• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار ویژه

کد خبر : 29854 - تاریخ انتشار : شنبه 31 فروردین 1398 - ساعت: 11:38

چاپ
نقاط روشن و امیدوارکننده بحران سیل اخیر چه بود؟

نقاط روشن و امیدوارکننده بحران سیل اخیر چه بود؟


سیل اخیر با همه تلخ کامی‌های خود نکات شیرین و تجربیات ارزنده‌ای داشت که نباید این موارد را به دست فراموشی بسپاریم و در آینده اگر موارد اینچنینی رخ داد بایستی از این تجربیات استفاده بهینه را انجام دهیم.

به گزارش میانخبر، بلایای طبیعی در کشور پهناوری مانند ایران از جمله موارد اجتناب ناپذیر است. برنامه ریزی برای جلوگیری از بروز بحران و کاستن از آن هم موضوعی بدیهی است. در این خصوص رسانه‌ها خصوصا در سال جدید که سیل بخش‌هایی از کشور را در نوردید و خسارت‌های مالی و جانی از خود به جای گذاشت بارها و بارها داد سخن داده‌اند.

اما در شرایط ناامید کننده و تاریک نقاط روشنی نیز وجود دارد. قدیمی‌ها درست گفته اند که در ناامیدی بسی امید است. امیدواری و روح زندگی را در اقدامات همدلانه و همیاری هموطنان مشاهده می کنیم. سیل کمک رسانی تا حدودی آلام و دردهای سیل‌زده‌ها را با خود شست و برد اما تجربیات گذشته خصوصا زلزله سال پیش در کرمانشاه نشان می دهد که رشته امید و همدلی نباید گسسته شود و تا به پایان بایستی هموطنان در جهت کمک رسانی به همنوعان خود در این سرزمین فروگذاری نکنند.

سیل اخیر با همه تلخ کامی‌های خود نکات شیرین و تجربیات ارزنده‌ای داشت که نباید این موارد را به دست فراموشی بسپاریم و در آینده اگر موارد اینچنینی رخ داد بایستی از این تجربیات استفاده بهینه را انجام دهیم.

برخی از این تجربیات ارزنده عبارتند از :

روشنگری صداوسیما در بحران سیل: با همه انتقادات و سیاه نمایی‌هایی که به نوعی عناد ایدئولوژیک و سیاسی علیه صداوسیماست و برخی از گروه‌های سیاسی داخلی و اپوزیسیون خارج نشین تخریب رسانه ملی را در دستور کار مستمر خود دارند اما بازهم رسانه ملی نشان داده که مرجع خبری و اطلاع رسانی برای آحاد مختلف مردم است. حادثه ناگوار سیل اخیر در برخی ازنقاط کشور این موضوع را به اثبات رساند که هر کجا که صداوسیما ورودی قوی و مستقیم برای روشن گری دارد، دیگر رسانه‌ها از جمله شبکه های اجتماعی و مجازی و همچنین تلویزیون‌های ضدانقلاب به محاق می روند و سیاه نمایی و شایعه پراکنی آنان زیرسایه رسانه ملی محو می شود. البته در این راستا رسانه‌های ضدانقلاب سعی کردند تا با زیر سئوال بردن نحوه پوشش اخبار سیل توسط رسانه ملی اثر و اعتبار آن را خدشه دار کنند که این موضوع خود نشان می دهد ضدانقلاب هم به اثر و محوریت اخبار رسانه ملی اشراف کامل دارد. کارشناسان حوزه ارتباطات هم همواره مطرح می کنند که خلاء حضور و پوشش دهی مناسب رسانه‌های رسمی بستری برای رشد میکروبی و مسموم کننده شایعات و رسانه‌های زیرزمینی است. رسانه ملی نه تنها در جهت خنثی سازی شایعات و سیاه نمایی‌های اپوزیسیون های داخلی و خارجی باید حرکت کند بلکه اولویت این رسانه بهینه سازی کمک رسانی و اطلاع رسانی به موقع و مستمر است. البته مقابله با این شایعات و سیاه نمایی‌ها خود قدمی بلند برای کمک رسانی صحیح به مردم سیل زده است.

نه به سلبریتی‌های غیر متعهد و کلاهبردار: زلزله کرمانشاه با پدیده ورود سلبریتی‌ها به بحران‌ها و کمک رسانی به مردم مواجه شد. بسیاری از مردم دلسوز برای اینکه هموطنان خود را از آسیب های بیشتر این زلزله نجات دهند، به سلبریتی‌هایی که شماره حسابی برای این موضوع معرفی کرده بودند، اعتماد کرده و حساب برخی از این افراد پر شد از ارقام نجومی حاصل مهربانی و کمک رسانی مردم خیر ایران. اما در مرحله کمک رسانی شاهد آن بودیم که برخی از سلبریتی ها در این حوزه قصور کرده و حتی اهداف شخصی خود را در زمانی که مردم زلزله زده نیازمند اولیات زندگی از جمله سقف بالای سر و گرمایش و ... بودند، کردند. از جمله این افراد «صادق زیباکلام» فعال اصلاح طلب بود که وقتی مردم زلزله زده سرپل ذهاب در چادرها شب و روز را سر می کردند، اعلام کرد که می خواهد پول مردم را صرف آرزوهای لیبرالی خود و ساختن کتابخانه و دهکده ای به نام «دهکده امید» کند. موضوعی که باعث انتقاد شدید افکارعمومی به این کار زیباکلام شد. اما در سال جدید مردم با تجربه گذشته به جای اعتماد به سلبریتی‌ها اقدام به کمک رسانی به نهادهای مسئول از جمله هلال احمر، بسیج و ... کردند. نهادهای کمک رسانی که هم تجربه کافی برای کمک رسانی دارند و هم نیروی انسانی کافی و مجرب برای توزیع مناسب تر این کمک ها میان مردمی بحران زده، دارند.

از شوی خدمت رسانی سلبریتی‌ها تا جهادگرانی که پای میدان بودند: سیل اخیر صحنه‌های زیبایی بشری از خود به جای گذاشت. حضور جهادگران و مردمی که بی واسطه به نقاط سیل زده رفتند و سعی کردند به سهم خود بخشی از درد و رنج هموطنان خود را بکاهند، جلوه زیبای این حادثه ناخوشایند بود. در گذشته سلبریتی‌ها در شوآف و نمایش خدمت رسانی به میان مردم بحران زده می رفتند و بعد از یک عکس گرفتن با مردم و انتشار آن در اینستاگرام خود به خانه هایشان می رفتند. اما جهادگران نشان دادند که کمک رسانی واقعی چیست و با حضور مداوم و مستمر در میان مردم سیل زده سعی کردند مشکلات هموطنانشان را بدون هیچ نمایشی حل و فصل کنند. این موضوع باعث شد تا مسئولان نیز به میان مردم سیل زده بروند تا از نزدیک با مشکلات آنان آشنا شوند. آنچه در سیل اخیر بسیار روشن بود، حضور بی تکلف و ساده جهادگران و مردم برای کمک رسانی به مردم سیل زده بود.


منبع : جهان نیوز

مطالب مرتبط با : نقاط روشن و امیدوارکننده بحران سیل اخیر چه بود؟
دیدگاه شما در مورد : نقاط روشن و امیدوارکننده بحران سیل اخیر چه بود؟

نقاط روشن و امیدوارکننده بحران سیل اخیر چه بود؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ