته‌بندی از دلایل عدم توسعه صادرات است/ عمده سورتینگ‌های استان خرد هستند

مدیرعامل شرکت تعاونی زنجیره تولید و عرضه محصولات باغی مازندران:

کیفیت و کمیت بسته‌بندی از دلایل عدم توسعه صادرات است/ عمده سورتینگ‌های استان خرد هستند


مدیرعامل شرکت تعاونی زنجیره تولید و عرضه محصولات باغی مازندران یکی دیگر از دلایل دیگر عدم توسعه صادرات را کیفیت و کمیت بسته بندی‌های ارائه شده توسط واحدهای درجه‌بندی و بسته‌بندی مرکبات دانست و گفت: عمده واحدهای بسته‌بندی و سورتینگ‌هایی که در استان وجود دارد خرد هستند به همین دلیل سرمایه گذاری آنها محدود است.

به گزارش میانخبر، محمد احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه پیش‌بینی تولید مرکبات استان در سال جاری 2.5 میلیون تن است، اظهار کرد: از این میزان یک میلیون و 800 هزار تن تامسون و حدود 650 هزار تن نارنگی و سایر مرکبات است.

وی بیان کرد: با تلاش‌های سازمان جهاد کشاورزی و آموزش‌هایی که به باغداران استان توسط مدیریت باغبانی و ترویج کشاورزی داده شد دانش علمی باغداران به سطح قابل قبولی رسیده است که این کار سبب افزایش میزان تولید در واحد سطح نسبت به چند سال اخیر شده است، لذا می‌بایست به‌دنبال بسترهای عرضه جدیدی باشیم که مهمترین آن صادرات و شناسایی بازارهای کشورهای هدف عرضه آن است.

باید زمینه برای عرضه مستقیم محصولات باغی در شهرها فراهم شود

مدیرعامل شرکت تعاونی زنجیره تولید و عرضه محصولات باغی مازندران، خاطرنشان کرد: در بازار داخلی بایستی با ایجاد سکوهای عرضه مستقیم که مدنظر وزارت جهاد کشاورزی است و با همکاری سازمان تعاونی روستایی و شهرداری‌ها هر چه زودتر سکوهای عرضه اجرایی شود.

احمدزاده با تاکید بر اینکه باید ارتباط منطقی بین تولید در مزرعه و عرضه و مصرف ایجاد شود به عبارتی بایستی زنجیره تولید و عرضه ایجاد و تقویت شود، تصریح کرد: با این کار عرضه محصول به‌طور مستقیم و بدون واسطه و با هزینه تمام شده کمتر در دسترس مصرف کننده قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: هر چند سرانه مصرف در داخل کشور نسبت به کشورهای بیشتر توسعه یافته زیادتر است ولی با این حجم تولید، میزان سرانه مصرف باید افزایش پیدا کند تا عرضه و تقاضا با هم هم‌خوانی داشته باشد و از افت قیمت محصول در مزرعه کاسته شود.

برای رقابت در کشورهای هدف، دولت مشوق صادراتی در نظر بگیرد

احمدزاده با بیان اینکه در بحث صادرات باید هدفمند بود و مشوق‌های لازم در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد، گفت: این مشوق‌ها می‌توانند به‌صورت نقدی یا غیرنقدی توسط دولت برای حمایت از تولید و رقابت‌پذیر کردن مرکبات در کشورهای هدف با رقبای ما نظیر ترکیه، قبرس، چین و... ارائه شود.

عضو اتاق بازرگانی مازندران یکی از دلایل عدم توسعه صادرات را تعرفه‌های در نظر گرفته شده برای مرکبات از سوی کشورهای هدف دانست و افزود: در این خصوص نیاز به همکاری دولت و رایزنی و ایجاد تفاهم نامه کاهش تعرفه با کشورهای هدف مورد نظر است.

کیفیت و کمیت بسته‌بندی از دلایل عدم توسعه صادرات

وی یکی دیگر از دلایل دیگر عدم توسعه صادرات را کیفیت و کمیت بسته بندی‌های ارائه شده توسط واحدهای درجه‌بندی و بسته‌بندی مرکبات دانست و گفت: عمده واحدهای بسته‌بندی و سورتینگ‌هایی که در استان وجود دارد خرد هستند به همین دلیل سرمایه گذاری آنها محدود است و به‌علت نداشتن نقدینگی و فصلی بودن کار نمی‌توانند همه تجهیزات و ماشین‌آلات روز بسته‌بندی را خریداری و به‌کارگیری کنند لذا با ایجاد واحدهای بزرگتر نظیر پایانه‌های صادراتی که در مازندران در حال شکل گیری است امیدواریم بتوانیم توفیق بیشتری در صادرات داشته باشیم.

احمدزاده ادامه داد: دولت برای کمک به بخش خصوصی می‌تواند در کشورهای هدف مکان‌هایی را برای ارائه محصولات ایران شناسایی و مهیا کند تا بتوان بدون واسطه مرکبات تولیدی استان را ارسال و به کشورهای هدف عرضه کرد.

وی بیان کرد: در استان نیاز به افزایش واحدهای بسته بندی و سورتینگ احساس نمی‌شود اما تجهیزات همین واحدهای موجود جهت کارایی بهتر از اهمیت خاصی برخوردار است.

احمدزاده اظهار کرد: انتظار داریم دولت و متولیان تولید از تشکل‌های بخش خصوصی استان که در زمینه میوه و مرکبات فعالیت می‌کنند خصوصا شرکت تعاونی زنجیره تولید و عرضه محصولات باغی که در برگیرنده مجموعه سورتینگ داران استان است توجه و حمایت‌های لازم را به‌عمل آورد و در رفع موانع تولید گام‌های موثری بردارد.

وی یکی از موانع موجود بر سر راه سورتینگ داران استان را تعرفه‌های آب و برق مصرفی دانست که می‌بایست در بخش کشاورزی محاسبه و دریافت شود نه صنعت.

احمدزاده درباره فعالیت واحد سورتینگ خود در شهر سورک، گفت: درخصوص صادرات از ابتدای فصل برداشت هلو و شلیل از واحد درجه بندی و بسته‌بندی من تنها 20 کانتینر به وزن تقریبی 430 تن به مقصد عراق، روسیه و قطر بارگیری انجام شد.

مدیرعامل شرکت تعاونی زنجیره تولید و عرضه محصولات باغی مازندران، خاطرنشان کرد: برای صادرات نارنگی و پرتقال در حال رایزنی با مشتریان عراقی و روسی هستیم و انتظار داریم حدود یک هزار تن مرکبات شامل نارنگی و پرتقال از این واحد به کشورهای یاد شده در سال جاری صادر شود.مطالب مرتبط با : کیفیت و کمیت بسته‌بندی از دلایل عدم توسعه صادرات است/ عمده سورتینگ‌های استان خرد هستند
دیدگاه شما در مورد : کیفیت و کمیت بسته‌بندی از دلایل عدم توسعه صادرات است/ عمده سورتینگ‌های استان خرد هستند

کیفیت و کمیت بسته‌بندی از دلایل عدم توسعه صادرات است/ عمده سورتینگ‌های استان خرد هستند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ