• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
یادداشت و مقاله

کد خبر : 29429 - تاریخ انتشار : شنبه 14 مهر 1397 - ساعت: 18:09

چاپ
نقدی بر ادغام دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک

نقدی بر ادغام دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک


آموزش و پرورش با اعلام این خبر در روزهای پایانی تعطیلات تابستان باعث ایجاد تنش‌ها و نگرانی‌هایی شد که برمی‌گردد به خود آموزش و پرورش که هم درون ساختاری و هم برون ساختاری مشکل داشت.

به گزارش میانخبر، در روزهای پایانی تعطیلات تابستانی آموزش و پرورش میاندورود اعلام کرد که دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک به‌دلیل کمبود دانش آموز در دو مدرسه و تکمیل شدن کلاس‌ها باید در هم ادغام شوند.

آموزش و پرورش با اعلام این خبر در روزهای پایانی تعطیلات تابستان باعث ایجاد تنش‌ها و نگرانی‌هایی شد که برمی‌گردد به خود آموزش و پرورش که هم درون ساختاری و هم برون ساختاری مشکل داشت.

آموزش و پرورش در برون ساختاری مشکلش این بود که در یک زمان نامناسب تصمیم عملی به جابجایی دانش آموزان گرفت زمانی که به تعطیلات تاسوعا و عاشورا برخورد کرد و روزهای قبل از آغاز سال تحصیلی بود.

البته مسئولان آموزش و پرورش خودشان هم هماهنگ نبودند و اعلام کردند که معتمدان محل را در جلسه شورای آموزش و پرورش هم دعوت کردند البته کسانی که سرخوردشان با دبیرستان بود دعوت نشدند.

در سال 58 و 59 سه نفر آقایان مفیدی، حسین‌زاده و شریفی پیگیر ایجاد دبیرستان در سورک بودند که باید این سه نفر در جلسه دعوت می‌شدند و علاوه بر آن می‌بایست انجمن اولیا و خانواده‌ها را دعوت می‌کردند و از خانواده‌ها در مدرسه نظرخواهی می‌کردند همچنین در جلسه شورای آموزش و پرورش نماینده انجمن و اولیا به دلایل مختلف حضور نداشت.

دقیقا یک هفته مانده به آغاز سال تحصیلی این کار را انجام دادند و توجیهات بیشتر جنبه آماری بود مثلا کلاس کم است و نمی‌صرفد و و معلم نداریم و...

آموزش و پرورش باید از قبل با شورا و شهرداری صحبت می‌کردند و دغدغه‌ای که خانواده‌ها داشتند نظیر رفت‌وآمد که هم هزینه‌بر است و هم خطرناک بود را برطرف می‌کردند.

در مقابل اقدامات آموزش و پرورش خانواده‌ها هم توجیح نبودند که این مدرسه متعلق به سورک است و اینکه مدرسه کمیل امکانات مناسبی دارد اما زمان اعلام و جابجایی مناسب نبود که می‌بایست چندین ماه قبل و قبل از آغاز ثبت نام سال جدید اقدامات و اطلاع‌رسانی لازم را به خانواده‌ها و دانش آموزان انجام می‌دادند.

یک اشتباهی که در گذشته انجام شد این بود که رشته علوم انسانی را از دبیرستان 22 بهمن خارج کردند و این یک اشتباه بود.

آموزش و پرورش اقدام به جابجایی حسین فرجی مدیر این مدرسه که 29 سال سابقه حضور در آموزش و پرورش و 17 سال سابقه مدیریتی دارد به مدرسه دیگر به‌عنوان معلم کردند، آموزش و پرورش فرجی را عامل اصلی تحریک خانواده‌ها برای اعتراض می‌داند در صورتی که فرجی از حق خود و شهر سورک دفاع کرد و نادیده گرفتن سابقه مدیریتی چندین ساله فرجی در سال پایانی حضورش در آموزش و پرورش کاری است غیرمسئولانه.

همچنین یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت جابجایی دانش آموزان از یک مدرسه به مدرسه دیگر باعث افت تحصیلی هم می‌شود، عده‌ای پشت کنکوری هستند و وقتی معلم، فضا و مکان را برای یک دانش آموز تغییر دهند باعث افت تحصیلی می‌شود همچنین از نظر اضطراب و استرس روی دانش آموزان تاثیر می‌گذارد.

خانواده‌ها گاها می‌گفتند اگر 22 بهمن تعطیل شود بچه‌های خود را به شهرهای دیگر می‌فرستند اما به مدرسه کمیل نمی‌فرستند که این یعنی داشتن ذهنیت نامناسب نسبت به این مدرسه که آموزش و پرورش باید با اقدامات مناسب این ذهنیت را از بین ببرد.

مسئولان اگر واقعا به‌دنبال تغییر مکان بودند از ابتدای تابستان نمی‌بایست ثبت نام را در این مدسه انجام می‌دادند و این نیاز به تصمیم‌گیری و اطلاع رسانی در زمان مناسب بود.

در درون ساختاری خودشان می‌بایست به اتفاق نظر می‌رسیدند و بررسی کارشناسی می‌کردند و اگر کار کارشناسی کرده بودند نمی‌بایست در این زمان اطلاع رسانی و عملی می‌کردند.

امروز که موافقت با برپا بودن دبیرستان 22 بهمن گرفته شد اما هنوز تکلیف دانش آموزان به درستی مشخص نشده و برنامه کلاسی آنها مشخص نیست و این باعث عقب ماندن از درس و یا گاها زود عبور کردن از مبحثی به دلیل نداشتن فرصت کافی می‌شود و نیاز است که هر دانش آموزان بیشتر از این دچار استرس و سردرگمی نباشند.

نویسنده : شهروند سورک

مطالب مرتبط با : نقدی بر ادغام دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک
دیدگاه شما در مورد : نقدی بر ادغام دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک

نقدی بر ادغام دبیرستان 22 بهمن و کمیل سورک تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ