• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 29666 - تاریخ انتشار : یکشنبه 30 دی 1397 - ساعت: 12:17

چاپ

کمبود سیب درختی برای شب عید تکذیب شد


یک مقام مسئول گفت: با توجه به میزان تولید سیب درختی نه تنها نیازی به واردات نداریم، بلکه مازاد بر نیاز کشور باید صادر شود.

به گزارش میانخبر، مجتبی شادلو عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران با اشاره به اینکه کمبود سیب درختی برای شب عید صحت ندارد، اظهار کرد: اگرچه تولید سیب درختی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است، اما با این حال ذخیره مانده در انبارها بیش از ۴۰ درصد مازاد بر مصرف داخل است که باید صادر شود.
وی افزود: هم اکنون متوسط تولید سیب در ۱۰ سال گذشته ۲ برابر نیاز داخل است. اُفت ناچیز سرمازدگی در فروردین ماه امسال، برای بازار داخل مشکلی ایجاد نکرده است و صادرات محصول به سبب تکمیل زنجیره تولید باید انجام شود نباید به خاطر حداقل دلایل اُفت تولید، بازارهای صادراتی را از دست داد.

شادلو از افزایش ۳۰ درصدی تولید مرکبات خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و تلاش باغداران، میزان تولید مرکبات نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری داشته است.

این مقام‌مسئول با اشاره به ضرورت صادرات مرکبات بیان کرد: فقدان صادرات مرکبات و نبود بازار مناسب منجر به افزایش ضایعات و ضرر و زیان باغداران خواهد شد.

وی ادامه داد: سال گذشته افزایش تولید سیب منجر به کاهش قیمت شد، در حالیکه امسال افزایش هزینه تمام شده و جو روانی ناشی از سرمازدگی و تورم بر قیمت تاثیر گذار بوده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران با اشاره به اینکه جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر کمبود و نوسان قیمت در بازار شب عید وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به ذخایر مناسب سیب و مرکبات مانده در انبارها، کمبود و نوسان قیمت محصول در بازار وجود نخواهد داشت، به علت مازاد تولید و ذخیره سیب، نیازی به واردات نداریم.

شادلو در پایان با اشاره به اینکه نرخ مصوب پرتقال تنظیم بازار شب عید از سوی سازمان تعاون روستایی اعلام شده است، تصریح کرد: با توجه به برآوردهای اولیه و پیشنهاد کارشناسان، به زودی نرخ مصوب سیب درختی تنظیم بازار از سوی سازمان تعاون روستایی به عنوان متولی امر اعلام خواهد شد.

 


منبع : بلاغ

مطالب مرتبط با : کمبود سیب درختی برای شب عید تکذیب شد
دیدگاه شما در مورد : کمبود سیب درختی برای شب عید تکذیب شد

کمبود سیب درختی برای شب عید تکذیب شد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ