• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اسلاید شو

کد خبر : 29793 - تاریخ انتشار : یکشنبه 12 اسفند 1397 - ساعت: 13:48

چاپ
استعفای ظریف، جایگاه تحلیل رفته اجتماعی‌اش را برگرداند/ روحانی قبول می‌کرد، رهبری به استعفای ظریف رضایت نمی‌داد

استعفای ظریف، جایگاه تحلیل رفته اجتماعی‌اش را برگرداند/ روحانی قبول می‌کرد، رهبری به استعفای ظریف رضایت نمی‌داد


موقعیت اجتماعی و مدنی آقای ظریف تحلیل رفته بود، اما این اتفاق{استعفا} وی را دوباره به اوج رساند.

به گزارش میانخبر، عبد‌الله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات در گفتگو با روزنامه آرمان گفته است: «موقعیت اجتماعی و مدنی آقای ظریف تحلیل رفته بود، اما این اتفاق{استعفا} وی را دوباره به اوج رساند و طبیعتا می‌تواند آینده او را نیز در عرصه ملی و بین‌المللی تقویت کند. آقای زنگنه نیز از همین جنس است». شاید بتوان در پس پرده اظهارات این مشاور خاتمی که سعی کرده استعفای پرخسارت ظریف را هم به منتقدان دولت ربط دهد، به این موضوع رسید که اساس این رفت و آمد عجیب اینستاگرامی یک بازی سیاسی بوده است چرا که ناصری اعتقاد دارد این استعفا موقیعت تحلیل رفته ظریف و همچنین اعتبار از دست رفته وزارت خارجه را برگرداند. جالب تر آنکه ناصری وضع زنگنه هم شبیه به وضع ظریف می داند، پس باید منتظر بازی استعفای قهرمانانه ژنرال ناکارامد نفتی هم بود؟!

بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

*جریان دلواپس از سال 92 که شکست غیر منتظره‌ای در انتخابات ریاست جمهوری خورد، تمام‌قد مقابل برجام ایستاد و تصویب آن شکست دومی برای این جریان بود، اما اوج این شکست انتخابات 96 بود که به عبارتی یک رفراندوم برای نه به این جریان محسوب می‌شد.

*دلواپسان نکته‌ای را در پشت این ماجرای اخیر جریان استعفای آقای ظریف نخواندند و اینکه هر کنشگری که به مناسبات کشور اشراف داشته باشد، خواهد دانست که حتی اگر آقای روحانی بخواهد استعفای وزیر امور خارجه را بپذیرد مقام معظم رهبری به این استعفا رضایت نخواهد داد.

*موقعیت اجتماعی و مدنی آقای ظریف تحلیل رفته بود، اما این اتفاق{استعفا} وی را دوباره به اوج رساند و طبیعتا می‌تواند آینده او را نیز در عرصه ملی و بین‌المللی تقویت کند. آقای زنگنه نیز از همین جنس است. ادامه حضور وزرای اصلاح‌طلب و تجربه پس داده آقای روحانی در دولت برای دلواپسان پر هزینه خواهد بود.

*همین الان نیز آقای روحانی و ظریف می‌توانند بنشینند با نهادهای بالادستی گفت‌وگو کنند و هماهنگی در دستگاه دیپلماسی را حل کنند. دولت و مجموعه حکومت مشکلاتی دارد که گره آن در منطقه و نظام بین‌الملل است و تا زمانی که وزارت خارجه با دست باز و اختیارات کامل اینها را حل نکند مشکلات اقتصادی، معیشتی و داخل کشور حل نخواهد شد.

*تجربه نشان داده که دلواپسان در سایه تحریم و بهم‌ریختگی اوضاع بهتر می‌توانند منافع اقتصادی خود را تضمین کنند.

*در مجموع این حرکت ظریف، حرکت معناداری برای شأنیت دستگاه وزارت خارجه بود... همچنین باید گفت، این استعفا‌ اعتبار گذشته وزارت خارجه را برگرداند و همچنین شخص ظریف از این به بعد با وجهه‌ای موثرتر و مثبت‌تر می‌تواند فعالیت داشته باشد و در حوزه مسئولیتش بسیار قوی‌تر از گذشته ظاهر شود.

*جریان دلواپس اقلیتی است که در درون اصولگرایان رشد کرده و درک و شناخت درستی از مسائل داخلی ندارد و تعدادشان نیز از 50 نفر بیشتر نیست.

*حسب اطلاعاتی که ما از برخی از اعضای مجمع داریم و گزارشاتی که اعضای اصلاح‌طلب مجمع داده‌اند، اتفاقاتی در جلسه اخیر مجمع افتاده و افرادی که قبلا با امضای این کنوانسیون‌های مالی موافق بودند تعداد قابل توجهشان از جمله آقای توکلی بلافاصله در عرض 15 روز مخالف سرسخت شده‌اند. معلوم است که در این 15 روز اتفاقی رخ داده است. یعنی جریان قدرتمندی یا اینها را قانع کرده که من بعید می‌دانم اقناع‌سازی صورت گرفته باشد یا موضوعات دیگری در میان است. ضمن اینکه لوایح 4گانه مثل برجام است و من تردیدی ندارم که FATF تصویب و امضا خواهد شد و این امری است که باید مقامات عالیه نظام به امضای آن رضایت دهند... به احتمال فراوان آقای روحانی نیز براساس یک برداشت در جلسات شرکت نکرده و احتمالا خبر داشته که در جلسات اخیر این لوایح امضا نخواهد شد و صحبت‌های او نیز فایده نخواهد داشت و لذا حضور پیدا نکرده است.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : استعفای ظریف، جایگاه تحلیل رفته اجتماعی‌اش را برگرداند/ روحانی قبول می‌کرد، رهبری به استعفای ظریف رضایت نمی‌داد
دیدگاه شما در مورد : استعفای ظریف، جایگاه تحلیل رفته اجتماعی‌اش را برگرداند/ روحانی قبول می‌کرد، رهبری به استعفای ظریف رضایت نمی‌داد

استعفای ظریف، جایگاه تحلیل رفته اجتماعی‌اش را برگرداند/ روحانی قبول می‌کرد، رهبری به استعفای ظریف رضایت نمی‌داد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ